Kadınlar susarak gider- cemal süreya

Konusu 'Şiir Video, Görsel' forumundadır ve kelemelek tarafından 28 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

  28 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : kelemelek
 1. kelemelek

  kelemelek Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2011
  Mesajlar:
  1.156
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  61

  Çok uzun emekler verir ilişkisini yürütmek için. Birinin kadını olmayı yüreği, beyni, ruhu o kadar zor kabul etmiştir ki, başka bir adama ait olmayı istemez. Erkek gibi, çorbanın tuzu eksik diye kavga çıkarmaz mesela, tam tersi, konuşmamız lazım der. Erkekler de en çok bu cümleye sinir olurlar. Ertelenir o konuşmalar, maç bitimine, yemek sonrasına ve daha birçok lüzumsuz şeyin ardına ötelenir.

  Kadınlar inatçıdır, hayata tutundukları gibi, aşklarına da sahip çıkarlar. Bu yüzdendir, konuşup derdini anlatma isteği, karşı tarafı ikna edene kadar uğraşırlar. Sonunda pes eder adam, bir ışık görür kadın, tüm derdini paylaşır. Genellikle ne cevap alır? Abuk sabuk konuşma! Gereksiz ve saçma gelmiştir adama anlatılanlar, hiç de üstünde durmamıştır. Yine bir sıkıntı, tatmin edilemeden geçiştirilir ve adam gün gelip bunların kendisine ok gibi döneceğini bilemez.

  Bir kadın şikayet ediyorsa, ya da erkeklerin deyimi ile vıdı vıdı ediyorsa; erkek bilmelidir ki, o ilişkiden hala ümidi vardır kadının. Yürütmek, birlikte yaşamak, sorunları çözerek mutlu olmak istiyordur. Daha önemlisi, o adamı hala seviyordur.

  Kadın susarak gider!

  En önemli detaydır, erkeklerin hiç anlayamadığı durum işte bu kadar basittir. O gün gelene kadar konuşan, kavga eden, tartışan kadın, kendini sessizliğe vermiştir. Ne zaman ümidini o ilişkiden kestiyse, o zaman sevgisi de yara almış demektir. Yüreğindeki bavulları toplamıştır, kafasındaki biletleri almış ve aslında bedeni orada durarak, ilişkiden çıkıp gitmiştir. Kadın, gerçekten gitmişse, çok sessiz olmuştur ayrılışı, kimse hissetmeden, kapıları vurup kırmadan gitmiştir. Her akşam eve geldiğinde, kapının açıldığını gören adam anlamaz ama bir kadın sessizce gider. Ne mutfağında yemek pişiren, ne yan koltukta televizyon izleyen, ne gece ruhunu kenara koyarak yatakta sevişmeye çalışan kadın, artık o kadındır. Bir kadının çığlıklarından, kavgalarından korkmamak gerekir, çünkü kadının gidişi sessiz ve asildir.

  CEMAL SÜREYA
   
 2. 29 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : kelemelek
 3. AmyWinehouse

  AmyWinehouse ♧Yaşamın Kıyısında♧ Pro Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  5.793
  Beğenildi:
  2.964
  Ödül Puanları:
  118
  Ve nedense gidince kıymetli olur ''Kör ölünce badem gözlüydü'' der gibi ...yani anlamsız, esas olan yanımızdayken değer bilmektir..
   
 4. 10 Ekim 2011
  Konu Sahibi : kelemelek
 5. mannakiss

  mannakiss Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Şubat 2011
  Mesajlar:
  54
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  süper şiir teşekkürler
   
 6. 23 Ekim 2011
  Konu Sahibi : kelemelek
 7. hamus

  hamus YA TAHAMMÜL YA SEFER... Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  teşekkürler paylaşım için
   
  Son düzenleme: 23 Ekim 2011
 8. 26 Aralık 2011
  Konu Sahibi : kelemelek
 9. gubhe

  gubhe Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  101
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  "..ben hiç eskitmedim içimde seni... eşyaların değil de kalbimin tozlanmasından korktum hep... Ben hiç eskitmedim seni içimde... yüzümdeki her bir kırışıkla adını yazdım, sevdamı çizdim ömrümce... yılların su gibi geçmesi değil, içimden su gibi geçişini hayat bildim... seni böylece sevdim. Hiç'lerim de hep'lerim de sendin!" N.Çaylı
   
 10. 17 Temmuz 2012
  Konu Sahibi : kelemelek
 11. h4141

  h4141 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2010
  Mesajlar:
  22
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Cemal Süreyya'nın siiri harikulade, tam da öyle. Sustumu korkmalı kadından.
  Ama bir yazı okudum ki, işte bu dedim, gözlerim dolarak :KK16: