istanbul üniversitelerinin(marmara)avantajları nelerdir?

Konusu 'Üniversite' forumundadır ve atameken tarafından 20 Haziran 2009 başlatılmıştır.

20 Haziran 2009
    Konu Sahibi : atameken
  1. atameken

atameken Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba arkadaşlar!!! kızım üniversite olarak istanbul marmarayı istiyor.beni istanbul korkutuyor bir anne olarak. istanbul üniversitelerinde okumak ne avantaj getirir?izmir veya başka şehirden farkı ne olacak?faydası ne derece yani?akıl paylaşımlarınıza ihtiyacım var!!!lütfen yardım edin!sevgiler.cevap bekliyorum bu platformda sizden arkadaşlar.lütfen yazarmısınız fikir ve deneyimlerinizi.senağlama

2. 21 Haziran 2009
  3. EU3

EU3 Guest

ablacım ben tam marmara üni.orda oturuyorum.tamam güzel bir okul kazanırsa eğer başarılı demektir.burda okuyanları görüyorum aile baskısından kurtulupp sapıtanlar çok var gerçektenn erkek arkdşlarda kalmalarr başka neler neler kesınlıkle hepsi için solemıorum kendınıı bilen sapıtmaynda çok var.. ızmırden veya başka bı yerden hıcbır farkı yok bence

4. 21 Haziran 2009
  5. KAYAKIZI

KAYAKIZI Aktif Üye Pro Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    88
    Çok saçma bi düşünce, sapıtacak kişi heryerde sapıtacak bir yol bulur emin olun...
    Ablacım eğer kızınınız İstanbul sinırları içerisinde bir üniversiteyi kazanmak istiyorsa ve bu cevher onda varsa kızınıza güvenin derim önünü kesmeyin... Şehir dışındanda çocuğunuzu takip edebilirsiniz. Yani neler var annesiyle babasıyla birlikte oturanlar hiçmi bi yere kıpırdayamıyor, hiçmi kötülük karıştıramıyor sanıyorsunuz? yeterki içinde olsun, heryerde kötülük yapacak bi yol vardır... O açıdan yok istanbul, yok başka yer diye kıyaslamayın güvenin yeter o güvenide kızınıza hissettirin. O sizin yetiştirdiğiniz çocuğunuz, sizden iyi kimse tanıyamaz, içinizdeki sese kulak verin ve kalbinizi ferah tutun ...a.s.

6. 22 Haziran 2009
  7. atameken

atameken Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    çok teşekkür ederim canım.kendimde eğitimciyim.kızlarıma güveniyorum.kendilerini bilen insanlar.güvenim tam o konularda.ekonomik açıdanda çok çok korkutuyor.iki kızımda(ikiz) ist istiyor.ben 600tl maaşla,ev kira,ben nasıl okuturum onları istanbul gibi bi yerde diye panikliyorum.işim çok zor anlayacağınız.:KK43:

8. 22 Haziran 2009
  9. atameken

atameken Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    sapıtma konusunda bi endişem yok benim.iş ekonomide.600tl maaşımla,evim kira,bide iki kızımda(ikiz)istanbulu seçerlerse,nasıl okuturum,nerede kalırlar,ne içerler,ne yerler,yardım edecek kimsemizde yok,tek başıma yetiştirdim,ek gelirimde yok.iyi bi üniversitede okumalarınıda istiyorum,ama ekonomiyi düşününce dünyam kararıyor.kapasiteleride var.yetenekliler.durum bundan ibaret arkadaşım.sağolun tavsiyelerinizi dikkate alıcağım.ne yapsamki?sizce?

10. 6 Temmuz 2009
  11. karpuzzz

karpuzzz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    76
    Ekonomik açıdan birşey diyemiyorum, istanbul pahalı bir şehir gerçekten. Ama diğer açıdan kayakızı'na katılıyorum. Önemli olan insanın kişiliği ve ailesinden nasıl değerler alarak yetişmiş olduğu. ınanıyorum ki bir birey neyin yanlış neyin doğru olduğunu, onun için neyin zararlı olacağını biliyorsa, ailesi onu sıkmadan bilinçlendirmişse nerede yaşarsa yaşasın hangi koşullarla karşılaşırsa karşılaşsın doğru bildiğinden şaşmayacaktır.

Yalnız, bir marmara üni. mezunu olarak marmarayı hiç tavsiye etmiyorum. Çok dağınık bir kampüs yapısına sahiptir, pek çok kampüsü istanbulun çeşitli yanlarına dağılmış bulunmakta. Tüm bu kampüslerin ortak özelliğiyse hiçbirinde gerçek bir üniversite tecrübesinin yaşanamadığı. ıki lise binası gibi binayı birleştirip kampüs adı verebilen bir kurum marmara üni. Bu kampüslerde hemen hemen hiçbir sosyal etkinlik yapılmaz. Ayrıca Marmara üniversitesinde en basit not öğrenme yada öğrenci belgesi alma gibi işlemler bile büyük zorluklarla yerine getirilir. ılköğretim okullarında bile notlar internetten öğrenilebilirken biz notlarımızı öğrenmek için okula gitmek zorundayız. (bu yıl mezun oldum, daha geçen hafta notlarımı öğrenmek için okulda pano pano dolaşıyordum). Basit bir işlem için kampüsten kampüse, binadan binaya yönlendirilirsiniz. Öğrenci işlerinin çalışma saatleri dört beş saatle sınırlı olup işlerini yapma istekleri sıfıra yakındır. Şimdiye kadar bu okuldan mezun olup bu okulda okuduğu için memnun olan biriyle tanışmadım. Daha çok bilgi edinmek için kızınızla birlikte mezunların ve bu okulda okuyanların düşüncelerini paylaştıkları çeşitli internet sitelerine bakabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

12. 8 Temmuz 2009
  13. MargaRin

MargaRin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    istanbul üniversitesi mezunu olarak da ben istanbul üniversitesini tavisye etmiyorum.
    marmara da istanbul üniversitesi de kampüs hayatı yaşatmayan okullar arasında.
    eğer ingilizce işletme iktisat türü bir bölümse kesinlikle marmara ama hukuk falansa istanbul üniversitesi.
    sizin kızlarını hangi bölümü istiyor?,
    istanbul da okumak çok zordur maddi olarak ama insana daha çok vizyon katar ne biliyim rizede konyada okuyanla istanbulda okuyan arasında çok fark vardır artı isim yani ama gerçi öğretmenlik falan okuyacaksa yer önemli değil ama öğretmenlik okuyacaksa kesinlikle marmara.
    hem yurt imkanları daha fazla hem de eve çıkmak isteseler marmara üninin olduğu yerde daha iyi imkanlar var daha uygun kiralar...

14. 9 Temmuz 2009
  15. deephouseO_o

deephouseO_o Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ıstanbulda okuma fikri benim ailemde dahil ön yargıyla bakılan bi durum olsa da ıstanbulun insan ilişkileri, kişisel becerileri geliştirmede, kendine güven, daha mantıklı ve realist bi duruş ve zorluklarla başedebilmede çok daha faydalı olduğu kesin.
    Evet, çok kalabalık, çok değişik insanlarla karşılaşıyoruz; cazip ve eğlenceli fikirleri olan tehlikeli arkadaşlar, çıkar ve sömürüye dayalı ilişkileri olanlar, yüzünüze gülüp arkanızdan iş çevirenler.. Ancak endişeniz olmasınki eğer kızlarınızın sağlam karakterleri varsa bu onlar için eksi değil, artı olacaktır. SAPITMA konusunda yazılanlara katılmıyorum; şöyleki farklı bi şehir heleki istanbul 'nereye çeksen oraya giden' tipler için böle bi ortam hazırlıcaktır bu her yerde böyledir; 'erkek arkadaşın olması,kalınması, gece dışarı çıkılması' gibi durumlara çağımızda sapıtma olarak bakmak gerçekçi değildir:/
    Bunlar sosyal durumlardı:)
    Ben Marmara Üniversitesi, Siyaset bilimi ve ulus. ilşkiler 4 sınıf öğrencisi olarak 1 sene hazırlıklaa beraber istanbulda 5. yılıma geçmiş bulunmaktayım. ilk 3 yıl marmara Üni. Göztepe kamp. içinde yer alan kız öğrenci yurtlarında kaldım. Girerken ihtiyaca göre seçim yapıldığı söylensede öle yürümüyo işler çok açıkça sölliyim:/ Yurt imkanlarının çok fazla olduğunu düşünmüyorum istanbulda maalesef.
    Eğitim konusuna gelince bölümüm çok eğlenceli ve istediğim bi bölümdü. Şimdilerde gelecek konusunda kaygılarım artsa da yine bu bölümü seçerdim. Ama farklı bi üniversitede. Evet marmaranın hocaları yetkin ve konularına hakimler; ancak yukarda arkadaşım belirttiği gibi ne öğrenciye sunulan olanakları ( mesleki eğitim, sertifika, topluluklar.. ) ne de internet ve bilgilendirme sistemi yeterli değil.
    Son olarak Ekonomiyede değinip bu uzun yazımı bitiricem:)
    ıstanbulda yaşamak gerçekten zor, bi markete diye çıktığınızda bile bi bakıosunuz elinizdeki paranın çoğu gitmiş. Ulaşım, yemek diğer yerlere göre daha pahalı, keza kiralarda.. :KK43: Burslar ve dernekler vaar öğrencileri destekleyen ama böle bi niyetiniz varsa şimdiden araştırmanızı öneririm. Çünkü ben hep kaçırdım bugüne kadar başvuru zamanlarını:)
    Bi sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz:) iyi günler

16. 9 Temmuz 2009
  17. nesrin111

nesrin111 hayat boş boş boş Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    600tl maaş alıyorum diyorsunuz.bence kalkamayacağınız yükün altına girmiyin.bu kızlar burs alsa bile istanbul çok pahalı bir şehir.yurtta bile kalsalar çok zor.ayrıca üniv değil, okuma azmi önemli bence.bütün üniv de çok değerli öğretmenlermiz var.manisada üniv yok mu?orada okusunlar.inananın artık bitirdiğiniz ünivin bile bir önemi yok.kendinizi yetiştirmeniz önemli..marmarayı bilmiyorum ama kardeşim istanbul üniv de okudu..sürekli siyasi olayların döndüğü bir okul.birde bir ders göreceklerse 500-600 kişi bir amfiye tıkışıyor.bazen daha fazla.artık ne öğreneceklerse...

18. 9 Temmuz 2009
  19. scallywag

scallywag catmania Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    bak ablacığım ben dokuz eylül iktisat mezunuyum ve bir dönem istanbul daha iyi olur diye düşünüyordum.kampüs yaşantısını sosyal hayatını bir yana bırakın önemli olan eğitimin kalitesi..benim sınıf ark.deüden istanbul üniv.geçiş yaptı ama binpişman olduğunu söyledi..isim yapan daha çok tutuluyor yani..odtü kimya mezunu 900 ytl maaşla sürünen insan biliyorum..önemli olan kızların azmi bence..yani sürekli gelişim şart sıyrılmak için binlercesinin arasından..durumun ortadaysa madem kızlarda düşünceli olmalı...yani olmadı izmirde okurlar belki güvenilir bir yerde iş bulup çalışırlar..yüksek lisansa istanbula giderler..hem ozamana kadar belli bir yaşa gelmiş olurlar..sende daha az tasalanırsın...izmirde büyükşehir sonuçta hemde yanı başında orada da hayatı öğrenirler hemde kafan rahat olur...