Kadere inanr msnz?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve EU2 tarafından 20 Eylül 2009 başlatılmıştır.

20 Eylül 2009
    Konu Sahibi : EU2
  1. EU2

EU2 Guest

Kızlar kadere inanırmısınız yoksa insan kendi kaderini birazda kendimi belirler... yani kaderimde bu varmış diyip onu yaşamalımı yoksa hayır biraz insanın kendi elindemi?

Açıkcası ben biraz insanın kendi elinde olduğu düşüncesindeyim peki ya siz ne düşünüyorsunuz bu konuda??

2. 20 Eylül 2009
  3. desert06rose

desert06rose Annesinin kuzusu canim oğlum Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    ya kader işleri karışık işler biraz fisfisfis bende kaderimizi kendimizin çizdiğinin taraftarıyım önümüze seçenekler gelir bizde kendimize uyanı seçer yolumuza devam ederiz yani kendimiz çizeriz fisfisfis

4. 20 Eylül 2009
  5. EU2

EU2 Guest

bir insana bir çok secenek verilir birini kendiniz seçer devam edersiniz kendi elimizde diyosunuzda ...

bence bir insan birden cok hata yapmaz ust uste surekli hatalar yapmaz ...

bence asla kendi elimizde degil ...

bir suru sokak ocucugu var fakir aileler var sonra hayatı berbat yaşayanlar var ...

bunlar bence kesinlikle kendi çizmedi kaderlerini ...

ve hayatı berbat yaşayacak bir tercih yapmadılar ..:

fakir bir insana nasıl bir secenek sunulmuşturki oda degerlendirmemiştir ...

ve bu hayata mahkum olmustur ...

artı sokaktaki gariban cocuklar akıl bali bile degilken nasış bir secim yapmışki o hale gelecek kaderi kendi elleriyle yaratmıştır ...

ben kadere kesinlikle inanırım ...

insanın kendi elinde olan birsey degil ...

6. 20 Eylül 2009
  7. EU2

EU2 Guest

a.s.

a.s.

8. 20 Eylül 2009
  9. AhuiFelek

AhuiFelek Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bazen adina 'Tesadüf' dedigim seyin aslinda kaderim oldugu aklima geliyor birden. Kaderci bir insanim kesinlikle.
    Istedigim birsey olmadigi zaman bunu hep kadere bagliyorum, hakkimda hayirli degilmis yada daha zamanim var olmasi icin deyip gecistiriyorum.

Allah herkese güzel yazilar yazsin Belinaycim

10. 20 Eylül 2009
  11. EU2

EU2 Guest

tatlım elbetteki kadere bende inanıyorum afkat bazende kaderimdir diyip ona boyun eğmemeli yada kaderimde bu varmış yaşicam dememeli birazcık insanın kendi elinde aklı mantığı var insanın öyle değilmi?? tamam kader diye bişi yok demiyorum inanmazlık yapmıyorum fakat dediğim gibi birazda kendi elimizde diye düşünüyorum ben..
    en son cümlen içinse amiin diyorum a.s.

12. 20 Eylül 2009
  13. PeSpEmBe

PeSpEmBe Uyuduum ben Büyüdüüm ben Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Eğer hayatımızı kendimiz yönlendirecek iradede olmasaydık, Allah bize aklı niye verdi, beynimiz neden var?

Kendi seçimlerimizi kendimiz yapabilelim diye elbette... Ancak hangi ailede dünyaya geleceğimiz , eşimiz, ölüm zamanımız hariç !

Bunlar, bizim elimizde değil sadece.. Bence geri kalan her şeyi kendimiz istiyoruz, Allah da bize hayırlısını

veya hayırsızını, kendi takdiriyle veriyor... Altını çizmek istiyorum, Allahın takdirinin... Bizim irademiz ,

Yüce Allahımızın takdiriyle birleşiyor ve yaşancaklar yaşanıyor... Bu benim inancım, bilgimdir...

Kadere yüzde yüz inanırım ; ancak evde oturarak gökten nasip beklemeye değil !!!

Tevekkül etmektir benim inancıma göre kader... Biz elimizden geleni yapar, niyetimizi ederiz, Rabbim

de hayırlısını veya hayırsızını ( takdirine göre) verir..

Bu konu baya hassas bir konu , fazla derine inmeyeyim yanlış konuşmak istemem sengözlerimebaksanab

14. 20 Eylül 2009
  15. EU2

EU2 Guest

a.s.vereliniortak

16. 20 Eylül 2009
  17. kedijik

kedijik CüMLe_-_MüHeNDiSi Pro Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148

Kesınlıkle katılıyorum yazdıklarına.Ama es secımı harıc.Onda da kendı secme ıradesını kullanıyor ınsan.Allahın onune cıkardıklarından ya aklını kullanarak ıyı bır secım yapıyor ya da tam tersı.

Asla kaderımse yasarım mantıgını kabul etmıyorum ve ınsanların kaderde ne varsa o olur sozuyle hayatının akısına kendını bırakmıs yasamak ıcın caba sarfetmeyen calısıp daha ne yapabılırım dıye dusunmeyenlerın de "kader" adı altında tembellık yaptıklarına dusunuyorum....

18. 20 Eylül 2009
  19. EU2

EU2 Guest

işte ben bundan bahsediyorum, tamam kadere inanıyorum ama kedininde dediğini gibi kaderimse yaaşarım diyip boyun eğenlerde var bu yanlış bişi bence çünkü aklımız mantığımız var ...