Kalbinize kulak verin o size haber verir

Konusu 'Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve nrsnkma39 tarafından 26 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  26 Haziran 2007
  Konu Sahibi : nrsnkma39
 1. nrsnkma39

  nrsnkma39 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.736
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  Aşırı sıcaklar kalp krizi riskini artırabilir.
  25 Haziran 2007 Pazartesi 09:40
  Aşırı sıcaklar kalp krizi riskini artırabilir. Uzmanlar vücudun kriz öncesi kendini belli ettiğini, göğüs kafesinde birkaç dakikadan fazla çarpıntısı olanların hemen doktora gitmesini öneriyor.

  Son yıllarda giderek artan kalp krizi aslında gelmeden önce ufak sinyaller veriyor. Önemli olan bu sinyalleri önceden fark edebilmek ve önlemleri alabilmek. Alınacak en etkili önlem de en küçük bir göğüs ağrısını bile önemseyip derhal en yakın hastaneye gitmek!.. Son on yılda çeşitli kurumların yaptığı araştırmalara göre her 10 kişiden 5'i göğüs ağrısı çekiyor. İstatistikler, 'Bunların yarısı doktora gitmiş olsaydı kalp krizi riskini atlatabilirdi" diyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kalp Damar ve Göğüs Cerrahisi Koordinatörü Doç. Dr. Besim Yiğiter; kalp krizinin belirtilerini şöyle anlatıyor: Öncelikle göğüs kafesinin orta bölgesinde birkaç dakikadan uzun süren sıkışma ve sıkıntı hissi yaşanır. Ancak bu can yakan bir ağrı değildir. Göğüs ağrısı; omuzlara, boyna veya kollara yayılır. Çarpıntı ve nefes darlığı olur. Ayrıca baş dönmesi, bayılma, bulantı ve terleme de görülüyor.

  KOL AĞRISI ÖNEMLİ

  Kol ya da eldeki ağrıların da önemli olduğunu vurgulayan Yiğiter, "Kalp Podcast krizi belirtilerinin atipik olanları da var. Mesela ağrının sol kola yayıldığı gibi yerleşmiş bir kanı varr. Halbuki ağrı, sağ kola da yayılabilir. Elin sadece bir ya da iki parmağı bile ağrıyabilir. Çene veya diş ağrısı da olabilir" diyor.

  DERHAL HASTANEYE GİDİN

  Uzmanlar, kriz anında eğer enfarktüs trajik bir şekilde ortaya çıkmadıysa, uzak da olsa yakın da olsa mutlaka hastaneye gidilmesi gerektiğini söylüyor. Yani tek başına evde yapılacak bir şey yok. İlk önce enfarktüsün teşhis edilmesi gerekiyor.

  DİL ALTI HAPI ÖNEMLİ

  Kalp krizi geçirenler için dil altı hapının alınmasının yararı büyük... Zaten daha önce kalp krizi geçirmiş hastalar yanlarında hep dil altı hapı taşırlar ve kriz geçirdiklerini anlarlar.

  http://www.ensonhaber.com//news_detail.php?id=60043