Kahvaltıdan sonra acıkma sendromu

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve chnge tarafından 31 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

31 Ağustos 2007
    Konu Sahibi : chnge
  1. chnge

chnge Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    selamlar...
    belki birçok kişi benimle aynı sorunu yaşıyordur ve ya yaşamıştır da çözümünü bulmuştur diye foruma yazmak istedim. kahvaltı d yeteri kadar yememe rağmen (2 yumurta 1 dilim ekemk domates v.s) 2 saat sonra acıkıyorum,ya da daha dogrusu birşeyler yemek istiyor canım. ne oluyor benm bu şapşal vucüduma da ben zayıflama çabasındayken o acıkıveriyor bilmiyorum. ve o birşeyler yeme isteğiyle ben güsel bir öğle yemeği yiyorum kahvaltımın üzerine,tabii ki de başlar da bir elmeyla başlıyor ve devam ediyor.azcık ondan azcık bundan.atıştırma bir öğle yemeği oluyor sonunda.napsam netsem ne yesem de kahvaltımla öğle yemeğimin arasına 5 saat sokabilsem.allahtan ögle yemeğinden sonra fazla acıkmıoyrum ya da vizdanazabım iştahımın önüne geçiyor...
    önerileriniz lütfen,bende incecik olmak istiyorummmmmm

2. 31 Ağustos 2007
  3. dilekgu

dilekgu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    su iç başka çaresi yok bu işin.acıktığını hissettiğinde su iç.birde bitkisel çaylar falan varya(yeşil çay.selahattin dönmezinçayı.tarifini bende bu siteden buldum)öyle yani...................elma ye....

4. 31 Ağustos 2007
  5. mehay

mehay CANIM OGLUM Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    198
    canim acikinca yesil elma ye yesil elmanin kokusu bile tokluk hissi veriyormus .acikinca iki tane elma ye bak doydugunu hissedecek ve bisey yemek istemeyeceksin!!

6. 31 Ağustos 2007
  7. lightcola fun

lightcola fun Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    MERHABA CHNG BEN ÇİÇEK...

BENDE SENİNLE AYNI DERTTEN MÜZDARİBİM...

FAKAT BENCE KAHWALTI İÇİN 2 YUMURTA FAZLA GİBİyasakkelime

bide canım bazı yiyeceklerin çabuk acıktırma özelliği bulunuyo yumurtada öylemi bilemicem ama...

8. 31 Ağustos 2007
  9. lightcola fun

lightcola fun Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86

sewgili mehay o zmaan bende bi sorun var çünkü ne zmaanki acıktığımı hissedip elma yesem daha çok acıkıyorum acaba nedeni ne olabilir??

elmanın yanında 1-2 diyet kraker yesem bi sakıncası olur mu ki??

10. 31 Ağustos 2007
  11. mehay

mehay CANIM OGLUM Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    198
    olmaz tabi canim ama elma herkesi doyurur diye biliyorum bence elmayi yerken aklin baska seylerde olmasin :)))) yani onunla doyabilecegini aklindan cikarma!!

12. 31 Ağustos 2007
  13. seaBahAR

seaBahAR de profundis Editor

Beğenildi:
    8.195
    Ödül Puanları:
    238
    Sevgili chnge,
    Öncelikle bir konuda yanlış düşünüyorsun. Kahvaltınla öğle yemeğinin arasına hiçbir şey yemeksizin 5 saat koyma isteğin doğru değil. Bu metabolizmanı yavaşlatmaktan başka bir işe yaramaz.
    Kahvaltını daha uzun sürede yapmaya çalış. Mesela bir lokma at ağzına, onu yavaş yavaş çiğnerken, kıyafetini giy, dön bi lokma daha al gt makyajına başla.. Veya evdeysen, git yatağını topla bi lokma al git başka bir şeyle meşgul ol.. Süreyi 20 dk. ya çıkartmayı dene.
    Ve son lokmandan itibaren 2/2.5 saat sonra 1 ayran ve yanında kuruyemiş, avucun aya bölümünü geçmesin miktar. Fındık, badem ve ceviz karışımı.
    Ya da meyve yiyeceksen yanında en az 1/2 bardak süt iç. Sütle birlikte alınan meyvedeki şeker, kanımıza diretk olarak etki yapmayacağından, insilün salgılamamız dolayısı ile de paralelinde acıkmamız gecikecektir.

Ben diyetisyen mi oldum nedir? sırnaşık şey

14. 31 Ağustos 2007
  15. chnge

chnge Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    teşekkürler herkese,özellikle de püskütt e :=) bundan sonra uzata uzata yemeğe çalışıcam kahvaltıyı.3 saat sonra da bir elma yerim.gerçi ben bu sık ve azar azar kuralına pek uyamıyorum.denesemde olmuyor,dışardayken unutuveriyorum yemek yemeyi.ben ewdeyken yemek yiyenlerdenim. su kahvalltı sonrasını atlatırsam günün geri kalanı güz<el geciyor :=)
    @lightcola fun
    bu arada ufak bir bilgi.elmayla süt ve ya yogurt yerseniz daha kısa sürede acıkırsın.

16. 31 Ağustos 2007
  17. seaBahAR

seaBahAR de profundis Editor

Beğenildi:
    8.195
    Ödül Puanları:
    238
    Tamamen aksini biliyorum chngecim.. Ve denedim gerçekten de doğru.. Eğer yanında süt/yoğurt olmadan meyve yersem kesinlikle daha çabuk acıkıyorum.
    Bilimsel açıklaması şu:

Meyve yediğimizde, meyvede bulunan şeker kanımıza karışıyor. Ve kandaki şeker oranı yükseliyor. Bu durumda vücut savunmaya geçiyor. Pankreas durup durduk yerde çalış komutunu alıyor ve başlıyo insülin salgılamaya.. Bu vücut için bir alarm niteliğinde. Sistem normalin dışına çıktığı için vücut bu duruma tepki olarak depolama işlevine geçiyor. İnsülin salgısının artması ise açlık hormonlarını devreye sokuyor. Yani diyor ki bir an önce ye de ben de depo yapayım.
    Bugüne kadar böyle öğrendim ama iddia edecek bilimsel bir ünvanım yok. yerimseniben

18. 31 Ağustos 2007
  19. EU1

EU1 Guest

evet süt ve yoğurt olmadan yenilen karbonhidratlar insülini artırıyo ve daha çabuk acıkılıyo diyetisyenim de yemeklerimin yanına mutlaka süt yoğurt veya ayran veriyo