Kablosuz elektirik bulundu !

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve tarihçi tarafından 2 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  2 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : tarihçi
 1. tarihçi

  tarihçi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2007
  Mesajlar:
  352
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Kablosuz elektirik bulundu !

  Amerikalı bilim adamları, kablo kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu.

  Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) yapılan araştırmada, elektrikli cihazlara kablo kullanmadan elektrik iletebilen bir sistem oluşturan bilim adamları, enerji kaynağından 2 metre uzaklıktaki 60 vatlık bir ampulü kablo olmaksızın aydınlatmayı başardı.

  Buluşlarını Science dergisinde yayımlayan araştırmacılar, enerjiyi, biri ampulde, diğeri enerji kaynağında bulunan iki bakır bobin arasında elektromanyetik dalgalarla iletti.

  MIT'den Profesör Marin Soljacic başkanlığında yürütülen araştırmada oluşturulan sisteme, kablosuz elektrik sözcüklerinden türetilen "WiTricity" adı verildi.

  Prof Soljacic, bu yöntemle iletilen enerjinin bir dizüstü bilgisayarı çalıştırmak için gerekli olandan çok daha fazla olduğunu belirtirken, iletilen enerji miktarının artırılması için sistemin daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

  Bilim adamları, bu yeni enerji iletim sisteminin özellikle geri dönüşümü sorun olan batarya probleminin çözümü için kullanılabileceğini belirtti.

  Buna karşın, elektromanyetik dalgalarla enerji iletim yönteminin bazı araştırmalara göre kansere yol açabilecek olması, sistemin yararlılığı konusunda endişe yarattı.
   
 2. 3 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : tarihçi
 3. monochrome

  monochrome Guest

  Magnetizmanın insan sağlığı üzerinde kötü sonuçlara neden olmasına da bi çözüm yolu bulurlar sanırım, kısa sürede.. Araştırmanın gerçekleştiği üniversite MIT çünkü :teytey: