İşte Türkiye'nin İlk Hibrit Aracı

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 18 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Türkiye'nin Hidrojen Enerjiyle Çalışan İlk Hibrit Ticari Küçük Mobil Aracı Tasarlandı.


  [​IMG]
  Türkiye'nin hidrojen enerjiyle çalışan ilk hibrit ticari küçük mobil aracı tasarlandı. Üç tekerlekli (Scooter) prototip imalatı yapılan araç benzin, hidrojen ve akü gibi üç farklı enerji kaynağı ile istenirse ayrı ayrı, istenirse birlikte çalışabiliyor. 20-24 Nisan 2009 tarihleri arasında düzenlenen ve dünyanın en önemli fuar ve kongre organizasyonlarından olan Hannover Messe'de sergilenecek aracın 2009 sonunda seri imalata hazır hale geleceği ve aracın değişik modelleri ile trafiğe çıkabileceği belirtildi. Saatte 50 kilometre hız yapabilen ve 200 kilometre sürüş menzilli olan araç 2 kişi taşıma kapasiteli olarak tasarlandı.

  Proje, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (UNIDO-ICHET) tarafından, Hidrojen enerjisinin yaygınlaştırılması ve hidrojene dayalı enerji teknolojilerinin geliştirilmesini sağlamak üzere, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi'nden Dr. Yavuz Soydan'ın koordinatörlüğünde Tagem Kopisan şirketine yaptırıldı.

  Geliştirilen aracın hibrit (karma/melez) bir teknolojiye sahip olduğunu ve üç farklı enerji kaynağından ayrı ayrı veya istenirse birlikte çalışabilecek yapıda olduğunu belirten Soydan, "İki kişilik aracımız, hidrojen, lityum iyon batarya ve benzinli olarak üç enerji ile de çalışabilmektedir. Araç öncelikle engellilerin kullanımı için tasarlanmıştır. Fakat sehir içi ulaşımda, yük taşımada ve hobi aracı olarak kullanılabilecek yapıdadır." dedi.

  (cihan)