Kadının "kadına" yaptığı zulme hayır!

Konusu 'Kadın'a Dair' forumundadır ve nu_sizi tarafından 8 Eylül 2013 başlatılmıştır.

  8 Eylül 2013
  Konu Sahibi : nu_sizi
 1. nu_sizi

  nu_sizi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  10
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Kadın hakları konusunda söz konusu erkekler ise öyle güçlü savunmalar yapıyoruz ki sormayın gitsin. Feministliğimiz zirve yapıyor, ataerkil bir toplumun zorluklarından yakınıyoruz, eyvallah. Peki kadının kadına yaptığı ayrımcılık ne olacak?

  Kadın bugün hala dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de kadın kimliği ile kabul edilmiş değil. İnsanın içini en çok acıtan konulardan bir tanesi de -kadının kadına yaptığı ayrımcılık.- Çok utanarak söylemem gerekirse hala kadın diğer kadını başörtülü/ başörtüsüz diye ötekileştirebiliyor. Meydanlarda kadına şiddete hayır diye bağıran kadınlarımız söz konusu başörtülü/ başörtüsüz biriyse kendi gibi olmayanı görmezden geliyor. Kadını "kadın" statüsünden uzaklaştırıyor, hor görüyor.

  Bir program vardı NTV'de ismini şu an hatırlamıyorum. Pınar Kür aynen şöyle bir ifade kullanmıştı : " Başörtüsü takan birinin içi iyi olabilir mi?"
  Bizim en aydın dediğimiz kadınlardan biri olan Pınar Kür "kadını" ötekileştirirken biz hala hangi kadın haklarından bahsediyoruz Ey Kadınlar?
  Özgürlük, çağdaşlık, aydın bu kelimelere nasıl anlamlar yüklüyorsunuz bilemem ama;

  => Kadına taktığı başörtüsünden dolayı hakaretler edip- kadın artık özgürleşmeli -diyen zihniyetin adı "özgür" olmuyor.

  => Başörtülü kadınlara saldırınca yani kadını hala türlü bahanelerle 2.sınıf olarak görmeye devam eden zihniyetin adı "çağdaş" olmuyor.

  => Başörtülü bir kadın iyi olabilir mi diyen Pınar Kür zihniyetinin adı da "aydın" olmuyor.

  Sadece başörtü mevzusu değil tabii ki.
  Kadının giydiği şort da diğer kadının hakaretlerine maruz kalıyor. Bir kadın, diğer kadının giydiği şortun olmayan derdini çekiyor. Kadın kadını aşağılıyor, canını yakıyor.

  => Kadının giydiği şort yüzünden diğer kadın "yollu" damgası vurduğu zaman o kadının adı " kadın " olmuyor. Böyle bir çirkinliği bir kadın yapamaz çünkü. Aynada kendinize bir bakın. Bu kadar acımasız olmayı kimden öğrendiniz?

  => Kadını giydiği şort yüzünden acımasızca eleştirip "bu kesin cehennemlik" damgası vurunca sizin yeriniz cennet olmuyor.

  => Kadın istediği gibi giyindiği zaman "kızını dövmeyen dizini döver" zihniyetinin adı da " eğitim" olmuyor.

  Yapmayın! Bu bizim ayıbımız. Kadının hala adı var, varlığı da kabul edilsin diye mücadele ediyoruz. Biz bir bütünüz. Kendi içimizde birbirimizi ötekileştirmeyelim!

  Yazan: Fatma Zehra- https://twitter.com/zehraizm
   
 2. 7 Mart 2014
  Konu Sahibi : nu_sizi
 3. Legande

  Legande Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2014
  Mesajlar:
  244
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  38
  Ve kadına en büyük şiddeti yine "kadın" yapıyor, erkeklerin şiddeti sadece görüntü.
   
 4. 13 Mart 2014
  Konu Sahibi : nu_sizi
 5. nlyvz

  nlyvz Evladımın Varlığıyla Değerliyim (06.11.2014) Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2013
  Mesajlar:
  5.597
  Beğenildi:
  3.464
  Ödül Puanları:
  178
  Siz sadece konuya kıyafet açısından bakmışsınız, aslında bu durum sosyal hayatta pek çok şeyde var. Örneğin, bir mahalle de, bir kadının dedikodusunu yine en çok bir kadın yapıyor; bir başka kadın değil mi evli bir erkekle beraber olarak diğer kadını kahreden; ya da bir kayınvalide değil mi kendi gelinine laf eden, bir oğlan annesi değil mi ,oğlunu yetiştirirken "sen erkeksin senin elini kiri, gez dolaş eğlen" diyen.

  Sadece kıyafet değil, kadın milleti maalesef kendi hemcinsine karşı her zaman acımasız.
   
  Tuuruncu bunu beğendi.
 6. 9 Mayıs 2014
  Konu Sahibi : nu_sizi
 7. lorienna

  lorienna Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  174
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  88
  Olaya sadece kıyafet yönünden bakmışsınız. Kadın kadına en çok kıyafet için değil bence meslek hayatında veya kişisel hayatda da çok fazla düşmanlık yapıyor. Kadın müdürler altında çalışan kadınların onlardan daha güzel olmasını çekemezler, insan kaynakları uzmanı kadınsa iş görüşmesine çok sade gitmeniz gerekir, en azından kadından daha süssüz olmalısınız. Mahallede kadınların dedikodusunu en çok kadınlar yapar. Toplumumuzda nişanlanmak bile adeta nikah statüsünde, neden kız nişanı atarsa dedikodu olur, bunun bile en çok kadınlar eleştirir. O kadar çok şey varki şuan yazamadığım. Ben şahsen toplumdaki kanayan yaraların çoğunun kadından kaynaklandığını düşünüyorum.


  iPad 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi