İşsizlik parası / Sigortası

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Sumak tarafından 3 Ekim 2008 başlatılmıştır.

3 Ekim 2008
    Konu Sahibi : Sumak
  1. Sumak

Sumak benim kürkçü dükkanım,kk :) Pro Üye

Beğenildi:
    294
    Ödül Puanları:
    203
    öncelikle Merhaba,

konuyu nereye açıcagımı bılemedım ..

bir kaç şey sormak istiyorum bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim..

çünkü bu durumdan baya bır kazık yedim :nazar:

öncelikle 1 sene çalıştıgım iş yerinden düğünüm oldugu için ayrıldım..
    hatta çıkmadan önce muhasebecıme eğer evlılık parası..kıdem tazmınatı verilecekse nikahımı daha önceki bir güne yanı işten cıkmadan once kıyılabılıcegını soyledım..fakat boyle birşey olmayacagını soyledı bende sankı onlar benı cıkarmıs gıbı davrandım yanı hıc bır hak talep etmedım doğal olarak..dilekçe bıle yazmadım..

ama daha sonra duydum kı işsizlik parası denılen bırsey varmıs..işten cıkaryılannlar ıcın gecerlıymış..

fakat bundan yararlanabılırmıyım bılmıyorum çünkü işten cıkalı neredeyse 1 ay olacak..
    bu konudan da daha yenı haberım oldu..

bambaşka bır sehre yerlesecegım ıcın ıse en az bır kac ay calısmayı dusunmuyorum
    paraya da ihtiyacımız olacak mutlaka :1no2:

toplamda 1005 günüm var..

eğer bu haklardan yararlanamıyorsam hıc bır sekılde kendım yatırmak ıstıyorum babam parasını verecek üzüldüğümü görünce ben veririm paranı kendın yatırısın fılan dedı canım babammmm..ama onun da nasıl olacagını bılmıyorum .. isteğe baglı dıye bırsey var sanırım her ay parayı kendın yatırıyorsun bır de anadolu emeklılık fılan normal sskmın uzerıne yatabılıyor mu ..

çok aklı karıstırdıysam ozur dılerım ama bunlar sureklı kafama takılıyor 10 sonra düğünüm var ama aklım sureklı bunlarda..

muhasebecımın de kazıgı apayrı -tatlicadiarzu-

2. 3 Ekim 2008
  3. kahvegxoxzlxuxm

kahvegxoxzlxuxm Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    işveren bir senesini dolduran işçiye tazminat vermek zorundadır.
    fakat bunda evliliğini sebep göstermeliydin.
    evlilikle işten ayrıldığın zaman yılını doldurduğunda hem tazminatını hemde evlilik parasını alıyorsun.
    geç kaldığını düşünmüyorum bu konuda bir avukat tutup haksızlığa uğradığını ve hakkını talep ettiğini söyliyebilirsin.
    ama alacağın para avukat masraflarını karşılar mı bilemem.
    sanırım işveren senin bu konuda bilgin olmamasından yararlanmış.
    fakat sana evlilik belgeni getir evlilik parasını ve tazminatını al diyebilirdi.
    dememiş çünkü işine öyle gelmiş.
    ama ben olsam hakkımı asla yedirmem.
    mesala bu aşamadayken başka birilerine danışabilirdin bu konuyu.
    neyse olmuş bundan sonra önüne bak ve herkese güvenme canım.
    çünkü devir öyle bir devirki kim kimden ne yerse devri.mutlu kal.

4. 3 Ekim 2008
  5. Sumak

Beğenildi:
    294
    Ödül Puanları:
    203
    tesekkur ederım..

avukat masraflarını emınım karsılamaz.. daha dıkkatlı davranırım artık ders oldu

6. 3 Ekim 2008
  7. efsunlu

efsunlu Guest

8. 4 Ekim 2008
  9. Sumak

Beğenildi:
    294
    Ödül Puanları:
    203
    peki sigorta mı ne sekılde yatırabılırım bılgısı olan var mı fisfisfis

10. 5 Ekim 2008
  11. mazbut

mazbut Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    93
    Ödül Puanları:
    108
    düğün öncesi sıkma canını bunlarla.Sen ömründe bir defa yaşayacağın günlerin heyecanı mutlulugu içinde ol.
    1005 günün son çalıştığın iş yeri içinmi gecerli. 1000 ytl den fazla kıdem tazminatı alabilirdin sanırım. eger evlilik nedeniyle cıkıyorum deseydin.
    güzelce araştır. işkur işsizlik ödenegi veriyor. son aldığın maaşın yarısı tutarında sanırım. tam bilgim yok benimde.
    benim patronumda önce vermek istemedi zorluk cıkardı. cok üzüldüm bende düğün öncesi. nakit vermesi gerekiyordu. bosluğuma geldi senet aldım. 6 ay vade yazdı üstüne. paraya en ihtiyacım olduğu zamandı düğün vermedi. sonunda aldım ama cokta kırıldım üzüldüm. bunu haketmedim. dürüstce kendi işim gibi çalışmıstım. şimdi dua ediyorum ona benim gibi dürüst çalışan bir eleman gelmesin yanına diye. bütün elemanları kazık attı ona. Bosver sende Allahından bulsun.

kendin yatırmak istiyorsan ssk dan ögrenebilirsin. 3600 günü doldurman gerekiyor sanırım. babamın eksik günleri vardı istege bağlı yatırdık simdi emekli olacak.ayda 150 ytl yatırdık biz.

12. 6 Ekim 2008
  13. Sumak

Beğenildi:
    294
    Ödül Puanları:
    203
    işsizlik ödenegını ıle de uğrasamadım sanırım işten cıkmadan once yapmam gerekıyordu bunu dimi.:nazar:

14. 12 Kasım 2008
  15. kebelek63

kebelek63 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ekim ayında değişen kanunla İsteğe Bağlı Sigorta artık Bağkur koşullarını taşıyor ,
    o yüzden eğer isteğe bağlı sigortaya geçersen ;
    Bağkur'un emeklilik şartlarına tabi olman gerekir......Bağkurdan emekli olmak için 25 sene şartı var
    kesinlikle girmemeni öneririm....

sigortada kalırsan 3600 günden emekli olabilirsin,yaşını beklersin....
    umarım yardımcı olabilmişimdir sumak
    umarım kısa zamanda sigortalı bir iş bulursun sevgiler...