kızım 2.5 yaşında ama hala düzgün konuşamıyor=(

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve beyaz toprak tarafından 20 Mart 2008 başlatılmıştır.

20 Mart 2008
    Konu Sahibi : beyaz toprak
  1. beyaz toprak

beyaz toprak çirkin ama tatlı cadı=) Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    38
    Özel Mesaj At
    hanımlar benim kızım 2.5 yaşında ama hala düzgün bir şekilde konuşamıyor cümle kuramıyor tek tek bir çok kelimeyi yarım yamalak söylesede konuşmasının çok geç kaldığını düşünüyorum bu konuda bilgisi olanlar beni aydınlatırsa çok sevinirim:çok üzgünüm:
  2. 20 Mart 2008
  3. BuzlarUlkesi

BuzlarUlkesi yazgülü Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    63
    Özel Mesaj At
    eger gec konusugnu düsünüyorsan bir doktara danis benim arkadasimin kardesi var 4 yasinda ama hala konusamiyor kelime kelime oda her kelimeyi degil..bi uzmandan yardim al istersen canim
  4. 20 Mart 2008
  5. bride_

bride_ vARmı NaZo GibiSİ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Bende geç konuşmuşum annem öyle der, 3 yaşında falan.Hep dinlemişim o zamana kadar.Annemler çok panik yapmışlar acaba kulağımı iyi duymuyor diye, doktora götürmüşler hiçbirşey çıkmamış, kendi haline bırakın demiş doktor, zorlamayın.Sonra bir gün bir anda öyle uzun ve düzgün bir cümle kurmuşumki bu seferde annemlerin dili tutulmuş :))O gün bugün susmam :)
  6. 20 Mart 2008
  7. beyazçikolata

beyazçikolata Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    canım benim kafana taktığın şeye bak kızma bana çünki benim kızımda 3 yaşında kelime kurmaya başladı.şimdi 6,5 yaşında ve susturamıyoruz.eminim senin kızında öyle olur.kafana takma bence kendi haline bırak
  8. 20 Mart 2008
  9. Kelebek

Kelebek Kapsama Alanı Dışında ! Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    bence aklın kalmasın götür doktora
    o daha iyi bir yorum yapar.ama 2.5 yaşında konuşmayan çok bebek var moralini bozma
  10. 20 Mart 2008
  11. yxixldan74

yxixldan74 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    selam canım! bu konuda neredeyse mastır yaptım diyebilirim :) şaka ama son 5 aydır bu konuda sıkıntılı günler geçirdiğimizden eşim ve ben ne gitmedik doktor bıraktık nede araştırmadık yazı kaldı.2.5 yaşında olduğu halde hala anne,alo,gol,mama,güle güle gibi sadece basit kelimeleri söyleyen ama çoğu şeyi konuşamayan bir oğlum vardı ve neredyse otistik olma ihtimaline kadar düşündüm ve epeyde korktum.herneyse işitme testlerinden tutun zeka testine kadar,çocuk doktorundan psikiyatrına kadar gitmedik yer bırakmadım ve nihayetinde çocuğun biraz yapısal olarak sakin olduğu birazda yaşıtlarından uzak kalıp tv ve bilgisayarla daha çok vakit geçirdiği kanısına vardık yani çocuğum sağlıklı çıktı.
    size tavsiyem eğer çocuğunuzun hareketlerinde ve anlamasında bir sorun yoksa endişelenmenize gerek yok.yani odadan topunu getir dediğinizde yapıyormu yada kapıyı kapat dediğinizde anlıyormu bunlar önemli.normalde 1 yaşındaki bir çocuğun 5-10 kelime konuşabiliyor olması gerekirmiş.2 yaşında ise 2 kelimeden oluşan basit cümleler kurabilirmiş.baba gitti,süt bitti gibi 2.5 yaşında ise 3 kelimeli cümlelere geçmiş olmalıymış.ama çocuktan çocuğa değişebiliyor tabiki.eğer varsa yaşıtlarıyla birarada olabileceği ortamar yaratın ve tv den uzaklaştırın hatta konuşmayı sökene dek tamamen kapatın ve ona resimli kitaplar alarak basit cümlelerle resimleri anlatın(ama asla kitabı okumayın bu yaş için sıkıcı gelebilirmiş)eğer yeterli gelmediyse özeldende görüşebiliriz.sevgiler...
  12. 21 Mart 2008
  13. çocuklarxixmveben

çocuklarxixmveben Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    canım benim oğlan hala r leri söyleyemiyor yeni yeni düzeltmeye başladı kelimelerinide okulun faydası oldu meraklanma zamanı geldiğinde bülbül gibi şakıyorlar
  14. 21 Mart 2008
  15. beyaz toprak

beyaz toprak çirkin ama tatlı cadı=) Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    38
    Özel Mesaj At
    verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim canım sağolasın beni çok rahatlattın .Kızımın anlamasında çok şükür bir problem yok hatta abisinden daha zeki diyebilirim ama dili zor dönüyor buda beni bir anne olarak üzdü tabi doktor için 3 yaşına kadar beklemeye karar vermiştik senden dinlediklerimden sonra hepten vaz geçtim diyebilirim çünkü kızım zaten hiç konuşmuyor değil bir çok kelimeyi söylüyor ama 2.5 yaşında olmasına rağmen çevremdeki yaşıtlarının bülbül gibi şakıdığını görünce üzülüyorum tabi bakalım inş dediğiniz gibi biraz daha zamana ihtiyacı vardır belki yakında oda güzel güzel konuşmaya başlar.
  16. 21 Mart 2008
  17. yxixldan74

yxixldan74 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    inşallah canım! inan oğlumum sabahın 6 sında uyanıpta bana birşeyler anlatması yada sorması bile bana öyle hoş geliyorki anlatamam.bizim çevremizde de hikayeler anlatan çok düzgün konuşan çocuklar var ama çocukları genellememek lazım.sonuçta sağlıklı olsunlarda biz beklemesini elbet biliriz.etrafta 3 yaşında olup hiç konuşamayan çocuklarda yok değil.ayrıca sizin şansınız abisininde olması yani yalnız bir çocuk değilmiş.herşeyin yolunda gitmesi dileklerimle...
  18. 21 Mart 2008
  19. Burcubebek

Burcubebek Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Benim de 22 aylık bir kızım var.Bizimki 18 aylıkken konuşmaya başladı.Biraz çenebaz sizin anlıyacağınız.Ama merak etmeyin çocuk zamanı gelince konuşuyor.Sizin yapıcağınız onu fazla zorlamamak ve tv seyrettirmemek.Tv çocukların konuşmasını geciktirebiliyor..(.Baby tv varsa evinizde,onun çok faydası oluyor)