Kadınlar en fazla kaç kilo kaldırmalı?

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 23 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  23 Ekim 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Ev hanımları mutfakta mutlaka bir tabure bulundurmalı ve 4 kilodan fazla yük kaldırmamalı. Alçak koltukta oturmamalı ve çömelip dönüş yapmamalı... İşte sakıncaları

  Evde günlük işlerinizi yaparken birçok ağrıya davetiye çıkartıyorsunuz. Prof. Dr. Işık Akgün dayanılmaz ağrılar çekmenize, menüsküs yırtılmalarına ya da fıtığa yol açan alışkanlıklarınızdan kurtulmanızın yollarını açıkladı.....


  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işık Akgün, ev hayatının yarattığı ağrılardan kurtulmanın yollarını anlattı: Ev kadınlarının yüzde 100'e yakını ağrı çeker. Çünkü evde o kadar yanlış çalışıyorlar ki... Hala Türk toplumunun büyük kısmı ev hanımlığı yapıyor. Bence en zor ve gerçekten vücudun en fazla kullanıldığı iş kolu, ev hanımlığı. Üstelik de vücutlarını o kadar yanlış kullanıyorlar ki...

  EV İŞİNE DİKKAT!
  Bana müracaat ettiklerinde koyduğum teşhis karşısında, "Ben ev hanımıyım. Ne futbolcuyum, ne de koşuyorum. Nasıl bu hale geldim?" diye soruyorlar. Tecrübelerim bana şunu gösterdi ki; vücudu eğitmeden yapılan ev işleri günlük yaşantıyı bozuyor ve şiddetli ağrılara neden oluyor. Sabah kalktığınızda yerdeki bir objeyi alma pozisyonunuzdan dişinizi fırçalarken aldığınız pozisyona, hatta tuvalet alışkanlıklarınızda bile bu yanlışlık devam ediyor.

  ÇÖMELİP DÖNMEYİN!
  Bunun dışında dolap çekmecelerini açma ya da alt çekmeceden herhangi bir şey alma esnasında eğilirken belinize ters pozisyon vererek yapılan hareketler de hem dizinizde, hem de belinizde istenmeyen yüklenmelere neden olabiliyor. Ani ağrılar oluşmasına yol açıyor. Eğilirken; dizleri bükerek mümkün olduğu kadar beliniz daha dik pozisyonda çekmece açmak doğru pozisyondur. Yere çömelmiş halde sağa ya da sola dönerek herhangi bir şeyi almaya ya da çekmeceyi çekmeye çalışırsanız, dizinize büyük bir hasar verebilirsiniz. Ev kadınlarında oluşan menüsküs yırtılmalarının çoğunun nedeni budur. Kadınların menüsküs yırtığını duyduklarında hayrete düşerek, "Ben sporcu değilim neden yırtılmış?" demelerinin başlıca nedeni de budur.

  ALÇAK KOLTUK ALMAYIN
  Dinlenme esnasında alınan pozisyonlar bile çoğu zaman yanlış seçilmekte ve vücudu zorlamaktadır. Hepimizin çok sevdiği kaykılarak oturmak aslında bel bölgesine çok ciddi bir yük bindirir ve zarar verir. Dinlenme esnasında size dik oturmanızı, belinizi desteklemenizi, bacaklarınızı belli bir pozisyonda uzatmanızı veya tamamen sırtüstü yatarak dinlenmenizi öneririm. Koltukta istirahat sırasında ise çok alçak koltukları tercih ekmeyin çünkü koltuktan kalkarken eklemlere çok ciddi yük bineceğinden zorlanabilirsiniz. Koltukların belli bir yükseklikte seçilmesine özen gösterin. Zaten ev yaşantınızda bazı yakınlarınızın iskemleyi seçtiğini görürsünüz. Dik oturulan koltuklar daha uygundur.

  TV TAM KARŞINIZDA OLSUN
  Televizyonu yatar durumda seyredebilirsiniz. Bu durumda televizyonun sizin göz hizanızda olması gerekmektedir. Başınızı döndürme hareketleri yaptıracak şekildeki televizyon seyretmeler yanlış pozisyonlardır. Televizyon, koltuğunuzun tam karşısında olsun. Yatakta seyrediyorsanız televizyon yine tam karşıda olmalı.

  EĞİLİP YER SİLMEYİN!
  Evdeki yer temizlikleri de ev hanımlarının en dikkatsiz oldukları pozisyonlardır. Özellikle yerleri süpürürken babaannelerimizin süpürgeleri olan çalı süpürgelerinin kullanılması çok tehlikelidir. Daha çok uzun saplı ve pozisyonunuzu dik tutacak süpürgeleri seçin. Yere eğilip, dizleri yere koyarak yer silmenin de dizler açısından son derece sakıncalı olduğunu sakın unutmayın

  4 KİLODAN FAZLA KALDIRMAYIN
  Ev hanımlarını en çok etkileyen olaylardan biri de ağır kaldırmaktır. Özellikle eğilerek, dizleri bükmeden, belden eğilerek birtakım ağırlıkları yukarı doğru kaldırmak bele çok fazla güç bindirerek ağrı oluşmasına yol açar. 3 kilodan fazla ağırlığı zaten fizyolojik olarak da taşımamak gerekir. Mutlaka ağır bir şey kaldırmak gerekiyorsa, bu objeyi vücudunuza yaklaştırarak kaldırın. Sadece bele ve kollara ağırlık binmesin. Her insana 4 kilodan fazla ağır kaldırmak mutlaka zarar verir. 'Ben güçlüyüm, kaldırabilirim' anlayışı doğru değildir. İnsan vücudu yük taşımaya, kaldırmaya uygun değildir. Pazara gidiyorsanız çekçek kullanın, tekerlekli çantalar edinin. Şu andaki bel yapımız iki ayak üzerine yapılmamıştır, 4 ayak üzerine yapılmıştır. Ancak biz aynı omuriliği kullandığımız için yüzde 99 belli bir yaştan sonra bel ağrısı çekmek durumunda kalıyoruz.

  MUTFAKTA TABURENİZ OLSUN

  Ev hanımlarının yemek pişirme esnasında, uzun süreli sabit halde ayakta durmaları vücuda özellikle de bele binen yükü artırdığı için, belli bir süre sonra ağrılar oluşur. Bu nedenle ya hareket edip dolaşarak o pozisyonu bozmaları ya da zaman zaman oturarak yemek pişirmeleri çok doğru bir hareket olur. Mutfakta bir sandalyeniz olsun ancak bu sandalye alçak olmamalı. Mutfakta yüksek bir tabure bile sizin işinizi görebilir. Bir şeyleri karıştırırken oturmayı alışkanlık haline getirin. Sabit şekilde ayakta kalma alışkanlığından kurtulun. Tezgahın alçak olmamasına dikkat edin. Yeni mutfaklar yapılırken zaten buna dikkat ediliyor.

  Kaynak:KK43:Sabah)