Kaçan kovalanır duygusal tacizi getirebilir

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve BENOZ tarafından 24 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 1. BENOZ

  BENOZ GECE VE GÜNDÜZ ÇIBIK Pro Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.372
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Aşkta ‘kaçan kovalanır’ durumu abartılı şekilde yaşanıyorsa duygusal tacize uğruyor olabilirsiniz. Bu tür bir duygusal taciz hemen fark edilmez. İlişki içinde kurban “hiç memnun olmayan taraf”, tacizci ise “bunaltılan kişi” konumundadır.


  Bir an ayağınızı yerden kesen jestler yapıp sonrasında yokmuşsunuz gibi davranıyorsa, bir saat önce evlenme teklif edip sonra “Ayrılalım” diyorsa, her fırsatta eski ilişkilerini anlatıyorsa, sizi sürekli eleştirip iğneleyici laflar ediyorsa; duygusal tacize uğruyor olabilirsiniz...

  Medical Park Fatih Hastanesi Klinik Psikoloğu Sinem Demir; ‘duygusal taciz’in kurbanı olmamanız için duygusal tacizin nedenlerini ve çeşitlerini açıkladı.

  Bir ilişkide belirsizlik hissinin aşırı düzeyde olması, karşınızdaki kişinin size karşı tutumunun aşırı-sert çıkışlarla aşırı ilgi arasında gidip gelmesi, zeminde ‘duygusal taciz’ olduğunu düşündürebilir.
  Belirsiz mesajlar vererek ‘bir kaçan bir yaklaşan’ birine karşı ‘hoşlanma’ benzeri duygular hissedilmesinin temelinde ise belirsizliğin yarattığı kaygı olabilir. Bir mesajın ardından tam tersi mesajın verilmesi, kaygı ve duygusal karmaşa yaratır. Kaygı, o kişiyi düşünme süresini uzatır; çünkü ne olup ne bittiğine anlam vermeye çalışırsınız. İlişkideki belirsizliğin yarattığı ‘kaygı ve öfke’ benzeri hislerin ‘heyecan’ duygusuyla yanlış bir şekilde karıştırılması, ‘hoşlanma’ duygusu olarak yorumlanabilir. Yakın ilişkilerdeki bu ‘belirsizlik yüklü’ haller, gerçekten kişinin kendi kaygı düzeyiyle mi ilgili, yoksa karşısındakiyle mi? Bunu daha kolay anlamak için ‘duygusal taciz’i düşündürebilecek durumları bilmek gerekir.

  İşte ‘duygusal taciz’i düşündürebilecek durumlar:


  TUTARSIZ TEPKİLER: YA ÇOK İLGİLİ YA ÇOK İLGİSİZ!
  Sizin de ilgi duyduğunuz ve size ilgisi olduğunu gösteren bir kişi, bir süre sonra tam tersi tepkiler verebilir. Bu durumda normal olarak, onun ilgisinin köreldiğini düşünür ve geri çekilirsiniz. Duygusal taciz durumunda; karşınızdaki kişi, aşırı ilgi ile aşırı ilgisizlik arasında gidip gelir. “Size ve ilişkiye dair verdiği mesajlar tutarsızdır; uzun süreli ilişki yaşamak/evlenmek istiyorum-istemiyorum, seni çok beğeniyorum-beğendiğim insan sana benzemiyor, evlilik olursa ancak seninle olur-evlensem bile bu seninle olmaz” gibi...


  ESKİ AŞKLARINI ANLATIR DURUR
  Duygusal taciz durumunda, (hayali veya gerçek) ‘diğerleri’ sıklıkla gündeme gelir: Sürekli olarak (size benzemeyen) beğendiği fiziksel özelliklerden söz etmesi, daha önceki ilişkilerine dair duygu/anılarını sıklıkla gündeme getirmesi (özellikle olumlu olanları), sizin daha önceki ilişkilerinizden sürekli olarak ‘bir suçlama’ sebebi olarak söz etmesi…


  AŞAĞILAYICI ŞAKALARLA EZMEYE ÇALIŞIR
  Kimi ilişkilerde şaka yollu eleştiriler bir ilgi ifadesi olabilir; bu da bir iletişim şeklidir. Duygusal tacizde ise eleştiri ve şakaların ‘aşağılama’ ile ilişkili olduğu fark edilir. İğneleyici ve aşağılayıcı laflar söylemek (yalnızken veya başkalarının yanında), sözel olarak veya bakışlarla azarlamak, tamamen görmezden gelmek, sürekli eleştirmek... Birlikte gittiğiniz arkadaş veya aile toplantıları sonrasında genellikle ‘dayak yemiş gibi’ ve yalnız hissedersiniz. Bu konudaki sıkıntınızı ifade etmeniz de durumun tekrarlanmasına engel olmaz.  İLİŞKİ ONUN DUYGU DURUMUNA GÖRE ŞEKİLLENİR
  Duygusal tacizin yaşandığı ilişkilerde; ilişkideki ‘keyif ve haz’ benzeri (kısa vadeli) olumlu hisler, tamamen karşıdaki kişinin duygu-durumuna göre belirlenir. O keyifliyse; hemen hiç yapmadığı kadar güzel laflar sarf edebilir, ayaklarınızı yerden kesecek jestler yapabilir. Sizin keyifli veya keyifsiz olmanız ise; onun duygu-durumunda ‘sıkıntı yaratıp yaratmama’ anlamında önemli olur. Siz keyifsizseniz, onun da canını sıkmış olursunuz. Keyifli olmanız, eğer o da keyifli ise anlamlıdır.


  TÜM OLUMSUZLUKLARIN SUÇLUSU SİZSİNİZ!
  Sizin ilişkideki konumunuz ‘hiç memnun olamayan’ iken, karşınızdaki ‘sürekli sizin tarafınızdan bunaltılan’ taraf olur. Ona ‘gerçekte ve duygusal olarak’ sadece o ‘izin verdiğinde’ ulaşmak, ‘yalnız hissetmek’ gibi hislerinizin tek sorumluluğu, sizin ‘evhamlı’ olmanıza, ‘yanlış yorumlamanıza’ bağlanır. İlişkideki sorunlarla ilgili kaygılarınızda hep kendinizi suçlar ve olumsuz hislerinizi sürekli kendi kendinize dindirirsiniz.


  KÖRÜ KÖRÜNE BAĞLANILAN OTORİTE
  Duygusal taciz, kolaylıkla fark edilmez! ‘Heyecan’ yüklü olumsuz duyguların arasında, ‘kısa süren ve yoğun’ olumlu duyguların yaşanması; bir tür ‘koşullanma’ yaratır ve ilişki ‘körü körüne bağlılık’ boyutunda devam eder. Size düşen rol, ‘ondan ilgi bekleyen, onu memnun etmesi gereken uslu bir çocuk’ olmaya başlar. Karşınızdaki ise ne zaman azarlayacağı, eleştireceği, ulaşılabileceği belli olmayan bir ‘otorite’ oluverir.


  FARK ETMEK VE SONRASI
  İlişkinin temelinde duygusal taciz olduğunu fark etmek, genellikle ‘şoke edici’ bir olayla gerçekleşir. Nispeten ciddi bir hastalık durumunda en ufak düzeyde alaka göstermemek bile ‘şoke edici’ bir fark edişe sebep olabilir. Bir duygusal tacize maruz kalma durumu, ‘kurban, mağdur’ olmanın ötesinde değerlendirilmelidir: Bu tür bir ilişki örüntüsü daha önceki yakın ilişkilerde (ve aile ilişkilerinde) tekrarlandı mı, hangi koşullarda böyle bir ilişki yaşandı, bunu göz önünde bulundurmak gerekir.

  Duygusal tacizin fark edilmesi, geçmişte yaşananların yeniden yorumlanması, duygusal yaraların en az hasarla iyileştirilmesi ve yeni ‘duygusal ilişkilere’ olumsuz önyargılı bir şekilde yaklaşılmaması için, kişisel kaynakların yetersiz kaldığı noktada bireysel psikoterapiden destek alınabilir.


  ntv alıntı
   
 2. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 3. Ally

  Ally Vadideki Zambak Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.072
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  148
  Son günlerde yaşadığım şeyin adı buymuş demek... ben dengesiz diyodum ama meğer duygusal tacizciymiş :eek:klava: sanki o kişiyi anlatmış bu yazı CADIARZU hem sürekli iltifat ediyo asılıyo hemde kızıncada yanlış anlama diyo :bbo: akıllısı beni bulmaz ki zaten niye şaşırıyosam :nazar:
   
 4. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 5. KucukBocuk

  KucukBocuk mucizeler benimle olacak! Pro Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  9.630
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  146
  böle ilişki mi olur ya... bunun adı ilişki değildir...
   
 6. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 7. be_reN

  be_reN I'm takin back my love Pro Üye

  Katılım:
  25 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2.763
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  TÜM OLUMSUZLUKLARIN SUÇLUSU SıZSıNıZ!
  Sizin ilişkideki konumunuz ‘hiç memnun olamayan’ iken, karşınızdaki ‘sürekli sizin tarafınızdan bunaltılan’ taraf olur. Ona ‘gerçekte ve duygusal olarak’ sadece o ‘izin verdiğinde’ ulaşmak, ‘yalnız hissetmek’ gibi hislerinizin tek sorumluluğu, sizin ‘evhamlı’ olmanıza, ‘yanlış yorumlamanıza’ bağlanır. ılişkideki sorunlarla ilgili kaygılarınızda hep kendinizi suçlar ve olumsuz hislerinizi sürekli kendi kendinize dindirirsiniz.

  :sinifsinif: evet aynen boyle.. :nazar: ne kadar da dogru.. sankı herkes tepesındekı hareyle dolasıyor,kanatlanıp ucuyor melek.. :eek: beren tobe yarabbım.. :mymeka: demek duygusal tacıze ugruyormusuz desene ablacım.. mafoldumben ben gosterırım aksama ona.. :mymeka:

  bır de su dıkkatımı cektı ılıskıdekı sorunlarla ılgılı kaygılarınız da hep kendınızı suclar ve olumsuz hıslerınızı sureklı kendı kendıne dındırırsınız denmıs.. :nazar: kesınlıkle bu da cok dogru bı tespıt ama sureklı bu sorunlarla tek basına mucadele vermek ınsanı hem ruhen hem beyınen ınanılmaz bır derecede yoruyor.. :gitme: depresyon baslangıcına bıle surukler Allah korusun...
  :Saruboceq:
   
 8. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 9. flamenko

  flamenko Popüler Üye Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.294
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148

  çok doğru söylemişsin canım.depresyona girmiş bile olabilirim,kendimi o kadar kötü hissettiriyodu bana.çünkü öyle şeyler söylüyo ki hep kendmi suçuyodum.
  ama artık bu tuzağa düşmüycem:eek:lmaz:
   
 10. 24 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 11. be_reN

  be_reN I'm takin back my love Pro Üye

  Katılım:
  25 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2.763
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106

  aynen canım.. :teselli: aman dıkkat.. yasakkelime bende yakın bızaman da kenarından kıyısından dondum.. :sinifsinif: cok sukur kı.. :Saruboceq: fena bısey.. :nazar: ogrendıkten sonra artık bızım evde duygusal tacıze ugrayan degıl ugratan taraf beren olacak..
  :jeyyar:
   
 12. 6 Ekim 2010
  Konu Sahibi : BENOZ
 13. onerose98

  onerose98 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  53
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  o kadar güzel bi bilgiki...çok ama çok teşekkür ederim ama ben hasarın önüne geçemedim ve kendimi çok kötü hissediyorum aptal gibi:KK43:(((sürekli ağlamak geliyo içimden...oynanmış özür diliyerek sölüyorum salak yerine konmuş gibi...nası başa çıkıcam bilmiyorm tüm güvenim alt üst...ne yapsam aklımdan çıkmıyo bir anda değişen insanlardan nefret ettim artık:KK43:((((((
   
 14. 7 Ekim 2010
  Konu Sahibi : BENOZ
 15. Mermaid26

  Mermaid26 evrekkaaaa Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  3.860
  Beğenildi:
  350
  Ödül Puanları:
  188
  aboo Allah Korusun:Saruboceq:
   
 16. 7 Ekim 2010
  Konu Sahibi : BENOZ
 17. Mermaid26

  Mermaid26 evrekkaaaa Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  3.860
  Beğenildi:
  350
  Ödül Puanları:
  188

  canim benim kendine neden hakaret ediyosun?
  eminimki sen onu sevmekten baska bi hata yapmamissindir.
  seni anlayabiliyorum ama bi an once toparlanman lazim...
  seni hakeden biri cikar elbet karsina bunu unutma..
  :1hug:
   
 18. 7 Ekim 2010
  Konu Sahibi : BENOZ
 19. onerose98

  onerose98 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  53
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76

  çok sağol canım:KK43:(((amin:Saruboceq:...inşallah öle biri vardır..belki boşa üzülüyorum...farkındayım ama toplanmak zaman alıyo..evet Allah korusun...güçlü olmak ve seni üzdüğünü fark ettiğin anda o çark etmeden sen dönmelisin bunu öğrendim...kendime kızıyorum:eek:klava: çünkü çok değer verdim..sevdim..hayırlısı böleymiş tabi..ben sadece iyi insan istiyorum...öle insanlar varmı inancım yok...:1no2: