Kalça Çıkığı

Konusu 'Ortopedi' forumundadır ve atk tarafından 19 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

19 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : atk
  1. atk

atk hoşgeldin dünyama:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba herkese, benim kafamı kurcalayan bir konu var. Kayınvalidemde doğuştan kalça çıkığı varmış; aynı durum eşim için de söz konusu. 1 yaşındayken farketmişler ve tedavi görmüş,şu an da hiç bir sorunu yok şükür.Yeni evli olduğumuz için henüz bebeğimiz yok ama eğer olursa bebeğimizde de kalça çıkığı olma durumu söz konusumu ???? internetten biraz araştırdım gerçi, genetik faktörler etkili yazıyo ama bu durumu birebir yaşayan varmı aramızda???

Son düzenleme: 21 Mayıs 2009
  2. 19 Mayıs 2009
  3. elif445

elif445 anne Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canım kalça çıkığı bebekkkende tedaviedilen bir şey ..ailede olduğundan bilemeyiz tabikide yüzde yüz ama olma ihtimali daha yüksek diğer bebekelere oranla....ama olsada tedavisi çok şükür var....

4. 22 Mayıs 2009
  5. gamze-20

gamze-20 2012 yeni bir ben Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    canım hiç merak etme kalca cıkıklıgı tedavisi olan bir rahatsızlık en onemli sey burda erken teshis cunku 6 aydan sonra ameliyatla duzeliyor senin yapman gereken en önemli şey bebeğin dogduktan sonra 1 aylık oldugunda kalça ultrasyonu cektirmen zaten artık cocuk doktorları bebeğin gelişimini takip ederken istiyorlar benimde 5 aylık bir oglum var cocuk doktorumuz 1 aylıkken cektirmemizi istedi daha sonrada bir ortepedi doktoruyla görustuk 14 aylık olunca tekrar cektirmemiz istendi cunku bir kalcası diğerine gore 2 mm cıkıntısı varmıs ama simdilik bir sorun yok 14 aylık oluncca belli olucak ayrıca ultrasyonda cok basıit hamileyken nasıl karnına jel dokup bakıyorlarsa aynı sekilde bebeği yan cevirip kalcasına jel koyup bakıyorlar 5 dk surmuyor merak etme kafanada takma aklına kotu seyler getirmekaydirigubbakcemile3

6. 25 Mayıs 2009
  7. atk

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    desteğiniz için sağolun kızlar.ben de biraz araştırdım ve bunun çok büyütülecek bir durum olmadığına karar verdim. Çok şükür tedavisi de var. Vakti gelince düşünmek en iyisi, ilginize tekrar teşekkürler...

8. 15 Haziran 2009
  9. atk

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    .....

10. 29 Haziran 2009
  11. neslim35

neslim35 gül kokulu kızım... Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    canım hemen çektirmende fayda var usg bizimki 2. gün farkedildi ve senin ailende var muhakkak erken baktır

12. 22 Temmuz 2009
  13. elmali_turtam

elmali_turtam Aktif Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    doğuştan bende de vardı kalça çıkıklığı (ters doğumdan kaynaklanıyor) erken farkedilmiş ameliyat olmuşum şuan hiçbi sıkıntım yokç geç kalınca tedavisinde zorlanabilrsinz . genetik olacağını zannetmiyorum. sağlıklı günler dilerim

14. 22 Temmuz 2009
  15. Ekşielma

Ekşielma Guest

bendede yeni doğdumda farkedilmiş.hatta tesadüf farkedilmiş gözlerim şaşı bakıyomuşum dedemde bi gariplik var hastaneye götürelim demiş.doktor normal demiş çünkü daha tam seçemiyo çevresini şaşı bakması normal demiş:)) ama başka bi sıkıntısı kalça çıkıklığı var demiş doktorlar korse vermiş 6 ay falan kullanmışım geçti çok şükürr. genetik değil sanırım çünkü bizim ailede kimse yokmuş ama bende olmuşşşş

16. 5 Eylül 2009
  17. sevilik

sevilik Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar bendede doğuştan her iki kalçamdada kalça çıkığı varmış.11 aylıkken farkedilmiş.kalçalarımdan birinin yuvasında yağlanma olduğu için o kalçamdan hemen ameliyat olmuşum diğeri alçı ile oturtulmuş yaklaşık 1 seneden fazla alçıda kalmışım sonra 15 yaşına kadar rutin kontroller devam tabi.daha sonra hiç bi sorunum yoktu.yani kimse farkedemezdi böle bi sorunum olduğunu fakat son 6-7 yıldır bir ağrı ve kasılmalar oluştu bende.ağrılar geçen yıl iyice arttı yürümemi bile engelliyodu.geçen yıl eşimle dr a gitmeye karar verdik ve gittik hastane başıma yıkıldı sanki.ameliyatsız tedavi edilen kalçamda 23 derece açılma varmış ve ameliyat olmam gerekiyomuş.fakat dr bunu kendisinin yapamayacağını kesinlikle çok uzman biri olması gerektiğini söledi.bunun üzerine 2 ay gitmediğimiz hast.kalmadı hepsi sözleşmiş gibi aynı şeyi tekrarladı "biz bunu yapamayız"şimdi umursamıyorum boşverdim yani işim gereği bacağımı zorlamam gerekio ameliyat olsamda olmasamda 15-20 sene sonra hoşgeldin protez kalça dicem.ameliyat bana sadece 5-10 yıl kazandırmak içinmiş.diyeceğim şuki sakın ihmal etmeyin evet küçük yaşta çok iyi bakım ve itinayla sorun ortadan kalkmış gibi görünüyo ama kontrolleri sakın bırakmayın yaş kaç olursa olsun yeter geçti artık demeyin düzenli olarak drunuza gidin

18. 11 Eylül 2009
  19. TepkiseLmi

TepkiseLmi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    şöyle izah edeyim.. bende de kalça çıkığı vardı çift taraflı ne bir topallık nede bir görüntü bozukluğum yoktu sadece tam yuvada değildi kalçalarım ve kemik taşıması gereken yükün 2 katını taşıyormuş merdiven çıkarken aniden kalktığımda tutukluluk yapıyordu. benim ameliyatım muhtesem ve cok yeni yapılan ameliyatlardı doktorum fransada eğitimini almıştı benim ameliyatımın 3 yerden kalçayı kesip yuvaya yerleştirdiler ve vidaladılar kaslarımı açmadan doğum kanalımı daraltmadan ameliyat yaptılar ve şuan normalim ne kaslarım yırtıldı ne doğum kanalıma birşey oldu vidalarımıda aldırdım yazın başında 2. sol kalça ameliyatımı oldum ilk i sağ kalçamdı alçıyada girmedim sadece 3 hafta hiç kalkmadan yattım 12 haftada normale döndüm doktorumun adı Tuncay Cantel ve incirli ethica hastanesinde ameliyat oldum ama doktorum memorial hastanesinde ben özel olarak oldum. ilk doğan bebeklerde olma olasılığı yüksek ve kız bebeklerde doğduğu an baktırırsanız hatta tüm bebeklerinize baktırırsanız çok erken mudahale olabilir ve çok büyük bir dertti bendeki her doktor ayrı şey söylüyordu bana ama şimdiki doktorum tam tehşisi koydu ve doğru tehşisti geç oldu güç oldu ama iyi oldu doğru doktor çok önemli şiddetle benim doktorumu tavsiye ederim böyle bir olay olursa çok kişide yollamışımdır ona hepsi memnun. umarım çocuğunuzda bir sorun çıkmaz ama doğduğu an gösterin sanırım atel diye birşey var bacaklar açık ve demirle öyle kalıyor doğal yöntemdir o eğer öyle birşey varsa tabi doktor bakmalı mutlaka mutlaka gösterin benim doktorumuda tavsiye ediyorum eğer istanbuldaysanız bakırköyde dir kendisi. umarım sorun çıkmaz hep mutlu olun opuyorumnanaktan