Kağıt israfını hep beraber önleyelim....

Konusu 'Bir önerim var !' forumundadır ve realist tarafından 20 Eylül 2008 başlatılmıştır.

20 Eylül 2008
    Konu Sahibi : realist
  1. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    KAĞIT İSRAFI NASIL ÖNLENİR…!

• Bir insan, ömrünün 8 ayını, gereksiz yazışma zarflarını açarak geçirmektedir. Bir büro elemanı yılda, 81 kilo yüksek vasıflı kağıdı çöpe atmaktadır.

• Kağıt fabrikaları en çok su kullanan tesislerdir. 1 ton kağıt üretimi için 64 bin litre suya ihtiyaç vardır.
    • ABD'da hurda kağıt dönüşümü 1985 de yüzde 27, 1995 de yüzde 40, 2000 yılında ise bu rakam yüzde 50 nin üzerinde
    • FAO (birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü)'nün tahminine göre 2010 yılına kadar dünyanın kağıt ve karton talebi yıllık yüzde 3.1 oranında artacaktır. Bu da yaklaşık 900 yeni kağıt fabrikasının üretimine eşittir.
    Oksijeni de çöpe atıyoruz
    100 yapraklı bir ders kitabının yaklaşık 500 gram ağırlığında olduğunu ve bu ebattaki bir kitabın çöpe atılması halinde yılda 13 bin litre oksijen üretimini de çöpe atmış oluyoruz. Buna bağlı olarak tabiatta o kadar miktarda oksijeni üreten bitkinin oksijen üretimi de durdurulmuş ve çöpe atılmış oluyor. Bu, 2050 WH elektrik enerjisinin heba edilmesi, aynı zamanda 15 gram kirleticinin atmosfere atılması anlamına geliyor. Bu kirleticiler yanında yeryüzünün ısınmasına ve sera etkisine neden olan 18.1 kilogram karbondioksiti de atmosfere atmış oluyoruz. Oysa kitapların geri kazanım sürecine katılması halinde bu olumsuzlukları en aza indirmek mümkün.

(alıntı)

Arkadaşlar gelin hep birlikte bir kampanya yapalım.Öncelikle israf nerelerde oluyor belirleyip,önlemeye çalışalım ne dersiniz?
    İsraf hakkında her türlü bilgiyi paylaşalım istiyorum.Sonra konuyu toparlayıp gerekli yerlere iletelim hep beraber..

2. 20 Eylül 2008
  3. KarKralicesi

KarKralicesi hoppppp Gümmmm (: Pro Üye

Beğenildi:
    17.070
    Ödül Puanları:
    488
    mesela devletin yaptıgı şeye ben cokkarşıyım.

cevremizi korumak adına.

biliyosunuz ders kitapları bedava
    ve her yıl yenileri ekleniyo....
    Neden bunu her yıl yaparak binlerce agacımızı heba ediyolarki...

Her öğrenci bi alt sınıfındaki öğrenci arkadaşına verse daha iyi olur diye düşünüyorum:1closedeyes:

4. 20 Eylül 2008
  5. Eylul-son

Eylul-son Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

Sevgili realist önce sana böyle duyarlı bir konu
    için yürekten teşekkür ederim.Bu konuda bende
    çok duyarlıyım,çalşıtğım kurumda oldukça
    kağıt israfı oluyor ve bu beni çok üzüyor...
    Milli servet kaybı başka hiç bir şey değil..
    Arkadaşlarımı bu konuda devamlı uyarırım hep..
    Kağıt toplama kutularının üzerine;

- Doğaya Saygı
    - İnsana Saygı
    - Gelecek nesillere güzel bir dünya
    - Ağaç dikemesekte onları koruyabiliriz
    - Örnek insan olmanın sevinci
    yazan yazılar koydum...

Bunları biliyormuyuz???

Bir hektarlık bir orman toprağının 15 cm derinliğine kadar tahrip edilmesiyle 10 ton bakteri,10 ton mantar,4 ton solucan,17 kg böcek yaşamının yitirildiğini biliyor musunuz?
    Bir hektar genişliğinde bir kayın ormanı 68 ton tozu tutuyor.
    Bir kayın ağacı güneşli bir günde 400 lt’ye kadar suyu transpirasyonla(terleme) harcayarak,çevresindeki havanın nem ve sıcaklığını etkilediğini biliyor musunuz?
    Nemli bir ortamda,kullanılmış bir kağıt mendilin yok olması yaklaşık 3 ay sürer. Bu sürenin sonunda normalde sadece su ve CO2 kalır. Ancak buruşturularak atıldığında bu sürenin uzadığını biliyor musunuz?

Son düzenleme: 20 Eylül 2008
  6. 20 Eylül 2008
  7. KarKralicesi

KarKralicesi hoppppp Gümmmm (: Pro Üye

Beğenildi:
    17.070
    Ödül Puanları:
    488
    eski iş yerimde cokkagıt cıkardı. Onları özel poşete koyup
    gerekli yerlere koyduk...

peki devlette bu konuda her sokaga özelliklede iş merkezlerine
    bir koytenır türü şeyler koysa ve sadece kagıtlar atılsa:mymeka:

biz halk olarak yetmeyiz bence bazı şeylere:1closedeyes:

8. 20 Eylül 2008
  9. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Milli eğitim bakanlığına dilekçe yazarak başlayabiliriz.
    http://www.meb.gov.tr/

Dilek ve şikayetleriniz
    Elektronik başvuru
    zaten site yönlendiriyor. Bir metne ihtiyacımız var bence. İsteğimizi açık seçik belirtecek , kararlı ve ciddi olduğumuzu hissettirecek bir metin.
    E-Posta:huseyincelik@meb.gov.tr
    İstanbul İl Müdürü : Doç.Dr. Mehmet Emin BİRPINAR
    mbirpinar@gmail.com

bilgi@ankaracevreorman.gov.tr

Şimdilik bunları buldum :) Konuya da ilgi çekmeliyiz:)hihoyyyt

10. 20 Eylül 2008
  11. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Doğayı sevmese bile, çocukları seven yok mu ? :dilcikar: Haydi gelin bir kampanya başlatalım. Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakalım. :lepi:
    hihoyyythihoyyythihoyyythihoyyyt

12. 20 Eylül 2008
  13. XIXZMXIXR

XIXZMXIXR Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Çevreye hepimizin katkısı olması lazım diye düşünüyorum.Ben evimde ev çöpünü ve geri dönüşüm çöpünü ayrı ayrı biriktiriyorum.Artık o kadar alıştım ki,mesela deterjanlar bitiyor kutularını normal çöpe asla karıştırmıyorum..Rulo havluların ,tuvalet kağıtlarının içleri,çocuklarımın ders müsveddeleri,piller,soda, gazoz şişeleri.... 1 hafta da o kadar çok birikiyor ki...içim gidiyor onlara..Allahtan geri dönüşüm kamyonları geliyor ,biriktirenlere poşet dağıtıyor...Ama katılım yetersiz:1no2::1no2:

14. 20 Eylül 2008
  15. gurbaa prenses

gurbaa prenses KK'nın Haylaz Kızı Pro Üye

Beğenildi:
    190
    Ödül Puanları:
    213
    aslında o olaya ben cok kızıyordum
    gecen kitaplarını alan kardeşime "felsefe kitabını sakla okul bitince bana ver" dedim
    "olmaz abla geri vericez, bunları alip tekrar kitap basıcaklar" dedi :nazar:
    yani sanırım döngüye bağlamışlar ağaç soykırımı yapmamak için CADIARZU

16. 20 Eylül 2008
  17. icimdeki_sen

icimdeki_sen 17.10.2014 miladim kizim Pro Üye

Beğenildi:
    77
    Ödül Puanları:
    153
    yurt disinda yasadigim icin ne yapabiliriz yada nerelere basvurabiliriz bilmiyorum....
    ama eger bir kampanya baslatilacaksa bende yardim etmek isterim...
    ayrica bu konu gercekten cok önemli ve ben kk'nin bu konuda duyarsiz kalicagina inanmiyorum...
    herkes desteklemeli bence bu konuyu...

18. 21 Eylül 2008
  19. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    KULLANILMIŞ KAĞITLARIN GERİ KAZANILMASI
    KULLANILMIŞ KAĞITTAN KAĞIT ÜRETİMİ
    Hızlı nüfus artışı, konforlu hayat şartlarının gelişmesi, şehirleşme, okuma alışkanlığının artması, matbaacılığın ve ambalajlama sanayisinin gelişmesi, kağıt - karton tüketimini arttırmaktadır.

Ülkelerin kağıt tüketimi gelir seviyeleri ile değişmektedir. Bir ülkede kağıt tüketim hızı kişi başına yada tüketilen kağıt miktarı ile belirlenmektedir.
    Birimi: kg kağıt / kişi / yıldır.
    Yani bir ülkede bir yılda tüketilen kağıt miktarını o ülkede yaşayan insan sayısına bölünerek kişi başına tüketilen kağıt miktarı tespit edilmektedir. Kullanılan ofis kağıtlarının bir kısmının (kitaplar, arşivler, yazışma, çeşitli mahkeme dosyaları v.s.) ömrünün çok yıllı olduğu unutulmamalıdır.
    Avrupa Topluluğu Ülkelerinde 1985 yılında 28.3 milyon ton/yıl atık kağıt, yakma veya depolama tesislerinde bertaraf edilirken 1996 yılında bu değer 32.5 milyon ton/yıla çıkmıştır.Yine Avrupa Topluluğu Ülkelerinde 1983 yılında 41 milyon ton/yıl kağıt tüketilirken 1996 yılında bu değer 64 milyon ton/yıla çıkmıştır. 2010 yılında bu değerin 105 milyon ton/yıl olacağı tahmin edilmektedir.A.B.D’de yıllık kağıt tüketimi 100 milyon tondur. Çin’de kağıt tüketimi 26 milyon ton, Kanada’da 18 milyon ton ve Almanya’da 16 milyon tondur.

Türkiye’de tüketilen kağıtların yaklaşık olarak yarısının ithal edildiği görülmektedir. Bunun içinde her yıl ortalama 700- 750 milyon dolar harcanmaktadır.

Kağıt tüketiminin en fazla olduğu alanlar ofislerdir. Özellikle resmi ve özel kurum ofisleri, bankalar ile otel ofisleri, mühendislik büroları, basın merkezleri, çeşitli işyeri ofisleridir. Ayrıca fotokopi ve ozalit çekim merkezleri önemli ofis kağıdı üretim merkezleridir. Başta üniversiteler olmak üzere tüm okullar önemli kağıt tüketim merkezleridir. Bir ofiste kişi başına tüketilen kağıt miktarı 0,7 kg/gün’dür. Finans merkezlerinde ve bankalarda kişi başına tüketilen kağıt 0,9 kg/gün’dür. Bu tür merkezlerde kullanılan kağıtlar kaliteli kağıtlardır. Ofislerde tüketilen kağıtlar geri kazanılıp tekrar kağıt üretilmesinde kullanılması özellikle tavsiye edilir. Ofis kağıtlarının mutlaka geri kazanılması gereklidir.

Arkadaşlar bu konuda çevre ve orman bakanlınının yardımını talep edebiliriz.Özgürcenin dediği gibi Bulunduğumuz ilçenin,ilin millieğitim müdürlüklerinden başlayıp bakanlıklarına kadar yazabiliriz,
    Bulunduğumuz yerin belediyelerine yazabiliriz...
    Başka fikri olan varsa söylesin lütfen.En sonunda konuyu toparlayıp kendi üzerimize düşeni hep birlikte yapalım .Bir de sloganımız olsun bari.
    HAYDİ ONUN DA İSMİNİ BİRLİKTE KOYALIM NE DERSİNİZ?