John Grisham / A.B.D.

Konusu 'Yazarlar' forumundadır ve seaBahAR tarafından 5 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  5 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.192
  Ödül Puanları:
  238

  John Grisham

  [​IMG]

  John Grisham, 8 Şubat 1955 tarihinde Jonosboro, Arkansas'ta doğdu. Babasının işi nedeniyle sıkça taşınmak zorunda kalan Grisham bir süre Mississippi'de de yaşamıştır. 1981 yılında Mississippi State Üniversitesi'ndeki eğitimini tamamlar ve aynı yıl içinde Renee Johnes ile evlenir.

  Siyasi açıdan girişimler yapan ve aynı zamanda avukat olarak çalışan Grisham, 1983 yılında Mississippi House of Representatives'e seçilir. Aynı dönemde hiç bir zaman bitmeyecek iki kitap yazmaya başlar. Bir yıl sonra üçüncü bir kitabı yazmaya başlar, ancak onu 1986 yılında bitirir. Kitabın adı"Jüri" idi. Zorlu bir yayınevi arayışından sonra Nisan ayında Wynwood Press kitabı yayınlamaya kabul eder. Bir yılda sadece 5000 adedi satan kitap, yazmayı bırakmak için yine de bir sebep oluşturmuyordu. 1988 yılında piyasaya çıkan "Şirket" adlı kitabı ise büyük bir başarıydı. Paramount Pictures kitabı senaryolaştırmak için $ 600.000 ödedi. Bu romandan sonra her kitabı başarı kazanacaktı. John Grisham bu sıralarda bir sonraki romanı "The Pelican Brief"i (Pelikan Dosyası) yazıyordu. Artık rotasını çizmişti: Temsilciler Meclisi'nden ayrıldı, avukatlık mesleğini bıraktı. Ardından diğer best-seller romanları geldi ve Hollywood hepsini çok sevdi: The Client, The Chamber, The Rainmaker, Runaway Jury, A Painted House, Skipping Christmas...

  Yılın yarısını yazmakla geçiren Grisham, diğer yarısını da oğulunun basketbol takımı ile ilgilenmekle geçirir.

  Medyadan fazla hoşlanmıyor, sakin yaşamayı tercih ediyor ve inançlı bir baptist'tir.

  John Grisham 90'lı yıllarda birdenbire Hollywood'un en sevdiği yazar oldu. Yazdığı her roman milyonlarca satmakla kalmadı, film şirketleri tarafından da astronomik ücretlerle satın alındı. Bunların hepsi de son derece saygın yönetmenlere teslim edilip yine çok ünlü ve büyük oyuncularla sinemaya uyarlandı. Tüm romanlarındaki (dolayısıyla bu romanlardan uyarlanan her filmdeki) ortak temalar şunlardı: Amerikan adalet sistemi, idealist avukat, savcı ya da hukuk öğrencileri; kirli avukat, savcı, hukuk şirketi ya da federal güvenlik görevlileri; organize suç örgütleri, kurbanlar… Bunlar, John Grisham’dan uyarlanan filmlerde, soluk kesici bir hızda, birbirleriyle çarpıştılar.

  "Büyük edebiyat eserleri yazmak hoşuma giderdi.
  Büyük yazar olmak hoşuma giderdi.
  Gerçekten iyi, ciddi kitaplar yazmak hoşuma giderdi.
  Ve onların satmasını isterdim…"​


  Grisham kitaplarının bugüne kadarki satışlarının 100 milyonu geçtiği söyleniyor. Buna uyarlanan filmleri, astronomik telifleri de katarsak, onun best-seller kralları Stephen King, Frederic Forsyth, Tom Clancy, Robert Ludlum gibi isimlerin arasında yerini çoktan garantilediğini söylemek yanlış olmaz sanırız.

  -alıntılardan derlenmiştir-
   
 2. 13 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. fragola

  fragola Gruşenka Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  5.518
  Beğenildi:
  48
  Ödül Puanları:
  153
  Benim sıkı takip ettiğim yazarlar arasında. Gerçekten çok sürükleyici bir tarzı var.