Islak Saç ile Uyumak Bakın Nelere Yol Açabiliyor!!!

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve smartyperi tarafından 23 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  23 Şubat 2010
  Konu Sahibi : smartyperi
 1. smartyperi

  smartyperi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2009
  Mesajlar:
  22
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Sinüzitin en önemli nedeni.

  Saçların yıkanmasının ardından uyumanın sinüzite neden olduğunu belirten uzmanlar, saçların yıkanmasından bir saat sonra uyunmasını tavsiye ediyor...

  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Muhammet Özlü, şiddetli baş ağrısı ve burun tıkanıklığı ile kendini gösteren sinüzitin, kişinin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Sinüzitin, şeker hastalığı ve kalp yetmezliği kadar insanların hayat kalitesini bozan bir hastalık olduğunu söyleyen Özlü, hastalığın Türkiye'de her yıl 15 milyon kişiyi etkilediğini belirtti.

  Soğuk algınlığı ve nezlenin hemen ardından akut sinüzitin ortaya çıktığını belirten Özlü; burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, çevresinde ağrı, diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı, yüzde basınç hissi, öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı ve kötü ağız kokusu belirtilerinin bulunabileceğini ifade etti.

  Akut sinüzitte kuru öksürük, hafif ateş veya mide rahatsızlığı de görünebileceğini kaydeden Özlü, kronik sinüzitte ise koyu burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama ve özellikle geceleri artan öksürük belirtileri görüldüğünü söyledi.

  Sinüziti olan pek çok hastanın hayat kalitelerinin bozulduğunu belirten Özlü, "Sinüzit; burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, baş ağrısı, öksürük, halsizlik ve dikkat kusuruna neden oluyor. Bu hastalar ise dikkatlerini toplayamadıkları için konsantrasyon sorunu yaşıyorlar. Burun semptomunda kıkırdak, kemik eğrilikleri, burun etlerinde büyüme, polip oluşumu ve alerjili rinit bulunduğu durumlarda kolayca sinüzit oluşabilir. Bu gibi durumlarda ameliyat ve medikal tedavi uygulanmalıdır." dedi.

  Sinüzitin önemli bir sebebinin de saçları yıkadıktan sonra kurutmadan yatmak ve ıslak saçlarla dışarıya çıkmak olduğunu belirten Özlü, şunları kaydetti: "Saçlar yıkandıktan sonra en az 45 dakika ya da 1 saat boyunca yatmamak ve dışarıya çıkmamak daha uygun olur. Islak ya da nemli saçlarla uykuya dalmak ve dışarıya çıkmak sinüzite davetiye çıkarır. Saçın hafif nemli kalması bile uyku halinde kafa bölgesinde üşümeye sebep olur. Serin havalarda sık görülen üst solunum yolları enfeksiyonları, sigara, havadaki zararlı gazlar, alerjik durumlar da sinüzite yol açan diğer etkenlerdir."
   
 2. 5 Mart 2010
  Konu Sahibi : smartyperi
 3. adios33

  adios33 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  104
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Sinüzitim var yıllardan beri(15 yılı aşıyor)benim için ölümün diğer adı ıslak saca soğuk vurması :) veya ıslak saçla uyumak..Herkes cok dikkatli olsun sinüzitin cok ciddi baş-göz-yanak ağrıları var.Uyutmuyor uyanınca da ilk hissettğin şey yine ağrıların oluyor..Hayat duruyor resmen..Hiçbir şey yapamıyorsunuz..
   
 4. 4 Nisan 2010
  Konu Sahibi : smartyperi
 5. aslinalan

  aslinalan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  ben bu hatayı hep yapardım hatta daha kötülerini. Şubat ayında ıslak saçlarla kurutmadan dışarı çıkıp deniz kenarında oturmak gibisempatiksalakcinni insan başına kötü bişey gelmeyince sağlığın kıymetini bilmiyo
   
 6. 24 Nisan 2010
  Konu Sahibi : smartyperi
 7. oske.06

  oske.06 Afakanlar basıyor :) Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2009
  Mesajlar:
  4.970
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  bende hep aynı şeyi yapıyorum ama kurumuyo napayım yaa :KK43:
   
 8. 22 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : smartyperi
 9. piTis

  piTis Emeğe Saygı + Rep ;))) Üye

  Katılım:
  31 Mart 2010
  Mesajlar:
  830
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  86

  Bende kırmızıyla işaretlediğim yerler var, ama en kötüsü de dikkat problemi. Derse konsantre olamıyorsun ve ardından gelen başarısızlık... :çok üzgünüm:
   
 10. 20 Haziran 2010
  Konu Sahibi : smartyperi
 11. MucaHide

  MucaHide Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2010
  Mesajlar:
  75
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  BU konu hakkında saç kurutma makinasının sinüzite yol açtığını söyleyen arkadaşlarım vardı.Ben genelde havluyla kurumaya özen gösteririm.Fakat tam bir kurulma saç kurutma makinası ile olmakta.Bende Kbb doktoruna sordum.Saç kurutma makinasının sinüziti tetiklemediğini söyledi bana.Bendede sinüzit var.
  Zaten sinüzit teşhisini bir doktor anlatmıştı:)Her önüne gelene sinüzit teşhisini koyuyorlar.ıyi doktorlara da gitmek gereiyo