kadere inanalim..

Konusu 'Hayat Bilgisi' forumundadır ve BIZIMKISIbirASKhikayesi tarafından 26 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  26 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : BIZIMKISIbirASKhikayesi
 1. BIZIMKISIbirASKhikayesi

  BIZIMKISIbirASKhikayesi YASAMA SEBEBIMSIN ASKIM Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2009
  Mesajlar:
  235
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  kader ne demek?

  Yüce Allah’ın ezelden ebede kadar meydana gelecek olayları, bunların zamanını, yerini, miktarını ve niteliklerini ezelî ilmi ile bilip takdîr etmesidir.

  Alın yazısı, kısmet, nasip, olacak olan, taktir edilen, yazılan anlamlarındadır.
  Her türlü varlığın kaderini belirlemek ve bilmek ancak Allah'a mahsustur. Kader değişmez. Sadece yapılan işin,davranışın sonucu değişir.
  Örneğin Allah, bir canlının ölümünü "şu vakitte öl" şeklinde dilediğinde, o canlı ne şekilde olursa olsun o vakitte ölür. Fakat "şu şekilde şu vakitte öl" dediği anda, o işin sonucu kesinlikle değiştirilemez. Mantıklı olarak düşünüldüğünde kader, önümüzdeki yol olur. Bu yolda ilerlemek bizim elimizde. Ancak biz bilmesek dahi geçmişi, şimdiyi ve geleceği her yönüyle bilen Allah, kaderi önümüze koyar. İster bu yoldan, ister şu yoldan ister öbür yoldan nereden giderseniz gidin, hangi şekilde iş yaparsanız yapın Allah'ın kaderinden kurtulamazsınız. Sadece sonucunu değiştirirsiniz.
  Bu tür konular lastik gibidir. Her tarafından çekiştirilerek konu saptırılabilir. Hatta îmânı zayıflatabilir. Onun için şüpheye ve zanna güvenmeden kaderi olduğu gibi bilmek gerekir. Fazla kurcalandığı taktirde doğru yoldan sapma tehlikesi ağırlıktır.