Kaçak üretilen oto kokusu hasta ediyor

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve right19 tarafından 18 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  18 Şubat 2009
  Konu Sahibi : right19
 1. right19

  right19 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2008
  Mesajlar:
  353
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  İzin alınmadan üretilen ve satılan oda ve oto kokuları, insan sağlığını riske atıyor.

  Sağlık Bakanlığı'ndan izin alınmadan üretilen ve satılan oda ve oto kokularının, halk sağlığını riske ettiğine dikkat çeken uzmanlar, "Tüketiciler, oda ve oto kokuları konusunda duyarlı olsun. 'Hava aromatize edici ürünler' olarak adlandırılan oda ve oto kokularının bilinçli kullanılması gerekiyor" uyarısında bulundu.

  ıÜüStandartlara uygun olarak üretilmeyen oto kokularının kullanımının istenmeyen sonuçlar doğurabileceğini belirten Op. Dr. Ömer Kurt, her üründe olduğu gibi, oto spreyi ve benzer ürün gruplarının üretiminde de, insan sağlığının göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydetti.

  Kapalı mekanların ve araç içinin güzel kokması amacıyla kullanılan bu ürünlerin, bilinçli kullanılmadığı durumlarda birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiğine dikkat çeken Kurt, "İzin almadan üretilen ve satılan oda ve oto kokuları, içerdiği yüzlerce zararlı madde nedeniyle, göz yaşarması veya kuruması, çift görme, burun tıkanıklığı, kulak çınlaması ve ağrısı, baş dönmesi, öksürük, nefes darlığı, yutkunmada zorluk, astım krizi, uyumsuzluk, kısa süreli hafıza kaybı, konsantrasyon bozukluğu, mide bulantısı, endişe, çabuk kızma, huzursuzluk, isilik, kurdeşen, egzama gibi birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. İzin alınmadan üretilen ve satılan ürünler, zehirlenme ve sinir sistemi bozukluklarına, alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır. Bu ürünlere Sağlık Bakanlığı'nca izin verilirken, içeriğinde halk sağlığını tehdit edecek madde taşımamasına dikkat çekilmektedir" dedi.

  Tüketicilerin ürün alırken, etiket bilgilerindeki uyarıları dikkate almalarını isteyen Op. Dr. Ömer Kurt, Sağlık Bakanlığı'nca verilen izin, tarih ve sayının bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri ve izinleri olmayan ürünleri satın almamalarının, sağlıklarının korunması açısından önemli olduğunu belirtti.