kafam çok karıştı...

Konusu 'Nikah' forumundadır ve sea sea tarafından 4 Eylül 2009 başlatılmıştır.

4 Eylül 2009
    Konu Sahibi : sea sea
  1. sea sea

sea sea RABBİM SANA EMANET... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar hepiniz bilirsiniz nişan öncesi pek çoğunuzun imam nikahı kıyılmıştır.kafamı kurcalayan beni içten içe düşündüren bi konu var.fikirlerinizi yazarsanız sevinicem.11temmuzda evde ufak bi nişan yaptık.ev cok kalabalıktı.normalde habersiz yapılması gerekirmiş bu nikahın bana büyüklerim öyle söylüyo.tabi bizim ev o kadar kalabalıktıki herkes içerde nikahımız kıyıldığını biliyodu.başka bi sıkıntı daha nikahımız kıyılınca şahitler dışında içerde ayrıca eltim ve görümcemde vardı.onuda problem yaptı ailem.dayılarım nikahın kabul olmadığını iddia ettiler.içerde kimsenin olmaması ve nikahın kıyıldığını kimsenin bilmemesi gerektiğini sölüyo herkes.benmde böyle konuşulunca kuşku düştü içime.babam nikahtan sonra hocayla konuştu hiç bir problm olmadığını söledi hoca.içerde görümcem ve eltimin olmasınıda problem etmemiş.hatta nikahın daha cok şahidi oldu bile dedi.ama ben yetinmeyip nişandan sonra bi kaç hocaya daha sordum.onlarda sorun olmaz dediler.şimdide size danışmak isityrm.sizin böyle bi probleminiz oldumu yada bunun doğrusu nedir.dayılarım ve pek cok insanın içi rahat değil ve böyle olunca benmki hiç değilsenağlama

2. 4 Eylül 2009
  3. edda1985

edda1985 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    ımam nikahı gizli olunca asıl anlamsız diye biliyorum ben...
    hiç unutmam bi hoca tv de canlı yayında sorulara cevp veriyodu bi kız mail attı.
    "hocam ben ailemden farklı şehirde üniv.okuyorum sevgilimle beraber yaşıyorum falan filan biz aramızda sadece ikimiz imam nikahı kıydık evli gibi yaşıyoruz biz Allah katında evlimiyiz günahmı yaşadıklarımız filan" gibi birşey sormuştu..
    adamda demiştiki imam nikahı insanlara evlendigini ilan etmettiğin zaman hükümsüzdür.amaç etrafa duyurmak. öyleolsa herkez yasak ilşkilerinde kendi arasından imam nikahı kıysın işi bitince boşasın.. olmaz..o sana helaldir fakat bunu gizli yaptıgınmda hiçbir hükümü yoktur demişti...

bence kafana takmaa odada olsunlar nolacak...
    sonuçta hoca gelmiş yapmışş sana sayılmaz diyenler çok biliyolar bence...

Son düzenleme: 4 Eylül 2009
  4. 4 Eylül 2009
  5. teolog

teolog Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    nikahın amacı ele güne duyurmaktır cnm:)şahit olması bir de elegüne duyurulması nikahın şartlarındandır

6. 4 Eylül 2009
  7. mnla

mnla Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    arkadaslara katiliyorum. nikahin amaci (ister imam ister resmi) insanlara duyurmaktir. sanirim aileniz yanlis biliyor. ama hocaya da inanmiyorlar. bu durumda nikahi tazeleseniz de bi ise yaramaz nasilsa herkes duydu:uhm:

8. 4 Eylül 2009
  9. sea sea

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar tabiki insanlara duyrmaktır amacı.ama ne bilim hani nikah özel bişey.içerde iki şahit hoca ve bizden başka birilerinin olması biraz tuhaflarına gitti.bunda bi sıkıntı varmı peki sizce?????????

10. 4 Eylül 2009
  11. teolog

teolog Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    iki taraftan en az bir şahit gerekir nikah sahihtir bu durumda diye düşünüyorum

12. 4 Eylül 2009
  13. Asmin

Asmin Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    193
    Ödül Puanları:
    153
    ozellikle nikahta etrafta bolca kisi olmasi gerekir ki hem sahidi bol olsun hem de herkese duyurulmus olsun diye biliyorum ben de??

14. 4 Eylül 2009
  15. furdevs

furdevs Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ılk defa duyuyorum habersiz olması gerektiğini yada odada başkaları olusa geçersiz olacağını.

16. 4 Eylül 2009
  17. Hazan_Su

Hazan_Su Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    nikahın amacı etrafa evli olduğunuzu birbirinize helal olduğunuzu duyurmaktır.içini ferah tut arkadaşım nikahın geçerli

18. 4 Eylül 2009
  19. sea sea

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar dediğim gibi tabikide niakhın herkes tarafından bilinmesi gerekir.ama olduktan,kıyıldıktan sonra.öncesinde hep bi batıl inanç vardırya nikah bağlatılır gibi.hani bizim buralarda insanlar hep bölyle şeylerden korkarlarmış.ondan dolayı benmde bildiğim pek çok insan nikahtan önce kimsseye bişey bildirmez.kıyıldıktan sonra insanlara duyrulur.işte bundan dolayo korku var içlerinde.dediğim gibi bende yok bu korku biliyorumki yanlış bi düşünce...scevap verenlere teşekkür eediyorum içim birazda olsa rahatladı gibi....