kadınlar alo 183 şiddet hattından habersiz !

Konusu 'Eğitime Dair (Eğitim Şart !)' forumundadır ve husel tarafından 5 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : husel
 1. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.849
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  KADINLAR "ALO 183 ŞİDDET HATTI"NDAN HABERSİZ Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürlüğünce kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve istismarın bildirilmesi için oluşturulan "Alo 183" ihbar hattına Diyarbakır'da bir yılda sadece 7 başvuru yapıldı.
  Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zülfü Toman, AA muhabiri Meral Özdemir yaptığı açıklamada SHÇEK Genel Müdürlüğünce yürütülen "Alo 183 Şiddet Hattı"nın Diyarbakır'da da alt yapısının tamamlanmasının ardından geçen yıl hizmete girdiğini anımsattı. Kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve her türlü istismarın bildirilmesi amacıyla oluşturulan hattın 24 saat hizmet verdiğini, yapılan başvuruların sorumlu komisyona iletildiğini ve bunun sonucunda da ilgili birimin hemen harekete geçtiğini ifade eden Toman, hatta bugüne kadar 37 başvurunun yapıldığını, ancak sadece 7'sinin sosyal hizmetleri kapsadığını söyledi.
  KADIN SIĞINMA EVİNE YÖNLENDİRİLDİLER
  Bildirimde bulunulan kişiye danışmanlık ve yönlendirilme yapıldığını anlatan Toman, şöyle konuştu: "Diyarbakır'da bugüne kadar 36 başvurudan sadece 7'si söz konusu konuyla ilgilidir. Diğer başvurular sosyal hizmetlerin ilgisi dışında yapılmıştır. Başvurulardan 3'ü aile içi şiddet konusunda yapılmış. Konu emniyet aracılığıyla çözülmüştür. 2'si yaşlı hizmetiyle ilgili, 2'si de emniyet vasıtasıyla bize getirilenlerdir. Emniyet vasıtasıyla bize getirilenler kadın sığınma evlerine yönlendirildiler. 183 hattı, kendisine telefon edene rehberlik hizmeti veriyor ve yönlendirme yapıyor. İlgili kuruma müracaat eden veya tamamen onun yapabileceği bir şey değilse, bizim ilgili arkadaşlara bilgi veriliyor. İlgili arkadaşlarımız devreye giriyor."
  HAT BİLİNMİYOR
  Hattın aktif olarak 2007'nin başında devreye girdiğini, belirten Toman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Vatandaşlar bu hattı bilmedikleri ve yeni bir uygulama olduğu için henüz yoğun olarak başvuruda bulunmuyor. Bu hattı bilmediklerinden ihbarları daha çok 155 ve 156 hatlarına yapıyor. Biz diğer hatlar gibi il düzeyinde merkez kurmuş değiliz. Ankara'ya bilgi veriliyor, Ankara da illerdeki temsilcileri yönlendiriyor veya sorunla ilgili vatandaşın nereye gitmesi gerektiği konusunda rehberlik hizmeti veriyor. Bu hat sosyal hizmet alanına giren bütün konulara yönelik danışmanlık ve yönlendirme hizmeti veren bir hattır. Hattın tanıtımı için geçen yıl bir kampanya yapmıştık. Vatandaşların hattı zamanla bunu öğreneceği ve sıklıkla kullanacağı düşüncesindeyiz. Sosyal hizmet alanına giren çocuk, kadın ve yaşlılara yönelik çekinmeden arayıp danışmanlık hizmeti alabilirler. Ancak daha çok sıcak vakalarla ilgili ihbarda bulunurlarsa hat amacına ulaşmış olur."