Kadın hakları günü 5 Aralık

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve sabihaserin tarafından 5 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  5 Aralık 2007
  Konu Sahibi : sabihaserin
 1. sabihaserin

  sabihaserin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  KADIN HAKLARI GÜNÜ


  KADINLARIMIZA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ
  TANINMASININ 73. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLARIM  Bugün 5 Aralık 2007 Türk Kadınlarına Milletvekili Genel Seçimlerinde Seçme ve Seçilme hakkını tanıyan Anayasa değişikliğinin 73.yıldönümü .Aynı zamanda da KADIN HAKLARI GÜNÜ…Bu anlamlı günümüzü bir Türk Kadını olarak gururla ,sevinçle ve minnetle kutlarım.

  5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınlarına Milletvekili genel seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanıyan anayasa değişikliği Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi.Bu nedenle 5. Aralık 1934 tarihinden itibaren KADIN HAKLARI GÜNÜ kutlanır.8 Şubat 1935 de yapılan milletvekili genel seçimlerinde kadınlar ilk kez milletvekili seçme ve seçilme hakkını kullandılar..Bu seçimlerin sonunda oluşturulan beşinci dönem Türkiye Büyük Millet Meclisine l8 kadın milletvekili girdi.Bu ülkemiz için hafızalardan silinmemesi gereken bir yeniliktir.Bu konuda emeği geçenleri şükranla anıyorum.

  Türkiye Büyük Millet Meclisinde Atatürk İlke ve İnkılâplarını, Demokratik ve Laik Cumhuriyetimizi en iyi temsil etmeye Türk Kadını her zaman hazırdır ve bu asli görevi erkeklerden daha da başarılı bir şekilde yerine getireceğine bütün kalbimle inanıyorum.

  Türk ulusuna Cumhuriyet’i armağan eden Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk her zaman Kadınlarımızı önemsemiştir.Biz Türk kadınları ve bütün Türk Ulusu da Cumhuriyet’i ve Cumhuriyet’in Türk Ulusuna getirdiği bütün kazanımlarını sonsuza kadar koruyacağız ve yaşatacağız.. Atatürk Türk kadınları için şöyle demiştir: “ Ey kahraman Türk Kadını sen omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın” ve yine bir sözünde de , “ Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir ulusunda Anadolu köylü kadınının üstünde kadın çalışması yoktur. Ve dünyada hiçbir ulusun kadını ‘ Ben Anadolu kadını kadar çabaladım’ diyemez” sözleri ile Türk Kadınını her zaman yüceltmiştir.

  Şu anda Türk ulusu zor günler yaşamaktadır. Türk kadınının ne yazık ki şu günlerde tenceresine aş, yavrularımıza sıcak bir yuva bulamadığı, eğitimini tamamlamış yavrularımızın işsiz gezdiği bir dönem yaşıyoruz. Memur ,İşçi,Emekli,Öğretmen,Esnaf zor günler yaşamaktadır.Milletvekili olabilmek için,halkı temsil etmeye aday olup,vatandaşa binlerce hizmet söz verip de koltuğa oturduktan sonra da bir çoğunu yerine getirmeyen erkek milletvekillerimiz ülkemizin sorunlarını çözemediği gibi kadınların sorunlarını çözümleyebilir mi?Kadın sorunlarını kadınlar kadar anlayabilirler mi ? Zaten anlasalar da
  Bu konuda ne yazık ki ciddi ve acil önlemler alınmamaktadır. O halde;

  Saygıdeğer Türk Kadınlarımıza da diyorum ki:

  Koca evin reisidir, kadının gerçek yeri evidir, sen ancak ev işlerini yap, ,pişir, taşır, süpür, önümüzde dolan, bizlere çalış, meyvemizi soy, başarılı bir garson, iyi bir aşçı, anne, eş ol, bunların dışındaki işler erkek işidir düşüncesi ve mantığı ile bizlere bakanlara göz yumdukça hiçbir sorununuzun çözüleceğini boşuna beklemeyiniz. Her şeye boyun eğdiğimiz sürece tenceremiz ocağın üstünde hep boş ve takır takır sesler çıkaracaktır. Ülkemizdeki yapılan yanlışlıklara elimiz kolumuz bağlı evde oturup bir sinema gibi izlemeye devam edersek bizleri daha da kötü günler bekliyor unutmayalım
  Elbette üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz ama kimsenin kadınları ikinci sınıf vatandaş görmelerine de izin vermememiz gerekir. Aksi halde her türlü şiddet, dayak, taciz in önüne geçilmez.
  Kadın olarak hırslı, kararlı, ilkeli ve toplum için de hizmet eden çalışkan bir birey olmalıyız.

  Bu düşüncelerimle bütün kadınlarımızın evlerinin sorumlulukların elbette ki yerine getirdikten sonra ülkemiz ve toplumumuz içinde bir şeyler yapmasının çok acil ve önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum. Türk Ulusunun bilhassa Türk erkeklerinin nazarında kadınların ikinci sınıfta görülmesi anlayışının yıkılması için böyle düşünenlere çalışarak ve gücümüzü göstererek kadınların gücünü inandırmak, ispatlamak gerekmektedir. Bu da ancak Türkiye Büyük Millet Meclisinde Kadın Milletvekili sayısının çoğalmasıyla ve kadınlarımızın her türlü sorunlarında sivil toplum örgütleri kanalıyla sorunlarına kalıcı çözüm arayışında bulunmaları yararlı olur. .Her türlü ortamda, her türlü sorunlarla karşılaştığımızda kadınız diye geriye çekilmeyip, inatla, kararlılıkla, hırs ve azimle yaşadığımız olumsuzluklar için sonuna kadar dişe diş kendimizi savunmalıyız
  .
  Türk Kadını, Türk Anası her zaman güçlüdür eski Kahraman vatansever Türk Kadınlarımızı kendimize örnek alıp her konuda duyarlı olup yavrularımızın, torunlarımızın ve Ülkemizin geleceği için yaşadığımız olumsuzluklara karşı duyarlı olup seyirci kalmayıp çok ama çok çalışmamız gerekiyor diye düşünüyorum. KADIN HAKLARI GÜNÜMÜZDE tüm kadınlarımızın haklarının savunulması ve gereğinin yapılması dileklerimle….

  Sevgi ve Saygılarımla


  SABİHA SERİN
  Araştırmacı Yazar Şair
  SİVAS
   
 2. 5 Aralık 2007
  Konu Sahibi : sabihaserin
 3. mavrulam

  mavrulam Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  6.769
  Beğenildi:
  801
  Ödül Puanları:
  153
  kadın hakları gününüz kutlu olsun tabi benim de :)
   
 4. 5 Aralık 2007
  Konu Sahibi : sabihaserin
 5. Anuska

  Anuska Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.215
  Beğenildi:
  62
  Ödül Puanları:
  148
  Bu güzel ve anlamlı mesajınız için kendi adıma çok teşekkür eder, tüm Türk kadınlarının gününü sizin aracılığınızla kutlarım...