Kadınlar Kulübü'nü temiz Türkçe Kampanyasına davet ediyorum

Konusu 'Bir önerim var !' forumundadır ve KilicBaligi tarafından 24 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : KilicBaligi
 1. KilicBaligi

  KilicBaligi Albay Pro Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  14.051
  Beğenildi:
  6.715
  Ödül Puanları:
  238
  Türkçe'ye Davet ediyorum!
  Başlık davet olunca yeni bir şeylere davetiye çıkardığımız gibi bir anlam ortaya çıkabilir. Bizim davetimiz sadece özümüze, kendi öz benliğimize sahip çıkmaya bir davettir.

  Çarşıya çıkıp etrafımıza baktığımızda, dükkân sahiplerinin bile ne anlamına geldiğini bilmediği bir dizi isimleri hepimiz de görüyoruz. Şahsen ben bunları görüntü kirliliği olarak niteliyor ve üzülüyorum. Hatta zaman zaman bazı yörelerimizde yapılan “Türkçe Dükkân ısimleri” kampanyalarının tüm Türkiye’ye yayılmasını arzuluyorum.

  Batılılaşmanın bir parçası olan ve özellikle ıngilizce’nin “dünya dili” diye yutturulmaya çalışıldığı bir ortamda özellikle dilimize daha fazla sahip çıkmanın gereği ortaya çıkıyor.

  Bu satırları okurken yabancı dil öğrenimine karşı olduğumuz da düşünülmesin. “Yabancı dil öğrenimine evet, yabancı dille eğitime hayır” kampanyalarına destek verenlerdeniz.

  “Bir lisan daha öğrenmek” fikri şüphesiz meziyettir. Ancak ikinci bir lisan öğrenirken bilerek yapılan söylemlerle,yazımlarla k yerine q, v yerine w, şööle, bööle, yapcm, gusl yazmak Türkçe'yi yozlaştırmaktır, vatan hainliğidir.


  Geçmişte konuyla ilgili bazı milletvekillerince önergeler verildi ve en azından Türkçe işyeri isimleri teşvik edilsin denildi. “Türkçe elden gidiyor, koruma kanunları çıkaralım, yaptırım uygulayalım” denildi. Ama TBMM o kadar yoğun ki bunlara bir türlü sıra gelmedi. Sıra geleceğe de benzemiyor.

  1900’lü yılların başında, tamamen Türkçe kelimeler kullanılarak yazıldığı söylenen bir kısım yazıları anlamakta güçlük çekeriz. Hatta Cumhuriyet Kanunlarını anlamak için yanımızda bir tercüman lazım esprisini hangimiz yapmadık bugüne kadar…

  “Bilgisayara bilgisayar diyenden Allah razı olsun” sözümüzü hatırlatarak, özellikle teknoloji ürünleri ve bunların ifadelerinin dayatılmasını ne yazık ki önleyemiyoruz. Kişisel gayretler yetmiyor ve bizler de bu kelimeleri kullanmaya mecbur kalıyoruz.

  Bütün bu yazıyı sadece çaresizliğimizi ifade etmek amacıyla da yazmadık elbette… Zaman zaman bazı illerimizde düzenlenen Türkçe kampanyalarına imrenmemek elde değil. Öyleyse TÜRKıYEMıZ'ı TÜRKÇE levhalarla donatılmış görmek hangimizi memnun etmez.

  Sizinde daha hassas olabileceğinizi umuyorum ki bunu Türkiyemiz ve Türkçemiz için yapmamız gerekliliğine inanıyorum....Bizler umursamazsak bunun sonu yok arkadaşlar elbet bize fazlasıyla zararı dokunacaktır...Belki hiç birimiz tam manası ile mükemmel bir dil eğitimine sahip değiliz fakat, şu an gençliğimizin içerisinde bulunduğu duruma göz yummak kendi Vatanımıza ihanettir, unutmayın ki bir ülke yozlaşmaya ilk olarak kendi dilinden başlar!!!

  --------------------------------------------------------------------------------
  "Türk Milleti'nin dili, Türkçe'dir. Türk dili dünyada en güzel, en yaygın ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk dili, Türk milleti için mukaddes bir hazinedir. Çünkü Türk milleti, geçirdiği nihayetsiz badireler içinde, ahlakının, ananelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin, velhasıl bugün, kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza edildiğini görüyor. Türk dili, Türk Milleti'nin kalbidir, zihnidir."

  "Türk dili, Türk Ulusu için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk Ulusu, geçirdiği sayısız sarsıntılar içinde ahlakının, erdemlerinin, gelenek
  ve göreneklerinin, anılarının, kendi yararlarının kısacası bugün kendi ulusallığını oluşturan her şeyin diliyle korunduğunu görüyor. Türk dili, Türk Ulusunun yüreğidir, belleğidir"

  "Millî his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin millî ve zengin olması millî hissin inkişafında başlıca müessirdir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil, şûûrla işlensin. Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır."


  Mustafa Kemal ATATÜRK
   
  Son düzenleme: 25 Eylül 2009
  kralice40 ve orion7 bunu beğendi.
 2. 25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : KilicBaligi
 3. KilicBaligi

  KilicBaligi Albay Pro Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  14.051
  Beğenildi:
  6.715
  Ödül Puanları:
  238
  Görüşlerinizi bekliyorum...
   
 4. 25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : KilicBaligi
 5. Curly

  Curly HürGeneral Yönetici

  Katılım:
  14 Kasım 2001
  Mesajlar:
  84.359
  Beğenildi:
  241
  Ödül Puanları:
  838
  Sanırım bu öneriden sonra bir çok kullanıcı, kullanıcı ismini değiştirmek isteyecektir.
   
 6. 25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : KilicBaligi
 7. KilicBaligi

  KilicBaligi Albay Pro Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  14.051
  Beğenildi:
  6.715
  Ödül Puanları:
  238
  Anladığınızdan pek emin değilim...Bu bir öneri değil, geleceğimiz için bir gerekliliktir...Bildiğim kadarı ile forumda kullanıcı adımızı değiştiremiyoruz, 1,5 sene evvel bana verilen bilgi bu yöndeydi,kural değişti ise, seve seve... Kaldı ki mevzu kullanıcı isimleri değil insanlarımızın Türkçe'yi katletmesi...Bir admin ve bir vatandaş olarak, kaç kişinin sizinle aynı seviyede Türkçe konuştuğuna ve ya yazdığına dikkat ettiniz mi? Konuşma şekli olarak yapılabilecek pek bir şey yok çünkü farklı bölgelerde yetişen insanların farklı lehçeler kullanması çok doğal fakat; büyükşehirde büyümüş, eğitim almış bir gencin güzel yerine güsel, iyi yerine ii, cevap yerine cwp yazması gözünüze batmıyor mu yoksa batıyor fakat gençlik işte deyip geçiştirenlerden misiniz? Haydi noktalama işaretlerini geçelim çünkü çoğumuz bunlara dikkat etmiyor, edemiyor fakat herşeyin bir sınırı olmalı, siz, biz,diğerleri kaç kişi kaldık? Eğitim ailede başlar, burası da günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz, paylaşım yaptığımız, bilmediğimiz şeyler hakkında bilgilendiğimiz bir aile, madem ki bir aileyiz öyleyse aile fertlerimizin geleceklerine, dolayısıyla kendi milli değerlerimize yatırım yapmalıyız...Devir teknoloji devri deyip geçmemek gerek, kimi teknolojiyi bilgi amaçlı kullanır kendine kar sağlar, kimi ise rahatlık olarak görür 3 harf basmaya üşenir...Seçim sizin, isteyen toplum genelindeki bu oluşuma katılır, istemeyen ise milli değerleirni hiçe saymaya devam eder, gündemde şu açılımı bu açılımı sözcüklerini duymaya devam ederiz...Ne alakası var? Anlam çıkartmak isteyene gayet açık...Ben bir birey olarak kendi üzerime düşen vazifeyi yapar, sizide bu oluşumun içerisinde yer almaya davet ederim, kabul ederseniz ne ala, fakat etmez ve bu kirliliğe karşı çıkmazsanız bilin ki, bundan 20 sene sonra torununuzla anlaşmak için bir çevirmene ihtiyaç duyacaksınız...Madem ki konu başlıklarında yapılan imla hatalarına karşı hassas bir forumuz, öyle ise bu hassasiyetin -abartıya kaçmadan- mesajlar içinde geçerli olması gerektiğini düşünüyorum...
   
  Son düzenleme: 25 Eylül 2009
 8. 25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : KilicBaligi
 9. charming

  charming Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.376
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Benimde en dikkat ettiğim konu.
  Harfleri yutarak yazanlar,noktalama işaretlerine dikkat etmeyenler,msn dili dediğimiz şekilde yazanlar,q,w,x harflerini kullananlar...
  Her denk geldiğimde uyarıyorum,çünkü artık bu şekilde kurulan cümleler ve kullanılan kelimeler sinir bozucu olmaya başladı gerçekten.
  Herkesin özen göstermesi ve dikkat etmesi lazım.
  Türkçemize sahip çıkmak zorundayız!
   
 10. 25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : KilicBaligi
 11. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Sonuna kadar destekçinizim. Size yazdım ama konuyu okuyan arkadaşlarım için tekrarlamak istiyorum; adminlerimiz ve moderatörlerimiz bu konuda çok hassaslar. Bu tip mesajlara denk gelince onlara bildirirseniz hemen gerekeni yapıyorlar.
   
 12. 25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : KilicBaligi
 13. Pati

  Pati Yeni Üye Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2008
  Mesajlar:
  6.290
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Kadınlar Kulübü'nü temiz Türkçe Kampanyasına davet ediyorum...


  bende destekliyorum :lepi:
  nickimi yeni değiştim :kedi: türkçe yapamam ama şuan :)))
   
 14. 25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : KilicBaligi
 15. EU1

  EU1 Guest

  vereliniortak
  Destekliyorum.:hooray:
  Özellikle herkes yerine herkez yazılmasını kınıyorum.
  Bu şekilde yazanlardan sadece biri sayın editörüm benneyaptımki :enbuyukkk:
  turkbayragi turkbayragi turkbayragi
   
 16. 25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : KilicBaligi
 17. ecetuba84

  ecetuba84 Prenses ve prens annesi:) Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2009
  Mesajlar:
  4.674
  Beğenildi:
  1.217
  Ödül Puanları:
  238
  Bu kampanyanızı destekliyorumvereliniortak...Ben de ne zamandır sinir oluyordum özellikle herkes yerine herkez,beğenmek yerine beyenmek,büyümek yerine büğümek,bir yerine b,ve yerine we aslında uyarmak lazım bunları yazanları ama kıramıyor insan işte, karşındaki incinir diye bişey diyemiyorum..benneyaptımki
   
 18. 25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : KilicBaligi
 19. selin_as

  selin_as mutluyum :) Pro Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.802
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  bende desteklıyorum bazen bende şımaracağım zamanlarda yapıyorum yalan yok:)))
  mesela ,mutsuzum diyeceğine mutsusum.
  neyapıyorsun yerine neyapıyon laaa:))))))))))))(benım laflar)sevmiyorum ama yinede yapıyorum...bunlar normal ama bazıları abes kaçıyor...