kadın neden mutsuz olur

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve merilcan tarafından 6 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  6 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : merilcan
 1. merilcan

  merilcan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  79
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Kadın neden mutsuz olur?
  Erkek ve bayanı birbirinden uzaklaştıran sebepler...


  Kadın ve erkeğin hormonal farklılıkları onları bir araya getirdiği gibi, birbirinden uzaklaştıran tuzak ve virajlarla dolu.

  Evliliği sağlam temellere oturtmak için kadınla erkeğin birbirlerinin özlerini anlaması şart. Sevgi, özveri ve farkındalık isteyen evlilikte erkekle kadının dünyasına Prof. Dr. Nevzat Tarhan ışık tuttu. Kadınlar ne ister? Asırlar sürecek bir yazı dizisi olurdu herhalde. Kadınlar kadar karmaşık yapıya sahip olmayan erkekler de bu dizinin ana kahramanı... 'Ana' ve 'töre' aslında hayatımızın mihenk noktaları. Evlilikler parmak izi gibi çiftlere göre farklılık gösterseler de belli kurallar ve karakterler var başrollerde. İnsanı çözebilmek beynin tamamını anlayabilmekten geçiyor ki, o da henüz bilim insanlarınca aşılamadı. Bize kalan varolanı anlayabilmek. Erkekleri yetiştiren, onlara iyi ya da kötü baba, eş, evlat rollerini biçen de yine kadın.

  KADINI MUTSUZ EDEN KENDİSİDİR

  Sizce kadını en çok ne mutsuz eder?

  İnsanoğlu sorunlarını çözümlemede mucize aramaya çok yatkındır. Kolay ve zahmetsiz çareleri çok sever. Meselenin sorumluluğunu kendi dışında bir sebebe bağlar. Mesela "büyü" der, "nazar" der, "sihir" der ve mesuliyetten kaçar. Bilhassa mutsuz olan kadınlar sorunu ekonomik problemler, eşinin anlayışsızlığı ve sevgisizliği gibi sebeplerde ararlar. Böylece hiçbir şey yapmamak için iyi bir özre sahip olurlar. Ancak bir insan kendini tanımayı başardıkça kendisine yardım edecek böylece başı daha dik duracak, daha güçlü ve mutlu olacaktır.

  Kadınlar neden erkeklerden şikayet eder?

  Bunun arka planında erkeklerin kendilerini beğenmesine olan ihtiyaçları yatar. Kadın erkeği değiştirmek için hep yakınır. Oysa sızlanmak yerine plan yapıp adımlar atsa daha kolay bir dönüşüm olduğunu görecektir. n Erkeğe bağlanarak kişilik kazanan kadın modelleri var.

  Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Bir kadın tarafından düşünülmek ve onun tarafından değer görmek erkek için hoş bir durumdur. Fakat bu tek taraflı işlerse bir müddet sonra erkek karısını yetersiz görmeye başlar. Kadın bir erkeğe bağlanarak değil, erkeğin eksiklerini tamamlayarak sevilir ve önem kazanır. Ama erkeğin de kendi eksiklerini tamamlamasına fırsat vermesi şartıyla. Kadın eşine bağlanarak şahsiyet kazanmak yerine kendisi olarak, kendisini geliştirerek, sosyal ve eğitici bir rol üstlenerek kalıcı bir yer edinir. Çünkü bağlanmak kolaycılıktır. Zor olan çaba sarfetmektir. Bu hem kendisini iyi hissetmesi hem de evliliğinin geleceği için faydalıdır.

  ERKEĞE EVDE TAHT KURANLAR

  Erkeğinin sözünden çıkmayan eşlerin psikolojini yorumlar mısınız?

  Hayattan korkan, özgüveni eksik kadınlar eşlerinin her dediğine evet derler. Duygularını bastırırlar. Kendi kişilik sınırlarını yok sayarlar. Sabırlı olmayı, içine kapanık olmak olarak algılarlar ve ruh sağlıkları bozulur. Erkekde hep almaya alıştığı için bencilleşir. Eşinin duygularını önemsememeye başlar. Başka arayışlara yönelir. Eşinin haklı ve mantıklı isteklerine karşı kendi fikrini söyleyebilmesi kadının benlik saygısını artırır.

  Evlilik gemisini ne batırır?

  Beklentiyi yüksek tutmak. Herkesin çok başarılı olduğu bir aileden gelen veya mükemmeliyet duygusu yüksek bir kadın eşinin eksiklerine odaklanır. Sürekli onun başarısızlıklarını vurguladığından eşinin evi sığınak gibi görmesini engeller. Dürüst, çalışkan, şefkatli yönlerini göz ardı eder parasının azlığından yakınır. Birçok evlilik bu yüzden yıkılmıştır. Erkekte güvensizlik ve yetersizlik, suçluluk duyguları oluşturan, tatmin edilemeyen kadın geçimsiz olarak bilinir. Böyle bir zor kişilikte biriyle yaşayan erkeğin evlilik gemisini yürütmesi büyük beceri gerektirir.

  EŞiM BENi ANLAMIYOR YAKINMASI

  Ego ve kadın ürkütücü oluyor yan yana gelince ama, soruyoruz Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a, kadının ego doyumunu ne artırır? Kadınlar en çok erkeklerin onları dinlemediği ve anlamadığından yakınır. Kadının ilişkideki önceliği paylaşmak ve yakınlık hissetmektir. Erkeğin ise yetenekli, yeterli ve güçlü olduğunu hissetmesidir. Erkekler doyumu başarıda bulurken, kadınlar paylaşma, değer verilme ve önemsemede yaşarlar. Bir kadın eşinin gelişmesine yardımcı olmayı, eksiklerini gidermeyi görev bilir, bunun için çalışır. Bu doğaldır. Kadın böylece eşini koruduğunu düşünür. Erkek ise karısını kendisinin yönettiğini düşünmeye başlar. Yeterli olduğunu kanıtlama çabasındaki erkeğe kadın yardım önerdiğinde erkek yetersiz algılandığını zanneder. Kadın, erkek istemeden öneride bulunursa bu erkekte güçsüzlük duygusu uyandırır. Bir kadın erkeğe kendisini iyi ve yeterli hissettirir, ‘kontrol bende’ duygusunu yaşatırsa o erkeğe çok şey yaptırabilir.
  alıntı:
   
 2. 6 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : merilcan
 3. mariya

  mariya Guest

  sana katılıyorum çok güzel bir konu tşkler her şeye 100 100 katılıyorum
   
 4. 9 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : merilcan
 5. nalangl

  nalangl Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  CADIARZUkatılıyorum bu dediklerinize fakat diger bir yandanda eşini sevmeyip mutsuz olan bayanlar için ne yapılmalı ayrılık çözüm olmayan ekonomik yönden gücsüz sadece zorunlu oldugu için dört duvarı paylaşan mutsuz kadınlar mutlu olmak için ne yapabilir acaba?
   
 6. 9 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : merilcan
 7. pptya87

  pptya87 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.033
  Beğenildi:
  268
  Ödül Puanları:
  153
  vallaha onu bunu bilmemde beni az para mutsuz ediyor şöyle mutfagım doldumu kendime bişeyler aldımmı birde cebimde acil birşey için param oldumu tamamdır ben dünyanın en mutlusu olurum ama tam tersiyse mutsuz olurumÇok üzgünüm çoook
   
 8. 10 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : merilcan
 9. katuja

  katuja Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2007
  Mesajlar:
  93
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  senağlama
   
  Son düzenleme: 29 Ağustos 2009
 10. 11 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : merilcan
 11. EU3

  EU3 Guest

  var zatenkafamçokkarıştı