İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve ozgmm tarafından 19 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  19 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : ozgmm
 1. ozgmm

  ozgmm Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.445
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  103
  [​IMG]

  Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın!..
  Byzantiondan İstanbula uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven...
  Sarayburnu'n da, Atatürk heykelinin ayaklarının dibinde bir ceset. Avuçlarında antik bir para... Ama ne bu ceset son kurban, ne de bu antik para son sikke...
  Yedi kurban, yedi hükümdar, yedi sikke, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve tek bir gerçek: Bu şehrin gizemli tarihi...
  Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümitin bu romanı da yine peş peşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor. Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor.
  Böylece Ahmet ümitin İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbulunun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslimine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbulun devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbulun nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.
   
 2. 2 Ekim 2010
  Konu Sahibi : ozgmm
 3. Lara

  Lara Guru Üye

  Katılım:
  24 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  711
  Beğenildi:
  32
  Ödül Puanları:
  308
  Ben çok beğendim.İlk 50 sayfada pek sarmıyo gibi ama sonra içine dalıyorsun olayların.Daha doğrusu polisiye yönü açıkçası biraz zayıf fakat istanbul'un tarihinin işlenişi harika.