Kadınlar yeniden evlenmeye neden zor karar verirler yada hiç evlenmezler?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve DUYGUCIKMAZI tarafından 7 Nisan 2010 başlatılmıştır.

7 Nisan 2010
    Konu Sahibi : DUYGUCIKMAZI
  1. DUYGUCIKMAZI

DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Boşanmış ama genelde vefat etmiş eşlerden sonra kadınlar tekrar evlenmeyi düşünmezler.aylarca yıllarca yas tutup karalar baglarlar.. aman bana bir laf gelmesin derler ve kendi iç dünyalarına çekilirlerde...
    o dünyadan çıkmazlar yada çıkmaları uzun bir zaman alır...kendilerine yeni bir düzen kurmak isteselerde toplum örf adet derler...zor karar verirler...neden böyledir toplum kuraları sadece kadınlaramı uyarlanmış?

heleki biraz da yaşları ilerlemiş hanımlar için daha da zordur...yeniden evlenmek...hele bir de küçük yerlerde yaşıyorlarsa(köy kasaba gibi)yaptıkları herşey ayıptır...

bu kadar ince ayrıntıları düşünürken kendilerini harap ederken kadınlar

neden erkekler yaşları ne olursa olsun ölen eşin yada boşandıkları kişinin hemen ardından aceleleri var gibi yeni ilişkiler peşine düşerler?

neden kadınlar için yeniden evlenmek bu kadar zordur?

2. 7 Nisan 2010
  3. balperisi

balperisi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    775
    Ödül Puanları:
    153
    Ben nacizane fikirlerimi paylasmak isterim.
    Toplum kurallari tabi ki hem bayan hem erkek icin gecerlidir.Fakat bu kurallarin buyuk agirligi bayanlar uzerindedir.Ayni davranisi bir erkek gosterdigi zaman ''ayip'' olmaz ama bayan gosterdigi zaman ''ayip''olur. Orf adet, gelenek, gorenek bunlar bir toplumun kultur dedigimiz unsurunu olusturuyor.Bayanlara yapilan ayrimcilik adil mi? kedinlikle degil...
    Tekrar evlenme konusuna gelince erkekler kadinlara gore duygusal anlamda gucsuz varlilardir. Bosanmis ve yanliz bir adam, ayni durumda ki bir bayandan cok daha zor durumdadir.
    (TUS hazirlik kitapciginda boyle bir soru vardi, ordan aklimda kalmis.-Hangisinin intihar egilimi daha yuksektir..diye)
    Tabi ki bu tercih meselesi bir bayan yeniden evlenebilir de ama bizim toplumun lafi sozu hic bitmez. Evlense de evlenmese de.
    .

4. 7 Nisan 2010
  5. adaylaarda

adaylaarda iyi düşün:iyi olsun :)) Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    eskiden bende aynısını düşünürdüm
    ama farklı bir açıdan bakarsak
    erkeklerin evlendikleride kadın olduğuna göre
    oran eşittir
    yani kadınlarda evleniyor
    :umursamaz:

6. 7 Nisan 2010
  7. gulbeyaz_31

gulbeyaz_31 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    40
    Ödül Puanları:
    113
    ben şöyle düşünüorum farkındaysanız namus kavramını bayanlar üzerinde taşıo toplumumuz aslına bakarsanız namus hem erkek hem bayanda vardır ama topluma göre ole deil o yüzden bayanların üzerinde çok sorumluluk vardır şunu yaparsam bu ne der şöyle olursa bole olur gibi bi çok şeyler.. ve bana göre bi bayan bi kere evlendikten sonra 2. evliliği yapması biraz uzun sürebilir hayatında çoğu şeyin ilkini onda yaşamıştır ve biz erkeklere göre daha duygusal ve çoğu şeyi kolay kolay unutmayan kişileris ama şimdilerde eskisi kadar deil en basit örneği günümüz evlenme programlarında erkeklerden çok bayanlar görüorum ben

8. 7 Nisan 2010
  9. cinsilatif

cinsilatif sana emanet... Pro Üye

Beğenildi:
    196
    Ödül Puanları:
    163
    erkek ve kadın cinsine doğa bile adil davranmamışken
    bu adaleti toplumdan beklemek hayalcilik olur.
    özellikle bizim gibi toplumlarda,kadın yalnızlığı göze batmazken
    erkek sanki damda kalmış serçe muamelesi görür
    4 koldan evlendirme yarışına girilir. hakeza erkekte zaten o minval üstündedir
    kadın istese de gıkını çıkarmaz.
    içi gider belki evleneyim diye ama ne mümkün bunu dillendirmek.
    şehirleştikçe ve dolayısıyla bireyselleştikçe eşden dosttan ayrı düşüp aman ne derler lafları eksildikçe
    durum biraz daha iyiye gidiyor gibi
    yani artık kadınların da yalnızlık canıma tak etti derken yüzleri kızarmıyor.
    2.evliliği yapmak ise her iki cins için de zor bi karar aslında
    bi kere denenmiştir. iyi halde olunsa o bi kerenin içinde olunurdu zaten(istisnaları göz ardı ediyorum)
    hep öyle olacak sanıyor insan heralde.aynı mutluluk ve umutla bi başlangıç ve ardından hayal kırıklığı
    korku galiba engel olan ya da güvensizlik bilemiyorum ki...
    benimki ise tamamen... aşksız olmaz fikri

10. 8 Nisan 2010
  11. DUYGUCIKMAZI

DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148

2.evlilik evet zor insan herşeyi iki kere düşünüyor....
    nedense kadınlar çok daha fazla düşünüyor.....aman çocugum üvey baba eline kalmasın
    aman acaba o bu şu bir şey dermi diye
    kabul etsede çok şeye gögüs gererek kabul ediyor...
    oysa erkek çocuklarına bakıcak ya hizmetçi arıyor ...
    ya evini toplayacak birini

tabiki aşk olmalı olsunda öyle olursa zaten sorunda kalmıyor herk ikisi arasında
    böyle durumda bile etraf kocası yeni öldü bune saygısızlık ki hemen birine gitti diyebiliyor...
    oysa erkek için aynısı söylenmiyor....

12. 8 Nisan 2010
  13. _laylaylom_

_laylaylom_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    148
    malesef ki böyle kadınlar her konuda olduğu gibi bu tür konularda daha da
    zor durumda olan,acınacak kişiler adları dul ...yok sen dulsun çok gezme,yok çok makyaj yapma..
    bunları çok üzülerek söylüyorum ki çevremde bu tür şeyleri yaşayan bayanlara şahit oldum..büyük konuşmak istemem hiç bir konuda ama ülkemizde dul olmak hele de anadolunun
    bazı yerlerinde o kadar zor ki ...
    çoğu kadın zaten bu yüzden zor durumda olsa bile eşinden ayrılamıyor..
    eşleri ölenlerse yıllarca yas tutup herşeyden ellerini eteklerini çekip yalnız kalabiliyor...
    ama erkek dul kaldığı zaman hemen ona eş arama girişimleri başlar ...çevreden yok erkek
    yalnız kalamaz derler..
    halbuki erkeğe aradıkları bayanda bir kadın ve çoğunluğu dul..
    erkekler o kadar aciz mi ki yalnız kalamaz veya ne açıdan yalnız kalamaz...
    evin bakımı,çocukların bakımı veya cinsel ihtiyaçları için mi?
    işde bu sorular muamma ...kadın açısından ise böyle değildir durum aman bidaha evlenip ne yapacak..
    çocuklarının başında,evinde otursun derler...
    hiç aşk,sevgi kavramları yokdur...
    çoğunluk böyle istisnalar var tabiki ben sadece gördüklerim,okuduklarım çerçevesinden yorum yaptım.

14. 8 Nisan 2010
  15. eeesss

eeesss Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    148
    bence erkekler kadınlar kadar ince düşünmüyor sütten agzı yanan bi kadın yogurdu üfleyerek yiyor...doğamız gereği bence...ama evet bende şunu anlamıyorum kadın senelerce rahibe gibi yaşar ama adam hiç zaman kaybetmezz..çünkü erkeklerin ihtiyaçları vardırr..çok saçma kime sorsan eski insanlardan böyle der..ssanki kadınların ihtiyacları duyguları yokk