Istihare namazindan sonraki renkler ?

Konusu 'Rüya Yorumları' forumundadır ve esmergirl356 tarafından 27 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

  27 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : esmergirl356
 1. esmergirl356

  esmergirl356 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  784
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Merhaba Kizlar,

  Benim size bir sorum olucak : acaba biriniz istihare namazindan sonra gördügümüz rüyadaki bütün renklerin anlamlarini biliyor mu ?? :26: :26:
  Ben arastirdim bulamadim, bulamadigim için sizlere sorayim dedim..
  InsaAllah yardimci olabilecek birileri vardir...
  Yardimci olursaniz çok çok sevinirim..
  Simdiden tskler..

  :KK71:
   
 2. 27 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : esmergirl356
 3. Madamiks

  Madamiks Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  7.397
  Beğenildi:
  45
  Ödül Puanları:
  153
  Konu "Rüya yorumları" başlığına taşındı.
   
 4. 27 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : esmergirl356
 5. canim67

  canim67 Yasamayi Seviyorum!!! Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.700
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  merhaba,

  bu namazin nasil kilindigini biliyormusun canim?
  yatmadan once iki erkatlik bir namazdir, ve kildigindan sonra hic bir is ile mesgul olmadan ve sadece istihare ettigin konu ile yogunlasman gerek, yatman gerek..

  Kitapta ruya da mavi gibi renkler hayirli, kirmizi gibi renkler hayir olmadigindan diye okumustum ama istihare namazindan sonra ILLEDE ruya GORMEN gerekir diye bir sey yok.

  Sen Allah'a siginarak istahrede bulundyusan, RAbbim ztn seni hayirli tarafa yonlendirecektir. Ruya'da gorulebilir ama ruya'da gordugunu nasil yorumlayacaksin? Belki hayirlisini goreceksin, belki tersini.. belki hic birsey.. Istihare namazini kildiktan sonra Allah'in sana cvp vermesini bekleme, yani demek istedigim, isin dogru olanina dogru git, icine ne yatiyorsa onu yap. Sahis eger o iste bir ser varsa, Rabbim ztn bir engel koyardir. Ya aslinda butun bunlar istegine bagli, yasadiklarina ve atacagin adimlara bagli.. canim

  Mesela basit bir ornek vereyim, ben istihare namazini unif'i okumak konusunda yapmistim, hangi bolumu okuyacagimi tam bilmiyordum, kararsizdim.iki secenek arasinda kalmistim, unif'in biri bize yakin digeri ise uzakta idi. namazi kildim, bize uzak olan unif'e yazildim ama sonra ayaklarim beni bize yakin olan unif'e getirdi ve simdi hic pisman degilim, derslerimi de gayet guzel basarmistim, basarili oldum her seferinde.. Eger uzakta olan unif'e gitseydim belki basaramazdim kim bilir...
   
  Son düzenleme: 27 Mayıs 2011
 6. 27 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : esmergirl356
 7. sedef10

  sedef10 my lord... Üye

  Katılım:
  7 Mart 2010
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  Rüyada gördüğümüz nesnelerin bir anlamı olduğu gibi, renklerin de anlamı vardır ve yorum açısından oldukça önemli sembollerdir. Genelde rüyada görülen cisimle birleştirilerek yorumlansalar da, tek başına yorumlandıklarında da ayrı bir anlam ifade edebilirler. Gördüğümüz rüyaları çoğunlukla siyah beyazmış gibi algılarız ancak derinliğine düşündüğümüzde, rüyanın geneline yansıyan bir fon rengi (yeşil alan, mavi deniz gibi) veya bir cisimle özdeş şekilde özellikle öne çıkan bir renk olduğunu sonradan hatırlarız.

  Rüyaları tam olarak anlamlandırabilmek için, renklerin rüya dilinde neleri ifade ettiğini bilmek gerekir.

  Siyah: Kaynağı bilinmeyen bir endişe halinin, korkuların ve kabul edilmeyen durumların göstergesidir. Siyah, ölümü çağrıştıran bir renk olmasına rağmen, ölümle birlikte tanımlanabilecek başka bir olguyu, yani yeniden doğumu işaret eder. Bu, gerçek hayatta bir kapının kapanmasıyla birlikte yeni bir kapının açılması, bir başlangıç olarak da tabir edilir.

  Mavi: Enerji, hayal gücü ve sezgileri temsil eden renktir. Sadakat, akıl ve mantıkla bağdaştırılır. Birlikte görüldüğü cisme veya şekle göre kişinin dinginliğe, huzura ve sükunete olan ihtiyacını ve aidiyet duygusunu simgeler.

  Kahverengi: Toprağın, maddenin rengidir. Duygu, heyecan ve kişisel değişim anlamına gelir. Kişinin içinde bulunduğu hayat şartlarına ve ruhsal durumuna göre fiziksel konfor arayışı veya dünyevi zevkleri reddetme arzusu olarak yorumlanır.

  Sarı: Güneşi ve erkeği simgeler. Sarı renk sezgilerin, enerjinin, mutluluğun, paranın, mantığın, gerçeklerin ve bilinçli davranışların rengidir. Soluk bir sarı, herhangi bir durum karşısında cesaret kaybını, bazen de büyük kayıpları simgeler.

  Yeşil: Hayatı, sağlığı, gelişmeyi, büyümeyi ve umutları temsil eden renktir. Koyu yeşil; kıskançlık, deneyimsizlik veya güçsüzlük anlamına gelir.

  Turuncu: Sağlık, enerji, olağanüstü güç ve mantık anlamına gelir. Çevreyle kurulan sıkı iletişimin, daha sosyal bir hayat isteğinin, kişinin kendinde memnun olmadığı yanları değiştirme arzusunun yansımasıdır.

  Pembe : Duyguları, aşkı, neşeyi, mutluluğu ve hayalleri temsil eden renktir. Kişinin özel hayatında bir parça gizlilik gerektiren durumlar olduğuna veya romantik, büyülü ve şefkat dolu bir ilişki hayal ettiğine ya da böyle bir ilişkinin başlangıcında olduğuna yorulur.

  Eflatun / Leylak : Hayat gücünün, yaşam sevgisinin, sezgilerin, seyahatlerin ve yeni haberlerin işaretidir. Kişinin gerçek hayattaki durumuna istinaden özgüveni sağlama, yakın bir dost arayışında olma veya sezgisel anlayışta artış veya eksikliğe yorumlanır.

  Kırmızı : Rüyalarda görülen kırmızı renk, yaşama arzusunu, cinsel tutkuları, şehveti ve öfkeyi temsil eder. Büyük bir aşk yaşandığına da yorumlanabilir.

  Beyaz veya Gümüş : Ay'ı ve kadınsı duyguların artışını simgeler. Saflığın, temizliğin, barışın, ışığın, aydınlığın ve bilgeliğin rengidir. Rüyanın geneline beyaz rengin hakim olması, o kişinin iç huzura ihtiyaç duyduğunu da gösterebilir. canım yaa bulabildiklerim bunlar ama yine araştırırım:KK71::KK71:
   
 8. 27 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : esmergirl356
 9. azul

  azul Muchas Gracias a DİOS..! Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.243
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  İstihare nasıl yapılır


  Sual: İstihare nedir ve istihare namazı nasıl kılınır?
  CEVAP
  İstihare, bir işin hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alıp iki rekât namaz kıldıktan sonra bu husustaki duayı okuyarak o işle ilgili rüya görmek üzere uykuya yatmaktır.

  İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:

  Dört şeyi yapan dört şeyden mahrum kalmaz:
  1- Şükreden, nimetin artmasından,
  2- Tevbe eden, kabulden,
  3- İstihare eden, hayırdan,
  4- İstişare eden, doğruyu bulmaktan, hakikate ulaşmaktan mahrum olmaz.

  Herhangi bir işe başlarken, mesela evlenirken, ev alırken istihare yapmalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir.) [Hâkim]

  Evlenmeden önce, birkaç defa istihare etmeli, Hak teâlâya sığınmalıdır. Nefsin ve kötü kimselerin araya girmemesi için, yalvarmalıdır. Salih, güvenilir kimselerle istişareden sonra, istihare yapmalıdır.

  Bir işe başlayacağınız veya bir şeyden kurtulmak istediğiniz zaman, iki rekât nafile namaz kılıp [aşağıda bildirilen Arapça duayı okuyarak] "Eğer bu işim [Mesela şununla evlenmem veya şu evi almam] dünya ve ahiretim için hayırlı ise, bunu bana mübarek eyle. Eğer hakkımda hayırlı değilse, onu benden uzaklaştır ve hayırlı olanı bana kolaylaştır. Beni kazana rıza gösterenlerden eyle, Ya Erhamerrahimin" demelidir.

  Önce günahlardan tevbe edilir. Tevbe için kısaca, "Ya Rabbi! Buluğ anımdan şimdiye kadar yaptığım günahlara pişman oldum. Bundan sonra da, inşallah hiç günah işlememeye söz veriyorum" denir. Sonra gusledilir. Gusülden sonra, o gece (istihareye niyet ettim) diyerek iki rekat nafile namaz kılınır. İlk rekâtta, Sübhaneke ve Fatiha’dan sonra, Kâfirun, ikinci rekâtta Fatiha’dan sonra İhlâs okunur. İstihare namazı bittikten sonra şu dua okunur:

  (Allahümme innî estehîrüke bi-ilmike ve estakdirüke bi-kudretike ve es’elüke min fadlikel azîm fe inneke takdirü ve lâ akdirü ve ta’lemü ve lâ a’lemü ve ente allâmül-guyûb.)

  Bu şekilde istihareye yedi gece devam edilir. [Gündüz de istihareye yatmak caizdir.] Gusül sadece ilk gün alınır. Diğer günler gusle gerek yoktur.

  İstihare başkasına yaptırılmaz. İstihareyi herkesin kendi yapması gerekir. İstihare yapmasını öğrenmeli, bu sünneti kendisi ifa etmelidir. Bedenle yapılan ibadetleri başkasına yaptırmak caiz değildir.

  İstihare namazını kılıp duasını ettikten sonra hiç konuşulmadan yatılmalı. İhtiyaç varsa konuşulabilir. Aslında her zaman, yatsı namazını kıldıktan sonra, ihtiyaç olmadıkça konuşmamak müstehabdır, iyi olur.

  İstihareden sonra, abdestli olarak, kıbleye dönüp yatılır. Rüya görse de, görmese de, 7 gün istihareye devam edilir. Rüyada beyaz veya yeşil görmek hayra, siyah veya kırmızı görmek şerre alamettir. Eğer, rüyada bir şey görülmezse, kalbe bakılır. O işi yapmak arzusu varsa, o işe karar verilir. Karar veremeyen, birkaç defa daha istihare yapmalıdır.

  Yapılacak her iş için istihare yapmak sünnettir ve mübarektir. Fakat istihare yaptıktan sonra, o işin yapılmasını veya yapılmamasını gösteren bir şeyin, uykuda veya rüyada yahut uyanık iken görünmesi şart değildir. İstihareden sonra, kalbine bakmak lazımdır. O işi yapmak arzusu, eskisinden daha çok olmuş ise, o işi yapmayı gösterir. Eğer arzu, çoğalmamış ve eskisinden daha da azalmamış ise, yine yasak olmaz. Böyle olunca, yapmak arzusu artıncıya kadar, istihareleri tekrar tekrar yapmalıdır. İstihareler yediye kadar tekrar olunur. İstihareden sonra, o işi yapmak arzusunun azaldığı anlaşılırsa, o işin yapılmamasını gösterir. Böyle olunca da, istihareler tekrarlanabilir, hatta nasıl olursa olsun, istihareleri her zaman tekrarlamak, daha uygun ve daha iyi olur. O işi yapmak veya yapmamakta ihtiyatlı davranılmış olur.

  Başka bir istihare
  Bir muradı olan kimse, abdest alır, temiz bir yere oturur, üç defa salevat-ı şerife okur, sonra her birine Besmele çekerek on Fatiha, sonra 11 İhlâs okur, sonra üç defa salevat okur. Sonra sağ yanı üzere, yüzü kıbleye karşı olarak ve sağ elini sağ yanağı altına koyarak yatar, niyet ettiği şeyin iyi veya kötü olacağını bi-iznillah rüyada görür. (Fetava-i Karı-ül-hidaye)

  İstihareye uymak
  Sual: İstihare yapınca, rüyada gördüğümüze uymak gerekir mi?
  CEVAP
  İstihare, bir işin, hakkımızda hayırlı olup olmadığını anlamak için yapılır. Bunun için, şartlarına uygun yapılmışsa, uymalıdır. İki hadis-i şerif meali:

  (İstiharede bulunmak ve kadere rıza göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun aksi ise, kişinin mutsuz olacağına alamettir.) [Tirmizi]

  (İstihare eden kimse mahrum kalmaz, istişare eden pişman olmaz. İktisat eden darlık çekmez.) [Taberani]

  İstihareye yatarken
  Sual: İstihare için yatarken, kadınların kocalarından ayrı yatmaları gerekir mi?
  CEVAP
  Hayır, gerekmez.


  Alıntıdır.......:KK71:
   
 10. 27 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : esmergirl356
 11. sedef10

  sedef10 my lord... Üye

  Katılım:
  7 Mart 2010
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  istihare hayır istemek demektir. istihare namazının uykuyla ve rüyayla alakası yoktur. sadece namaz kılınır ve Allah'tan hayır istenir o kadar. bundan sonra kalbe gelen ilk fikir hayır olarak kabul edilir. islamda rüyaya göre hareket edilmez.

  "Resulullah (s.a.s) bütün işlerinde, Kur'an'dan sure öğretir gibi istihâreyi de öğreterek şöyle derdi: "Sizden biriniz bir ise niyetlendiği zaman farzın dışında iki rekât namaz kılsın ve şöyle desin: " Allah'ım yapmayı düşündüğüm su işin işlenmesinden yahut terkinden hangisinin hayırlı olduğunu bana ilminle kolaylaştır. Kudretinle senden güç istiyorum. &nin büyük fazlından ihsan buyurmanı dilerim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter; benim gücüm yetmez. Sen bilirsin, ben bilemem. Sen şeyi çok iyi bilensin, Allah'ım. Eğer bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için hayırlı olduğunu bilirsen o işi bana takdir et, kolaylaştır ve onu bana mübarek kıl. Eğer bu işi; dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için şer olarak bilirsen, onu benden, beni de ondan uzak eyle. Nerede olursa olsun benim için hayır olanı takdir et. Sonra da beni bu hayırla hoşnut buyur (Buharî, Teheccüt, 25, Deavât, 49, Tevhid, 10; Tirmizi, Vitr, 18; İbn Mace, Akâme, 188; Ahmet b. Hanbel, III, 34
   
 12. 27 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : esmergirl356
 13. canim67

  canim67 Yasamayi Seviyorum!!! Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.700
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  peki bunlar istihare namaz icinde gecerli mi dir? Fakat soyle birsey var, belki yaniliyorumdur ama gorulen ruya belki istihare icin degil ama siradan bir ruya ise, veya baska bir gun istihare yapilmamis bir gecede, daha once ki yapilmis istihare ile ilgi ruya gorudugumuz de olabilir.. yani bazen neyin ne oldugunu anlamak kolay olmuyor
   
 14. 27 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : esmergirl356
 15. canim67

  canim67 Yasamayi Seviyorum!!! Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.700
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  aynen bunu demek istedim, tesekkurler...
  Umarim arkadasimizin kafasindaki soru isaretler cevaplarini bulmuslardir..
   
 16. 27 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : esmergirl356
 17. sedef10

  sedef10 my lord... Üye

  Katılım:
  7 Mart 2010
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  bildiğim kadarını söyleyeyim,normalde bir kötü rüya görünce sabah kalkar kalkmaz belki etkisinde kalırız ama rüya ile amel olunmaz ancak istihare ile görünen rüya allahtan bi işaret olarak söylenir hani deriz ya rabbim hayırlısını ver diye namazı kılıp yatarız sonra ya yeşil görürüz iyi derler ya kırmızı görürüz kötü derler bizede vardır bi hayır demek düşer ve ona göre hareket ederiz ama az önceki verdiğim yazı bi yerden alıntı, galiba normal de ki rüyalar için olabilir çünkü istihare de kırmızı görmek iyi değil derler ama orda iyi olarak göstermiş valla bildiğim bu
   
 18. 27 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : esmergirl356
 19. canim67

  canim67 Yasamayi Seviyorum!!! Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.700
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Evet canim bende oyle dusunmustum.. Benim deneyimlerimde, istihare ettigimde hemen ruya gormuyorum ne kadar cok dusunsem bile ama bir kac gun sonra gorudugum oluyor.. Bir kac ay once iki is teklifi vardi, biri digerinden daha cok iyidi, o teklifi cok istiyordum ama istihare namazindan sonra bir kac gun sonra diger is yerinden kabul olmadigimi gordum ve bu ruyam tersine oldu.. demekki o is'te hayir varmis, ve sahsen simdi cok sukur ediyorum iyike buraya alindim, obur yere alinsaydim belki bu kdr rahat olamazdim diye dusundum :-)