İyotlu ve İyotsuz Tuz....

Konusu 'Endokrinoloji' forumundadır ve yoruldum71 tarafından 4 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  4 Nisan 2008
  Konu Sahibi : yoruldum71
 1. yoruldum71

  yoruldum71 düzce'mi özledim Üye

  Katılım:
  16 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.295
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  Çocuklara iyotlu yetişkinlere iyotsuz tuz
  Tiroit bezi, vücudun tüm dengesini alt üst edebiliyor. Çünkü tiroit bezinde ortaya çıkan hormon bozuklukları ve nodüller, zamanla kansere dönüşebiliyor. Özellikle son on yılda tiroit kanseri vakalarının hızlı artışı ve en hızlı artış gösteren kanser türü olması, halkın dikkatini bu konuya iyice yoğunlaştırmasına neden oldu. Sofralarda kullanılan tuzun iyotlanmasının ise guatrla mücadelede ve gelecek nesilleri korumada büyük bir adım olduğuna dikkat çeken uzmanlar; sofrada çocukların iyotlu, yetişkinlerin ise iyotsuz tuz kullanmasını öneriyor

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahi Servisi Öğretim üyesi Amerikan Tiroit Derneği Türkiye Üyesi olan Prof. Dr. Mete Düren tiroit hastalığıyla ilgili soruları yanıtladı:
  * Tiroit bezi nedir ve görevleri nelerdir? Tiroit hastalıkları ne gibi şikayetlerle edilir?
  Tiroit bezi, boyunda nefes borusunun hemen önünde yer alan ve tiroit hormonu salgılayarak vücutta sinir sisteminden sindirim sistemine kadar hemen hemen tüm sistem ve organların işleyişini düzenleyen bir bezdir. Tiroit bezinin büyümesine guatr adı verilir.

  * Tiroidin hormon bozuklukları nasıl fark edilir? Tiroit bezinin hipertiroidi dediğimiz kontrolsüz hormon üretimini arttırması, genç hastalarda özellikle kilo kaybı (iştah artmasına rağmen), yaşlı hastalarda kalp çarpıntısı, ellerde titreme, terleme, sıcağa karşı toleranssızlık, sinirlilik, kadınlarda adet bozukluğu, saçlarda incelerek dökülme ve ishal şikayetlerine sebep olur. Daha sık görülen hipotiroidi, yani gerektiğinden daha az hormon üretimi halinde ise vücutta ve özellikle yüzde şişkinlik, su tutulması, kilo artışı, kabızlık, adet bozukluğu, saçlarda kalınlaşarak dökülme, ciltte kuruluk, soğuğa karşı toleranssızlık, hareketlerde ve ileri hallerde zihinsel fonksiyonlarda yavaşlama görülür.

  YEMEKLER TUZSUZ OLMALI
  * Türkiye'de hastalık ne sıklıkta görülüyor? Halkın yüzde 40'ında, kadınların yüzde 60'ında değişik boyutlarda tiroit nodülleri bulunur. Bu nodüllerin yüzde 95'i genellikle iyi huylu olurken, yüzde 5'inde tiroit kanseri bu nodüller arasında adeta gizleniyor. Hipertiroitiye göre daha sık görülen hipotiroiti tiroit iltihaplanmasının son yıllarda hızla artmasından dolayı 40 yaş civarı kadınların yüzde 20'sine kadar ulaştı.

  * Tiroit iltihabının sebepleri neler? 2000 yılından itibaren tuzlarımızın iyotlanması ile birlikte gelecek nesilleri guatrdan korumak için çok önemli bir adım atıldı. Ancak bu tür programların uygulandığı tüm ülkelerde olduğu gibi (Arjantin, İsviçre) iyotlanmanın ardından gelen 20 yılda iltihaplanma yani tiroitit ve bunlar içinde özel bir şekil olan Hashimoto tiroidi ve bu zeminde gelişen tiroit kanseri sıklığı 4-5 kat artıyor. Bizim ülkemizde de durum bu civarda. Onun için iyotlu tuzun bebek ve gelişme çağındaki çocuklarda kullanılması, erişkinlerin ise özellikle tiroit hastalarının iyotsuz tuz kullanması daha doğru olur.

  * Mutfakta yemek nasıl pişecek? Mutfakta yemek tuzsuz pişecek, sofrada ise iki tuzluk bulunacak: Çocuklar iyotlu, erişkinler iyotsuz tuz kullanacak.

  * Tiroit hastalığının erken tanınabilmesi için ne yapmalı? Bütün check up programlarında tiroit
  hormon seviyesinin en hassas göstergesi olan TSH hormonu ve tiroit ultrasonografisi yer almalı. Ayrıca halk sağlığı taramalarında nasıl meme kanseri için mamografi veya rahim kanseri için smear yapılıyorsa, tiroit US ve iğne biopsisi de bir halk sağlığı programına alınmalı.

  İĞNE BİYOPSİSİ
  * Tiroit hastalarında ne tür teşhis cihazları kullanılıyor? Eskiden tiroit hormonları ile tiroit sintigrafisi kullanılırken bugün sintigrafiyi tiroitin az veya çok çalıştığını görmek için kullanıyor, nodüller ve tiroit kanseri için daha hassas olan ultrasonografiyi tercih ediyoruz.

  * Tiroitteki kitlenin iyi huylu mu, kötü huylu mu olduğunu anlamak için ne yapılıyor? Kitleden hiçbir yan etkisi olmayan iğne biopsisi yapıyoruz ve bunu deneyimli bir patolog bizim için yorumluyor. İyi huylu dediği zaman yüzde 95 doğru, kötü dediği zaman yüzde 99 doğru çıkıyor. O nedenle iğne biyopsisi olmadan ameliyat yapılmasını özellikle deneyimi az cerrahların ameliyat sonunda sürpriz sonuçlarla karşılaşmamaları için her yerde öneriyoruz.

  * Gözlerin etkilendiği durum hangi tipte görülüyor? Gözlerin dışarı doğru itilmesi veya göz kapaklarının yukarı çekilmesi hipertiroitinin özel bir şeklinde görülüyor (Basedow-Graves Hastalığı). Bu durumda hipertiroitinin başarılı tedavisi gözlere de olumlu etki yapıyor ama bir grup hastanın göz bulguları devam edebiliyor veya ilerliyebiliyor. O zaman göze yönelik bir takım müdahaleler yapılması gerekebiliyor.
   
 2. 5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : yoruldum71
 3. 100yuz

  100yuz Yüksek Rütbeli :))) Üye

  Katılım:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  832
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  benimde bildiyim kadarıyla iyotlu tuzu yetişkinlerde kullanmalı diye ama.çünkü bende tiroit hastası olduğum için biliyodum ama okuduğum kadarıyla öle deyilmişCADIARZUnetse
   
 4. 6 Nisan 2008
  Konu Sahibi : yoruldum71
 5. EU2

  EU2 Guest

  İyotlu tuzun tiroid ilaçlarının etkisini azalttığını okumuştum. Bu tür hastaların mutlaka endokrin doktoruna gitmesi gerekiyor. Herkese sağlıklı günler diliyorum.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Aralık 2008
 6. 26 Aralık 2008
  Konu Sahibi : yoruldum71
 7. Kebeleksin

  Kebeleksin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2008
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  ben hıpotroıdı hastasıyım doktorum bana ıyotsuz tuz kullanacaksın dedı sanırım hıpertroıdı olanlar ıyotlu troıd bezı az clısanlar yanı hıpotroıdı olanlar ıyotsuz kullanacak
   
 8. 11 Ocak 2009
  Konu Sahibi : yoruldum71
 9. Filo

  Filo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.159
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  aklım karıştı bn hipertiroitim nsl tuz kullanıcam...
   
 10. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : yoruldum71
 11. Ati

  Ati Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2008
  Mesajlar:
  201
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  vallah bende nödül bulundu 3 tane bana doktor iyotlu tuz kullancaksın dedi
   
 12. 21 Şubat 2009
  Konu Sahibi : yoruldum71
 13. zeynep215

  zeynep215 edep ya Hu!!! Üye

  Katılım:
  15 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.454
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  1buçuk seneye yakın hipertroidi (zehirli guatr)tedavisi gördüm ve iyotsuz tuz kullandım
  iyotlu tuz kullandığım zaman ilaçlarımdan verim alamıyordum
   
 14. 20 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : yoruldum71
 15. alirada

  alirada Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Arkadaşlar rusların çok güzel taktiği var bu konuda. Tiroid hastalarına bileğinizin iç kısmına eczanelerde satılan sıvı iyotu kulak temizleyicisiyle sürünüz ve biraz bekleyini 5-10dak. kadar . eğer sürdüğünüz iyot vücudunuza emilerek hemen kaybolursa demek ki vücudunuzun iyota ihtiyacı var ve iyotlu tuz kullanmanız gerek. aksi durumda iyotsuz tuz lazım. bu uygulama tırnaklara da yapılabiliyor oje gibi iyot tırnaklara sürülüyor. Herkese geçmiş olsun
   
 16. 26 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : yoruldum71
 17. yarenka

  yarenka KIZ'ım geliyor:) Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  3.981
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  bende de hipotiroid var ve iyotsuz tuz kullanıyorum
   
 18. 4 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : yoruldum71
 19. _ebru32

  _ebru32 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2010
  Mesajlar:
  7.495
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  103
  hipotroidi hastalari hic tuz kullanmamalimi yani__??