Kalamar/ Mürekkep baligi yenir mi??

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve _chocolate_ tarafından 14 Şubat 2010 başlatılmıştır.

14 Şubat 2010
    Konu Sahibi : _chocolate_
  1. _chocolate_

_chocolate_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Selam arkadaslar. Gecen türk bakkalindan balik aldim, beyaz oval baligi görünce baska balikla karistirip hatta ayiklanmis oldugu icin sevinip aldim hemen.

Simdi cikarmak icin buzluktan cikardigimda üzerinde Kalamar yazdigini gördüm balik türlerinden anlamam ama internette baligin adini verip kendisini görünce fena halde migdem kalkti :bbo:

Benim merak ettigim sey dinimizce bu balik helal midir? Aranidza bu baliktan yiyen var mi hic ve tadi güzel midir? Almanlarin sürekli yedigi bir balik oldugunu anladim internetten ama türkce arama yapdigimda pek yararli birsey bulamadim.

2. 14 Şubat 2010
  3. asiye1985

asiye1985 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    sen yazınca benimde kafama takıldı bazı mezhepler onay vermiş örneğin şafi,hanbeli,maliki.
    hanefi mezhebi ise onay vermemiş,kalamar,ıstakoz,karides,midye,kalamar vb. türlerin yenmesine.

4. 14 Şubat 2010
  5. Sumak

Sumak benim kürkçü dükkanım,kk :) Pro Üye

Beğenildi:
    297
    Ödül Puanları:
    203
    ben cok severım her hafta da yerım cok lezzetı bır balıktır ,dın konusunu bılemıyecegım

6. 14 Şubat 2010
  7. ndh1903

ndh1903 evli:)mutlu:) Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    Birayla iyi gidiyor severek yerim :içelim:​

8. 15 Şubat 2010
  9. shekerkizcandy

shekerkizcandy Mutlu♥♥ Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Kalamar yenir tabi ki.Tarator sosla çok da güzel olur.Ama 2 bilemedin 3 den sonrası beni bayıyor.sempatiksalakcinni

10. 19 Şubat 2010
  11. yasemen

yasemen Guest

kalamar güzel mürekkep balığı için bişi diemicem ıyyyy

12. 19 Şubat 2010
  13. decemBer

decemBer Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    131
    Ödül Puanları:
    153
    dinimiz için sakıncalı mı diye sorduğunuz için cevaplıyorum, gene fetvacı dicekler ama neyse.
    ahtapot kalamar gibi hayvanlar acı çektirilerek öldürüldüğü için hanefi mezhebinde yenilmesi uygun görülmez. belgesel izleyenler zaten bilir, tutarlar hayvanın bir kolundan yerden yere vurarak hayvanın kafası kanlar içinde kalır ve ölür sonra keserler o hale getirirler o hayvanları. ıstakozu da öle, direkt kaynar suyun içine atıyolar ölsün diye, sert kabuklu hayvan ya. balık da değil bunlar gayet bilinci açık hayvanlar (anlatamadım burayı idare edin)

öle yani. işe sırf din açısından bakmak iyi de, ben o belgeselde kafası parçalanmış ahtapotu gördükten sonra zaten yemem yani.

14. 19 Şubat 2010
  15. decemBer

decemBer Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    131
    Ödül Puanları:
    153
    şurda ayrıntılı bilgi var, üşenmezseniz okuyun ben okuyamadım yatcam şimdi :S sebebini yazmamış ama dediğiniz gibi hanefi dışındakilere uygun, hanefi karşı. sebebi de benim yazdığım şey diye biliyorum, yine bakarız bi yerlerden olmadı

Sorularla İslamiyet | Kalamar yemek haram mı?

16. 19 Şubat 2010
  17. DepresifPolyanna

DepresifPolyanna instagram:Camgoz_tasarim Pro Üye

Beğenildi:
    6.548
    Ödül Puanları:
    238
    Hiç yememiştim bunları, iyiki de yememişim, bana kalamarı çok methetmişlerdi şu dediklerini okuduktan sonra asla yemem...

Yazık sırf yemek zevki için, avlanmak ve kürk için hayvanların öldürülmesine karşıyım, zaten besin zincirinin olmazsa olmazları olmadığına göre o zaman ne gerek var :umursamaz:

18. 19 Şubat 2010
  19. shekerkizcandy

shekerkizcandy Mutlu♥♥ Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    O haram bu haram.Ne demişler dediğimi de ama yaptığımı yapma.Vallahi dine bakılırsa hiçbirşey caiz değil.Mesela sigara mekruh alkol haram.Ooooooo o kadar kişi içki tüketiyor ki.Kalamar yemezsin ama içki içersin ne tezat...zemuszemus