Kadın beyni güzelliğe daha duyarlı

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Juliet tarafından 9 Mart 2009 başlatılmıştır.

  9 Mart 2009
  Konu Sahibi : Juliet
 1. Juliet

  Juliet Guest  Kadın beyni güzelliğe daha duyarlı


  Bilim adamları, erkeklerin güzel görüntüleri beyinlerinin sadece bir tarafıyla algıladıklarını, kadınların ise güzel bir şey gördüklerinde beyinlerinin her iki tarafını da kullandıklarını belirttiler.

  habere göre yeni bir araştırmada, resim, fotoğraf gibi objelere bakan insanlara yapılan beyin taramasında, güzelliğin sadece bakan kişinin gözünde olmadığı ortaya çıktı.
  Buna göre, erkekler ve kadınlar güzel olduğunu düşündükleri bir şeye baktıklarında beyinleri farklı reaksiyon gösteriyor, kadın beyni erkeğinkinden daha faal hale geliyor.

  Madrid’deki San Carlos Kliniğinden bilim adamları, güzel bir resim gördüklerinde erkeklerin beyinlerinin sadece sağ tarafının, kadınların beyinlerininse her iki tarafının da daha aktif hale geldiğini saptadılar.

  Bilim adamları, bu farklı tepkinin, kadın ve erkeğin uzamsal bilgiyi işleme yöntemlerinin yanı sıra erkeklerin bir resme bütün olarak bakması, kadınlarınsa küçük detaylara bile dikkat etmesiyle bağlantılı olabileceğini düşünüyorlar.
  Proceedings of the National Academy of Sciences’da yazan bilim adamları, gösterilen resimlere her iki cinsin de 3000 milisaniye içinde tepki verdiğini, beynin en çok faaliyete geçen bölümünün parietal lobu olduğunu belirlediler. Erkeklerde ise bu faaliyet sadece sağ tarafta saptandı.

  California Üniversitesinden araştırmacılar, parietal lob insanlarla şempanzeler arasındaki ayrımdan sonra hızla evrimleştiği için, bu farklılığın atalarımızdan kaldığına inanıyorlar.
   
 2. 9 Mart 2009
  Konu Sahibi : Juliet
 3. Juliet

  Juliet Guest

  bunu farketmek için bilim adamı olmak gerekmıyo..:nazar:
   
 4. 10 Mart 2009
  Konu Sahibi : Juliet
 5. bistrogirl

  bistrogirl Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  290
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Bilim adamları kadınlar üzerinde araştırmalar yaptıkça nekadar özel olduğumuzu ortaya koyuyorlar. Bunu bilim adamı olmadan farketseler ya...
  Ahh ahh biz bayanlar neymişiz. Daha çok araştırma yaparlar ama bizi tamamen keşfedemezler.
   
 6. 10 Mart 2009
  Konu Sahibi : Juliet
 7. rzme

  rzme öpmeye kıyamadığım..... Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  4.455
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  148
  e yaniii:nazar: