Kadın Kitapları

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve Kuzey tarafından 6 Mart 2007 başlatılmıştır.

  6 Mart 2007
  Konu Sahibi : Kuzey
 1. Kuzey

  Kuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.039
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Kadın kitapları

  Türkiye'de de son on yılda kadınlar üzerine yazılan kitaplar, hatta bazı yayınevlerinin 'Kadın Kitapları' başlığı altında yayınladıkları kitaplardan ufak bir seçki...

  Kurtlarla Koşan Kadınlar / Clarissa P. Estes / Ayrıntı

  [​IMG]

  Clarissa P. Estes, XIX. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor. Kadınların çoğu zaman farkında olmadan içselleştirmek zorunda bırakıldıkları eziklik ve yetersizlik duygusuna, bastırılmış cinsel güdülerine çok değişik bir malzemeden yaklaşıyor: Masallar!


  Mesafeyi Aşmak: Barış Mücadelesinde Kadınlar / Cynthia Cockburn / İletişim Yayınevi

  [​IMG]

  Savaşlar ve çatışmalar, etnik gruplar arasındaki kadim düşmanlıklara bağlanır genellikle. Böylelikle etnik kimlikler ve kategoriler, tarihten ve toplumsal gelişmelerden koparılarak değişmez özlere indirgenir. Cynthia Cockburn Mesafe'yi Aşmak'ta, bu basmakalıp yaklaşma ve köklü önyargılara meydan okuyarak harekete geçen kadınların mücadelelerini inceliyor.
  Dünyayı Değiştiren Kadınlar / Norgard Kohlhagen / Varlık Yayınları
  Alman kadın yazar, eylemleri, yazdıkları ve söyledikleriyle yaşamları boyunca hemcinslerinin kaderini değiştirecek izler bırakan kadınların öyküsünü inceleyerek, 'dünyayı değiştirmenin erkek işi olduğu' önyargısını çürütüyor ve standart başvuru kitaplarında hep erkeklerin gölgesinde kalan bu güçlü kadınlara insanlık tarihinde hak ettikleri yeri veriyor.


  Aşk Tanrıçası İnanna: Mitolojinin Romanı / Thomas R.P. Mielke / Yurt Kitap Yayınları

  [​IMG]

  Bereketin, cinselliğin, özgürlüğün, Mezopotamya'nın Aşk Tanrıçası İnanna'nın romanı. İnanna güzel, akıllı, baştan çıkarıcı, güçlü, savaşçı, silah kullanan, zafer bağışlayan, araçlar üreten, tarlaları, bahçeleri tüm ülkeyi bereketle dolduran, aşkı öğreten; ya da acımasız, kıtlık kısırlık veren, ülkeyi zehirle, kuyuları kanla dolduran, kendisini karşılamadığı için kocasını dönüşü olmayan yeraltına sürgüne gönderen zalim tanrıçadır.


  Kutsal Fahişe: Dişinin Ölümsüz Yanı / Nancy Qualls-Corbett / Tavanarası Yayıncılık

  [​IMG]

  Jungcu bir psikoterapist olan Nancy Qualls-Corbett, kadim bir konuya eğiliyor: Kutsal Fahişe arketipine. Ve onun yokluğunun, silinmişliğinin günümüz insanında yol açtığı tatminsizliklere, tıkanıklıklara, sorunlara... Qualls-Corbett, cinsellik ve ruhsallık arasındaki ilişkiyi inceliyor ve bu iki kavramın Kutsal Fahişe imgesinde nasıl bir bütün olduğunu araştırıyor. Kutsal Fahişe, günümüz insanının bilinçaltının derinliklerinde kaybolup gitmiş bu imgeyi ve psikolojik olarak temsil ettiği şeyleri 'tekrar yerine koyma'nın ilginç patikalarında dolaştırıyor bizi.


  Kadın Bedenini Soyarsa / Meltem Arıkan / Everest Yayınları

  [​IMG]

  "Bir kadın kendi başına soyunabilir mi?" Kitabın anahtar cümlesi olan bu soru, bu romanın baş kişisi Lal'in, daha doğrusu bütün kadınların, erkeklerin kurallarıyla yönetilen bir dünyada varolabilmek üzere kendi içlerine yaptığı yolculuğun anahtarıdır aynı zamanda.
  Lal, gerek toplumsal, dinsel ve ailevi kuralların kıskacında kalmasıyla, gerekse kendisine dayatılan rolden soyunarak kadın olabilmek için bir meydan okuma arzusuyla, ülkemizin kadınlarından hem farklı bir yerde durmakta, hem de içlerindeki bastırılmış arayışı temsil etmektedir. Nitekim kendi sınırlarını zorlamayı da kapsayan bu arayış, onu kendini yaşamak için mücadele etmeye yöneltecektir.


  Salome'nin Kızkardeşleri / Toni Bentley / Agora Kitaplığı

  Salome, karşılıksız kalan aşkı uğruna sevdiği adamın kellesini isteyen efsanevi kadın. Salome, toplumsal düzeni, uygar davranışları ve tekeşliliği tehdit eden yıkıcı kadın. Salome, aşığı ve izleyici önünde striptiz yapmayı hayal etmiş ve bunu gerçekleştirmiş kadın... Ve on dokuzuncu yüzyılla yirminci yüzyılda 'femme fatale' havalarıyla, genç bedenleriyle erkeklerin dünyasına kafa tutan ve toplumsal yasaklara karşı gelmeye cüret eden dört kadın: Kanadalı modern dansçı Maud Allan, Hollandalı casus Mata Hari, Rus gösteri sanatçısı Ida Rubinstein ve Fransız yazar Colette.


  Sevda Kadınları / Elfriede Jelinek / Gendaş Kültür

  [​IMG]

  Kadınlar... Her şeyden önce sevdalarıyla yaşayan kadınlar... Mutlu ya da mutsuz, hırslı ya da azla yetinen, öfkeli ya da sakin, boynu bükük ya da burnu havada, mahcup ya da işveli, gururlu ya da onur kırıcı sevdalarıyla yaşayan, yaşayabilen kadınlar... Sevda Kadınları, erkekleri olmadığında şu koca yeryüzünde kendine yer edinemeyen, herhangi bir kimlik bulamayan kadınları ironik, iç yakan ama bir o kadar da sevecen bir dille anlatıyor. Hayat ilişkilerimizi gözden geçirip sürdürmek ya da dönüştürmek için...


  Kaltak: Sıradışı Kadınlara Övgü / Elizabeth Wurtzel / İletişim Yayınları

  [​IMG]

  Elizabeth Wurtzel, bu kitabında gücünü cinselliğinden alan kadınları anlatıyor. Yani, 'kaltaklık hali'ni. Bunu eleştirmek için değil, anlamak ve anlamlandırmak için yapıyor. Bir yandan da feminist kabulleri, anlayışları ve refleksleri gerçek hayattan örneklerle sorgulayarak... Üstelik bunu kuru bir inceleme üslubuyla değil, daldan dala atlayarak, TV dizilerinden, şarkı sözlerinden, filmlerden, kitaplardan, caddelerden, parklardan yani hayatın içinden sesler eşliğinde, gayet keyifli bir (kız kıza!) sohbet havasında yapıyor.


  Seksi Anneler / Cathy Winks, Anne Semans / Dekolte Yayıncılık

  [​IMG]

  Anne olmak, kadın olarak varolmanın doğal, keyifli ve zenginleştirici süreçlerinden biridir. Oysaki biz anneler bu doğal, keyifli ve zenginleştirici süreci çoğu zaman kabuslar eşliğinde yaşarız. Çünkü bize dayatılan ve bizden beklenenler tamamen erkek egemen kültürün yarattığı sanal tanımlamalardır. Kadın olarak varolabilmek için bizlere dayatılan rollerden soyunarak her kadının kendi kadınlık tanımını kendisinin yapması kaçınılmazdır. Toplumun biz kadınlara özellikle de anne olduğumuz zaman zorla dayattığı 'kutsal' anne tanımı bizi hem kendi kadınlığımızdan hem de benliğimizden uzaklaştırmakta, hem de 'mış' gibi yaşamak zorunda kaldığımız için sürekli çelişkilerle boğuşmamıza neden olmaktadır.
   
 2. 23 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Kuzey
 3. DXIXRXSXAH

  DXIXRXSXAH Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  87
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  teşekkürler arkadaşlar..sevgilerimle..:)
   
 4. 28 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Kuzey
 5. Aysecik

  Aysecik Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.130
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Delphin onerini degerlendirecegim tesekkurler canim
   
 6. 30 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Kuzey
 7. XSXimal

  XSXimal Üzeni yolla... Salla... Üye

  Katılım:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  bende okumayı düşünüyorum. teşekkürler verdiğin bilgiler için..:eek:
   
 8. 15 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : Kuzey
 9. ikon

  ikon Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  47
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Kızlar tavsiye üzerine aldığım vee elimden düşüremediğim bir kitabı sizinle paylaşmak istiyorum Sheila Roberts'ın Melekler Sokağı harika bir kitap. Kitabı iki günde bitirdim ve yazarın diğer kitabı olan Bikini Mevsimi'ni aldım. Bir solukta okuyacağıma eminim. Çok keyifli bir kapağı var :KK1: şezlongunuzda güneşlenirken derdi tasayı bi kenara bıraktığınız zamanlarınızı dahada keyiflendirecek kitaplar.Şiddetle tavsiyemdir :KK66: