kafayı yemek üzereyim,ne yapacağımı bilmiyorum

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve duyguby tarafından 18 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

18 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : duyguby
  1. duyguby

duyguby Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba arkadaslar
    Anne olmak gercektende ne zormuş.Bebeğim doğduğundan beri bazı sıkıntılarım oldu.ama en cok kilo almaması bizim sorunumuzdu.Neyse uzatmayayım bebeğim 5 aylık oldu.5700 kilosu(2500 dogmustu).Doktorum bugun cok az kilo almış,cok zayıf vs dedi.Mamayı arttır dedi.Ek gıda sordum basla dedi.sormasam onuda söylemeyeckti sanırım.Ben su an sutum az da olsa emziriyorum.Ve bebeğim beni emmeyi çok seviyor.Mamayı gunde 2 kere veriyordum ama arttıracağım.ama emziiriyorumda.birde ek gıda olayı var ve dlirmek uzereyim.
    ek gıdaya geçişte 1,2 kasıkla baslayın diyor.ama ben beslenme tablo örneklerine bakıyorum netten falan kaşık mamalrı,muhallebiler falan var.e ben hani az verecektim ek gıda.
    Doktor bana bi kitapcık verdi tamamen reklam dolu.kendide bilgi vermedi.Ustelik hiçbişey bilmiyorum dediğim halde.Nette arastırdım ama ilk gun ne yapıcam hangi sırayı izliycem,hangi saatte vericem hiçbi bilgi yok.anne sutunu ve mamayı nereye sıkıstıracağım ayrıca.
    Sizden çok rica ederim,Allah rızası için bir akıl verin.İlk defa baslayacağım.Saat kaçta ne vereyim ,tarifi nasıldır vs usenmeyip bana cevap verirseniz su mubarek aylarda inanın sizler için cok dua edeceğim.Duamı alırsınız.
    Not:ha birde benim kzıım asla 160-180cc vs mama içemiyor.en fazla 120cc falan.acaba nedendir??

Sabah kacta ne vereyim ilk mamamı vereyim.Meyve puresi nasıl yapılır kaç kaşıkla baslanır.Sebze corbası kaç kaşık verilir ve nasıl arttırılır.Ne bileyim aklıma bunlar geldi..
    Noolur tecrubeli anneler noolur,çok panik haldeyim.Kucucuk bir ilçedeyim en yakın doktorda 60km uzakta.zaten adam gibi bi doktorda bulamadım:KK43:(((

2. 18 Ağustos 2010
  3. ysfmir

ysfmir Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    bebeğin kilo almıyor diye dert etmeyi bırakarak işe başalayalım..:))
    sabah ilk önce anne sütü peşinden mama ver..bebeğin hala süt bebeği ve önceliğin anne sütü+mama takviyesi olmalı..
    1. her beslenmeden önce emzireceksin daha çok küçük çünkü..mama versende ilk önce emzir sonra mama ver.
    2.iki öğün mama veriyormuşsun özellikle uyku öncesi bir öğününe daha mama ekle..mama kutularıdaki ölçüleri tutturmaya çalışma bunu bebeğin belirler takip et bebeğin biberonu bitirip hala emmeye uğraşıyorsa diğer mama saatine ölçüyü 15 ml daha artır ..ve yarım ölçek daha mama ekle..
    3.ek besin de önce az meyve püresi vereceksin 1-2 çay kaşığıyla başlayacaksın ve özellikle aç ken deneyeceksin..ve öğle vaktine denk geitreceksin ..bunda emzirme öncesi yapacaksın yani..ilk verebileceğin elma püresi onuda cam rendede rendeleyeceksin ve bir süzgeçten geçirip vereceksin hergün ölçüyü 1 kaşık artıracaksın bir hafta sonunda bebeğin eğer beğenmişse 1 tam elmayı yiyecektir..beğenmezse 2 gün ara ver..sonra tekrar dene..elma püresni tamaladıktan sonra ek gıda olarak yoğurda geçeceksin onuda kendin mayaladığın günlük yoğurt olarak vereceksin..kkda ayrıntılı bulabilrisn..ölçü yine aynı az az başlayacaksın..
    4.muhallebi gece öğününde deneyebilirsin ama sütle değil suyla yapıp devam sütüyle kıvamını ayarlıyacaksın..onuda 100 ml suya bir çay kaşığıydı sanırım pirinç unu ekleyip pişir ..ocaktan aldıktan sonra bir kenarda 120 ml suya 4 ölçek mamayı yap pişirdiğin muhallebiye yavaş yavaş karıştırarak ekle ılık bir şekilde bebeğine ver ama hepsini tek seferde bitirmesini bekleme yada zorlama..yerse ne ala..
    5.bebeğin 6 ayına giriyor bir kan değerine baklıp kan damlasına ihtyacı varmı ona karar verilmeli..bu arada doktorunu değiş derim sana yardımcı olmayan doktoru ne yapacaksın..
    ve son olarak vitamin kulanıyormusun?kulanmıyorsan iştah ve kilo için minedex şurup çok iyi hem önümzde kışa geliyor bağışıklıkta destekleyeici balık yağlı bir vitamin..

Son düzenleme: 18 Ağustos 2010
  4. 18 Ağustos 2010
  5. demo

demo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    canım benim bebişte 4 aylıkken kilo almadığı için mamaya geçtik doktorum bana söylediğini aynen söylüyorum ben yaptım şuan oğlum 5,5 aylık ideal kiloda 5 dk önce bir göğsünü emzir sonra 5 dk diğer göğsünü ver sonra mama takviyesi ama kesinlikle emzirmeden önce verme önce anne sütü .1 hafta böyle devam et 1 haftadan sonra meyve püresi ver ama ben önce meyve suyu verdim 1 -2 kaşık çay kaşığı yavaş yavaş artırıyosun yalnız 1 kaç meyve suyunu aynı anda verme 3-4 gün arayla verki eğer alerji yaparsa hangi meyvenin yaptığını anlayasın 1 haftada böyle devam et sonra yoğurtta geç yoğurttan 4-5 gün sonrada muhallebi ben milupanın sütlü pirinçli mahallebisini alıyorum suyla yapıyorum saatlerine gelince bunları yaptıktan sonra .10 da muhallebi 13,00 sebze püresi ve yoğurt 17,00 meyve püresi veya kavanoz maması ben hero baby kavanoz mamasını kullanıyrum arada akşamda muhallebi MEYVE PÜRESİNİN YAPILIŞI önce meyvenin kabuğunu soy cam rendede rendele hazırladığın mamanın içine kat kasıkla ez yada blenderdan geçir bebeşi ver bence önce 1-2 çay kaşığı meyve suyuyla başla mesala ben şeftaliyle başladım şeftaliyi yıka kabuğunu soy cam rendede rendele sora tülbentten geçirki pozası kalmasın Allah korusun bebeeğin boğazın takılmasın çok dikkat etmek gerekir ek gıdaya geçtikten sonra aralarda mutlaka su dene ama suyu en az 10 dk kaynat mikrobu kırılsın yeni birşey denerken 1-2 çay kaşığı dene fazla bebişe yükleme hergün zamanla arttırrırsın kolay gelsin canım ha buarada sebze püresi enson önce meyve pürelerini dene

6. 18 Ağustos 2010
  7. KuzuYasin

KuzuYasin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.023
    Ödül Puanları:
    163
    canım benim anne olmak öyle böyle değil gerçekten çok meşakketli. ama üzülme. benim sütüm üzün-

tüden kesildi daha oğlum 2,5 aylıkken. bir müddet bebelac mama ile devam ettim . Bu mamalarında

fazla tüketilmesini önermiyorlar sonuçta kimbilir içersinde ne var ?

4 aylıkken su ile

muhallebi yapmaya başladım kavanozda buzdolabında saklıyordum sonra su ile sulandırıp çırpıcı

yardımı ile biberonda içebileceği kıvama getirip acıktığı anlarda vermeye başladım. meyve püresi ya da

sebze çorbası malesef hiç yemek istemedi. bol bol yoğurt tüketti. 9. aydan sonra muhallebiyi sütle

yapmaya başladım bebe büsküvisi yedirdim. Sabahları içine pekmez kattım.

Kavanozda ki meyve pürelerinden tükettik. 1 yaşından

sonra bizim yediğimiz

herşeyden yemeye başladı. şimdi 2,5 yaşında herşeyden yiyor 14 kg gayet sağlıklı hareketli bir çocuk.
    "

doktorlar şunu yedir bunu yedir şu saatte ver bu saatte şunu yap vs. güzel

talimat

veriyorlar ama

yemeyen çocuklar ne yapsın .."
    ilk önce kendini emzir sonra doymuyorsa benim tavsiyem

muhallebiye

bir an önce geç. kabız olduğu zamanlarda ise meyve püreleri yedir elma-muz karışımı armutlu olanları

var. Fazla üzülme derim. tabii 6. ayda kan tahlili yaptırman gerek bebeğine. Hiç üzülme bebeğin zayıf

olması değil sağlıklı olması önemli.

8. 18 Ağustos 2010
  9. selege

selege İlayda Deniz Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşların söylediklerine katılıyorum ancak gün içinde hem muhallebi hem meyve püreleri deneyip bebeğine yüklenme,önce meyvelerden başla sonra muhallebi yogurt vs. denersin ben 4 aylıkkken başladım ek gıdaya bebeğim haftaya 6 aylık olcak ve henüz 2 kaşıktan fazlasını almıyor,bu aralar hastalandı kaşıga karşıda fobisi oldu.Yemeyen bebek yemiyor,ama bebek hazır olunca yer umarım.

10. 18 Ağustos 2010
  11. KuzuYasin

KuzuYasin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.023
    Ödül Puanları:
    163
    benim oğlum mamaya ve muhallebiye başladıktan sonra sık sık kabız olmaya başladı

doğal meyve püresini de yemek istemedi kavanozdakileri sevdi mecburen onları yedirdim

ama ona yüklenmiş olmadım yediği kadarını yedi hep. bağarsakları çözüldü. çocuktan

çocuğa iştah durumu değişiyor.

12. 18 Ağustos 2010
  13. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Öncelikle sakinleşmelisin. Bebeğin sendeki huzursuzluğu hissederse ne yer ne içer.

Her yeni besini tek tek deneyin.
    Bir hafta uzun bir süre o kdr beklemeye gerek yok.
    Örneğin elma püresi azcık deneyin ilk gün ikinci gün arttırın.
    Baktını vücut herhangi bir reaksiyon göstermiyor öğün haline getirin.
    Ertesi gün içine başka bir meyve ekleyin.
    Kivi, muz, çilek, portakal 1 yaşına kadar yasaktır.
    Meyve öğün haline gelince çorba başlayın. Önce patates ve havuç. Tuz eklemeyin aman. Merak etmeyin yiyecekse tuzsuz da yer. Tuz tadını bilmiyor çünkü.
    İlk 2 gün böyle sonrasında başka sebzeler ekleyin.
    Çorba da öğün haline gelmiş olmalı. Yoğurt başlayın azıcık yine. Ve içine sakın bişiy katmayın. Her gıdaya tek tek alışsın ve tadlarını tek tek bilsin.
    Ve kahvaltı başlama zamanı. Bu arada öğün düzeni şöyle olmuş olacaktır.
    Sabah
    Anne sütü yada mama
    Ara
    Meyve
    Öğlen
    Çorba
    Ara Yoğurt
    Akşam
    Anne sütü yada mama yada muhallebi

En çok dikkat gerektiren öğün kahvaltıdır. İlk gün azcık peynir deneyin ikinci gün azcık yumurta sarısı.
    Üçüncü gün ikisi birlikte. Ve ertesi gün taze meyve suyuna karışım yapın. Zamanla içine pekmez, zeytin ezmesi, tereyağ, ev reçeli azıcık ekleyebilirsiniz.
    Bal 1 yaşına kdr yasaktır.
    7-8 ay civarı çorbalarına 4-5 kez çekilmiş yağsız kıyma ekleyin.
    8-9 ay civarı balık başlayın.
    Yine 9-10 ay civarı bakliyat ve makarna başlanabilir. Mercimek çorbası, tarhana çorbası, yayla çorbası, makarna, pilav vs.
    Her yeni ek gıdada vücudunu inceleyin. Herhangi bir alerjik belirti varsa hemen kesin bikaç gün sonra yeniden deneyin.
    1 yaşında aile sofrasında sizinle yesin. Sofra adabını öğrenmeye başlasın.
    Öğün saatlerine sadık kalın ve öğün dışı beslemeyin.
    Reddedebilir asla ısrarcı olmayın sabırlı olun ve konuşun bebeğinizle sizi anlar.

Hazır vermemeye özen gösterin. Herşeyi kendiniz hazırlayın. Sorularınız olursa özelden ulaşabilirsiniz.

Sevgiler.

14. 18 Ağustos 2010
  15. duyguby

duyguby Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    çok teşekkur ederim arkadaslar.Allah hepinizden razı olsun.Daha sakinim şimdi.Yazdıklarınızı toparlayarak bir plan yaptımbakalım doğrumu,ekleyeceğiniz yada cıkaracağınız eyler olabilir.

Sabah uyanınca önce emzirip sonra mama vereyim

sonraki öğünde elma rendesi vereyim 2 kaşık falan.suyunu yani.Yada seftali olabilir.hergun miktarı arttırayım
    (ama bu ona yetmeyecektir.meyveden sonra emzireyim.

sonraki öğünde sebze çorbası yada püresi(hani havuc patates vs haslanıyorya,eziliyor sonra ondan yapayım)ama bunun yerine o kucuk kavanozlardaki purelerden alsam olmazmı.

geceye doğru yine emzirme mama vss.

uyumasına yakın muhallebi turu bir tariff..
    şimdilik iyimi izce yoksa azmı??

16. 19 Ağustos 2010
  17. pamukannesi

pamukannesi Göründüğün gibi değilsen,hiç görünme daha iyi...' Üye

Beğenildi:
    1.139
    Ödül Puanları:
    163
    canım kavanoz maması da olur tabi,ama kendin yapsan daha iyi olmaz mı? bence günlük planın güzel olmuş.. kiloyu da sakın dert etme.. elbet alır, önemli olan sağlıklı olması.. benim bebeğim de zayıftı ve sadece 5 ay emdi.. ek gıdaya geçtik, emmesine rağmen, çok zor yemek yiyen bi çocuk olmasına rağmen, bir ayda 900 gr almış sekizinci ayda.. dert etme, bebşine ve kendine güven opuyorumnanaktan

18. 19 Ağustos 2010
  19. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Sabah hem emzirip hem mama vermek ağır gelir. Emzirdikten 1 saat sonra mama verin.
    Meyveyi mutlaka cam rendede rendeleyin metal kullanmayın. ilk denemede çay kaşığının ucuyla deneyecek sonra artıracaksınız birden 2 kaşık vermeyin. Ancak öğün haline geldiğinde 1 porsiyon meyve yiyebilmeli. Bu da 1 elma yada 1 şeftali yada yarım elma ve yarım şeftali gibi. Öğün haline gelene kadar meyveden sonra emzirin ama öğün haline geldiğinde emzirmeyin. Yeterli gelecektir.
    Öğlen öğününde sebze püresi deneyin yine az az. Kavanoz kullanmayın derim. Zor değil bunları hazırlamak. Öğlen öğününden sonra akşama kadar acıkır. Öğleden sonra Emzirin yada mama verin.
    Akşamda yine mama yada muhallebi olabilir.