Kadınlarda Kellik Saç Dökülmesi

Konusu 'Sağlıklı Saç ve Saç Derisi' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  29 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Saç dökülmesi erkekler kadar kadınların da sorunu. Hatta bu sorun kadınlarda da kelliğe yol açabiliyor.
  Saç dökülmesinin sebepleri genellikle aşırı stres, vücuttaki hormonal değişiklikler ve ya çeşitli tıbbi tedavilerdir.


  Bu durum genellikle aniden ortaya çıkar ve birçok kadında 6 ay içinde düzelir, çok az kadında kronik bir problem haline gelir. Çok endişeli ve sinirsel olarak zayıf kadınlarda saç dökülmesi kelliğe kadar varabilir.

  Neyse ki kadınlarda erkelerin aksine telojen dönemi geçici olabiliyor ve genellikle saçlar yeniden büyümeye başlıyor. Herkesin yaşamının yüzde 15’lik bir kısmında telojen (saç büyümesi siklusunda dinlenme safhası) yaşanıyor. Aşırı stres ve sinirsel hastalıklar bunun tetikleyicisi oluyor. Yaklaşık 3 ay boyunca kadınlarda saç dökülmesi aşırı derecede artıyor. Yeni saçlar büyüyene kadar saçlar oldukça azalabiliyor.

  Yetişkinlerin birçoğu bu saç dökülmesi sorununu yaşamıştır. Saçlarını tararken, taraklarında kalan bir dolu saça üzüntüyle bakmıştır. Bu dönemler genellikle çok stresli oldukları dönemler rast gelir.

  Kadınlarda görülen saç dökülmesinin bir diğer çeşidi de hormonlardan kaynaklanan genetik saç dökülmesi. Annelerinden ya da babalarından geçen genler yüzünden tıpkı irsi bir hastalık gibi yaşanıyor. Kadınlarda genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkıyor ve maalesef telojen dönemi gibi kendiliğinden geçmiyor.
  Araştırmalar kadınların yüzde 13’ünün menopoz öncesi ve ya sonrası dönemlerde bu tür saç dökülmeleriyle karşılaştıklarını gösteriyor, 65 yaş üzeri kadınlarda ise bu genetik dökülmeler yüzde 75’lere kadar çıkıyor.

  Genetik olan bu saç dökülmeleri kadınların ver erkeklerin vücudunda bulunan ve ailelerinden gelen ortak genler yüzünden ortaya çıkıyor. Bu genleri vücudunda daha fazla toplamış insanlar daha çok saç dökülmesi problemi yaşıyor ve bu sorun kelliğe kadar varabiliyor.

  Kadınlarda saç dökülmesinin bir diğer nedeni de, aloepsi denilen ve toplumun sadece yüzde 2’sinde görülen bir durum. Bu durumda saç hücreleri kandaki akyuvarlar tarafından saldırıya uğraması. Bu durumda saçlar yavaş yavaş zayıflıyor ve zamanla saç büyümesi tamamen duruyor.  Her tedaviye inanmayın
  Saç dökülmesine karşı herkesin bir yöntemi vardır. Fakat şunu aklınızdan çıkarmayın, duyduğunuz her tedavi işe yaramaz hatta az olan saçlarınızı da kaybedebilirsiniz. Kellikle yaşamaya alışın demiyoruz, fakat yanlış tedavilerden kaçının. Kellikle baş etmek için kozmetik çözümlere başvurabilirsiniz ya da saç ektirme gibi tıbbi yöntemleri deneyebilirsiniz.

  Saç dökülmesi günümüzde ilaçla tedavi edilebilir durumda. Kan basıncınızı düzenleyecek ve sizi stresin yan etkilerinden kurtararak saç büyümesini hızlandırabilecek ilaçlar ve kremler mevcut. Bunun için öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Bunun yanında bir de cerrahi gerektiren yöntemler var.

  Cerrahi operasyonlarla saç dökülmesi tamamen durdurulabiliyor hatta saçların büyümesi hızlandırılabiliyor. Ama yine de bunlar ciddi şekilde düşünülmesi gereken yöntemler.

  Saç nakli
  Bunun için vücudunuzun herhangi bir yerinden saç kökleri alınarak, kelleşen bölgelere ekiliyor. Bazen bu yöntem için iğne kullanılıyor. Bir çok kadın bu yöntemle hemen bütün sorunlarının bitmesini istiyor fakat böyle bir şey mümkün değil, yapay köklerin ekilmesinde sağlanan başarı kadınların istediği kadar büyük değil.

  Kafa derisini küçültme
  Bu yöntemde kelleşen bölgeleri yok etme mantığı var. Kafanızda hala saç olan bölgeleri esneterek kel bölgeleri azaltılmaya çalışılıyor.

  Unutulmaması gerekenler
  • Kadınlarda saç dökülmeleri genellikle geçici nedenlerden kaynaklanır. Bu yüzden genel sağlığınızı kontrol edin ve sabırlı olun.
  • Ailenize bir göz atın ve kelleşme riskinizi öğrenin.
  • Mucizevi ilaçlardan çok fazla medet ummayın. Unutmayın ki kadınların kelleşmesinin henüz bir çaresi bulunamadı.
  • Birçok kadında kozmetik ürünleri, kullandıkları şapkalar kelliğe ve saç dökülmesine yol açabiliyor. Sizinkileri iyi seçin.
   
 2. 29 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. Lavanda

  Lavanda Başını eğme dik tut Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  829
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  saç ektiren yokmu arkadaşlar
   
 4. 1 Ocak 2011
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 5. damlalar

  damlalar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.482
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  kimse cevap vermemiş ektiren arkadaşlar varsa lütfen bilgilendirsin
   
 6. 5 Haziran 2011
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 7. ryhn123

  ryhn123 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  15
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  benim üst ön kısımda baya bi açılma var pkoluyum onla alakası olabilirmi acaba
  bende düşünüyorum ektirmeyi ama yapan varmı merak ediyorum tecrübelerini?
   
 8. 21 Eylül 2011
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 9. demet1979

  demet1979 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2011
  Mesajlar:
  19
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  sitede gördüm birisi detaylı bilgi vermiş lazer tarak mıdır nedir öyle birşey varmış ne derecede etkili bilmiyorum ama eşimde var benimde saçlarım çok dökülüyor umarım biz çözüm yolu bulabilirim