Kadın mal mı? Neden mal muamelesi görüyor ?!

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve EcinniliBarones tarafından 28 Nisan 2009 başlatılmıştır.

28 Nisan 2009
    Konu Sahibi : EcinniliBarones
  1. sevdiğim bi arkadaşımla konuştum az önce msn de..
    benimle yaşıt ve bekar. anaokulu öğretmeni ve şu anda işsiz.
    evlenmediği ve işsiz olduğu için ailesi tarafından kambur olarak görülüyor. ya evlenmeli ve kocası bakmalı ona ya da kendi çalışıp kendi masraflarını çıkartmalı..
    yeri geldiğinde 26 yaşında kıza şiddet uygulama cesareti gösterebilen bir aile.. arkadaşında evdeki bu sevgisizlik yüzünden hemen bir eş bulayım evleneyimde bitsin bu çile mantığında..çünkü alilenin böyle bir baskısı var. başlarına kalacak korkusu mu nedir?
    ya gerçekten kadın mal mıdır? evlenince de kocasının malı mı olacaktır?
    neden evlen baskısı yapılır kadına ve neden kadın evlenmiş olmak için mutsuz evlilikler yapmak zorunda kalır?
    öyle bir ruh halimiz var ki evde kalmayalım bulduğumuz neyimize yetmiyor. aile evinden telli duvaklı çıktık ya gerisi önemli değil. evdede anne babanın dayağını yiyorduk evlenincede kocadan biraz çekeriz ama yuvamız olur..
    ya böyle düşünen insanlar gerçekten var !!
    neden aileler bunu yapıyor evlatlarına? doğururken sormadılar ki sen dünyaya gelmek istiyor musun diye? neden aman biz bakarız belli bi yaşa kadar sonra kocası baksın ,erkekse de gitsin parasını kazansın ne hali varsa görsün diyorlar..
    böyle insanlar hala var. görünüşte son derece düzgün insanlar ama içlerindeki bu çürüğü göremiyorlar..
    çok kızgınım çok :kızgın:

2. 28 Nisan 2009
  3. EU1

EU1 Guest

:nazar:
    tamamen katılıyorum ecinnili, bu nasıl bir anlayış hiç kafam almıyor,
    etrafımdaki arkadaşlarıma bakıyorum hepsi aynı durumda, misal apartmandaki komşu kız arkadaşım, kızın yaşı bana yakın ve aynı bu şekilde ya evlenecek ya da fakir fakir dar bütçeyle yaşamaya ve evinde ailesi tarafından hor görülmeye devam edecek !! Ülkemizde hep kızlara eksik etek deniyordu ya, aslında hala yok bir gelişme ben sana söyleyeyim. Hala eksik eteğiz hala başımızda kocasız hor görülen ezilen ve evlenmesi gereken kamburlarız.

4. 28 Nisan 2009
  5. evet kolonyacım gerçekten böyle bi durum sözkonusu !
    hani Avrupa'da Amerika'da böyledir ya 18 yaşına gelince çocuk kendi düzenini kurmalı artık aile ondan sorunlu değil.. ama bizde o saygıda yok.. dayakta yiyoruz anne babamızdan, küçümseniyoruz evlenelimde kurtulsunlar bizden...
    nasıl anne babalık bu?

6. 28 Nisan 2009
  7. Feronia

Feronia İyi ki varsın :) ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    47
    Ödül Puanları:
    78
    Cahillikten kaynaklanıyor...
    Ve evet söylemesi çok acı ve gerçek ki çoğu yerde kadın mal gibi görülüyor...
    Çünkü bi kadın para ile satılırsa para ile evlendirilirse bunun başka bi anlamı yok!
    Bazı insanların gözünde kadınlar mal gibidir...Para ile alınır ve satılır...Bütün hakları o alan kişiye aittir! Ve her söyleneni her istenileni yapması gerekmektedir..
    Ne kadar acınacak bi durum...
    oysaki Kadın olmasa erkeğin ne hükmü olur?
    Bizlerde düşünebilen kendi başımıza karar verebilen hareket edebilen nefes alabilen insanlarız...Söz hakkımız olmalı seçme hakkımız olmalı tel başımıza karar verebilmeliyiz hayatımıza yön verebilmeliyiz korkmadan...Ama çoğu kadın bunu yapamıyor..Çünkü bu şekilde ki düşünceye sahip bir ortama ait...
    Bu düşüncedeki insanlar hep vardı ve hep var olucak... Acı ama gerçek...

8. 28 Nisan 2009
  9. nazarboncugum

nazarboncugum naz kızım hoşgeldin...... Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    196
    ecinnilim katılıyorum sana
    ne yazıkki ülkemizde bir çok yerde bu söz konusu
    malesef dul kadına farklı gözle bakılıyor
    ben bir yakınımdan yola çıkayım yaşınıda almış biri
    eşi vefat etti eşi varken çok hürdü
    eşinin veatından sonra anne babası yanına yerleşti
    2 tanede çocuğu var öyle bir baskı öyle bir baskı anlatamam
    artık kafayı yiyecekti
    oraya gidemezsin dulsun buraya gidemezsin dulsun gibi
    en sonunda hiç tanımadığı biri istedi ve bir anlık öfkeyle evet dedi
    şuan evli pişmanlığını herkese gösteremiyor ama biliyorum ben pişman ama mecbur bıraktılar
    onun için üzgünüm((

Son düzenleme: 28 Nisan 2009
  10. 28 Nisan 2009
  11. nazarboncuğum biz neden dur demeyelim ? biz bu hatalara bu haksızlığa gözyummayalım .
    neden bizi mal gibi görsünler? neden eşleri vefat edince anne baba evinde fazlalık görülsün evlatları?neden evlenmediğimizde ailemizin evladı değilde sırtında kambur olalım?
    kadına uygulanan bu korkunç tavra ben göz yummayacağım kendi adıma. elimden ne gelirse yapıcam. elbette bizlere önce ekonomik özgürlük gerekiyor.ama olmadığındada ikinci sınıf insan muamelesi görmeyelim !

12. 28 Nisan 2009
  13. nazarboncugum

nazarboncugum naz kızım hoşgeldin...... Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    196
    canım benim haklısın ama ne yapılabilirki misal kendini korursun savunursun ama bir tanıdığımdan bahsettim onun için hiçbirşey yapamadım ve birşey yapamamak gerçekten üzücüydü cnm :KK43: ne yapabilirdim ne yapılabilirdi sence işi de yoktu
    aynen anlattığın konudaki gibi :KK43:

14. 28 Nisan 2009
  15. TheShe

TheShe Guest

Maalesef bugün kocalarından şiddet gören, aldatılan, hor görülen ve herşeye boyun eğen kadınlar zamanında bu anlattığınız baskıları yaşamış-yaşayacak kadınlar. Okutulmuyor, kendi ayaklarının üzerinde durması sağlanmıyor ve sürekli birilerinin ona bakmasına muhtaç, bu ya babası, ya kocası, ne acı.
    Yarının ayakları üzerinde duracak, bir erkeğin bakımına muhtaç olmayacak kadınlarını da biz yetiştireceğiz.

16. 28 Nisan 2009
  17. EU3

EU3 Guest

Arkadaslar hepiniz haklisiniz.
    maalesef kadinlar ne pozisyonda olursa olsun hep ikinci sinif goruluyor.
    nerde olursan ol erkek senden ustun oluyor.
    bir erkeigin yaptigi isi bende yapabildigim halde yine ikinci sinif oluyorum.
    cok uzgunum:nazar:dunyada kadinin hicbir degeri yok aslinda.
    biraz da yetistirilmeyle alakali bu durum.
    bulundugu sartlar vs..
    tahsilli bir bayan dahi yeri geliyor ki hor goruluyor.
    genel olarak su mantik var "erkek herzaman ustundur"-tatlicadiarzu-
    kendini savunmaya kalktiginda bile kadinin yeri kocasinin yani evidir oluyor.(tahsilli olup kariyer sahibi olmus olsan dahi)

18. 28 Nisan 2009
  19. CASMXIXN

CASMXIXN Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    kadın erkeĞın erkekte kadının malı deĞıldır.