Kabaklı börek/Trakya)

Konusu 'Yöresel Yemekler' forumundadır ve Serce tarafından 20 Kasım 2008 başlatılmıştır.

20 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Serce
  1. Serce

Serce mutlu bayramlar;D Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    dikkat :bu börek tatlıdır ayrıca ben yufka ile yapıyorum el açması hamurla daha leziz oluyor. becerebilen denesin derim:) hamur için un su tuz yeterli

kabakların kabukları soyulup rendenin ince tarafıyla rendelenir. su ve yağ bir kapta karıştırılır, tepsiyağlanır ,fırın 180 dereceye ayarlanır.

iki kilo bal kabağı, yüz gram kadar şeker, bir çay bardağı ayçiçek yağı, üç su bardağı su , 5 adet yufka, bir yumurta sarısı

yufkalar düz bir zemine yayılıp hazırladığımız yağ su karışımı ile ıslatılır.üzerine rendelenmiş kabaktan bir avuç kadar serpilir elinizi korkak alıştırmayın bolca serpin derim :) yalnız yufka bayat olmasın sararken yırtılır; üzerine bir yemek kaşığı toz şeker serpiştirin heryerine eşit dağılsın. yufkayı rulo yaparak sarın ve ucundan tutup yağlanmış tepsinin ortasına küçük çember yaparak yerleştirin.diğer yufkalarda aynı şekilde hazırlanıp tepsiye dizilir üzerine kalan su ve yağ karışımı yedirilir son olarak yumurta sarısı sürülür önceden ısıtılmış fırına verilir. pişirme süresi 45 dakikadır.fırına göre değişir. değişik bir lezzettir: afiyet olsun:))

2. 4 Şubat 2009
  3. sezence

sezence Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben bu böreği biliyorum çok lezzetli bi deneyin derim

4. 11 Şubat 2009
  5. nuranterzi

nuranterzi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    selam canım bu kabak böreyını bızde yaparız çok güzel olur ve çook severım şimdi tarifını okuyunca canım istedı akşama yapayım sizide yemeye davet ediyorum bıraz erken gelınde sizi kırlara götürüp gezdireyım ot toplarız böreklık çiçekler toplarız bool bool temız hava alırız tavşanlar gibi hoplaya zıplaya gezerız umarım senı hayelde olsa bir yerlere götürmüşümdür senı çoook öpüyorum sevgileeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer

6. 11 Şubat 2009
  7. Serce

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    kızlarr yorumlarınız için teşekkür ederim bu böreği bilmenize çok sevindim çok güzel bir lezzet olmasına rağmen pek bilinmez genelde trakya bölgesi iyi bilir yorumlarınıza teşekkür ediyoruma.s.nuranterzi ablacım çok güzel bir gezi oldu gözlerimi kapatıp daldım gittim kırlardaŞenizcanımsın :asigim:a.s.inş birgün çanakkaleye gelirim hayal ettiklerimiz gerçekleşir kabaklı böreğininde tadına bakarımcokacimcoook eminim çok güzel yapıyorsundura.s.

8. 11 Şubat 2009
  9. sezence

sezence Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım ben bulgaristan göçmeniyim orda da yapardık şu anda da trakyada yaşıyorum buralarda çok yapılıyo

10. 13 Şubat 2009
  11. Serce

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ne güzel toprağım diyesim geldi hemşeriymişiz bacımkaydirigubbakcemile5 benimde dedelerim bulgaristan göçmeni pomaklardanmışız:) çatalcalıyım bende ama istanbulda doğdum büyüdüm oraları bilmem pek ama kan çekiyo iştedelikafadulden kabaktan yapılan herşeye bayılırımcokacimcoook birde bizim oralarda mısır unundan kaçamak yapılır bilirmisin ben nasıl yapıldığını bilmiyorum ama küçükken babam yapardı çok zahmetli saatlece karıştırırdı ben pek sevmezdim ama bunlar yöremizin yemekleri tabii gelecek nesillerimize aktarmak için öğrenmem gerek.KİBa.s.

12. 14 Şubat 2009
  13. royall

royall yaşamak herşeye rağmen Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    106
    çok uzun zamandan beri yemedim ama bu böreği çok severim ah olsada yeseydim.

14. 18 Şubat 2009
  15. Serce

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ah güzelim bende uzun zamandır yapmıyorum aslında benimde canım çekti şimdi cokacimcoook gel kız yapıyım beraber yiyelimcokacimcoook

16. 22 Şubat 2009
  17. royall

royall yaşamak herşeye rağmen Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    106
    yaptığında haber et canım uçar gelirim:))))

18. 5 Mart 2009
  19. Serce

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    sen gel bi denem hemencecik yaparım ben sıcak sıcak yeriz kaydirigubbakcemile5a.s.