Kalemine güvenenlere seyahat bursu...!

Konusu 'Bir önerim var !' forumundadır ve radika tarafından 23 Kasım 2009 başlatılmıştır.

  23 Kasım 2009
  Konu Sahibi : radika
 1. radika

  radika Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106


  Türkiye’de gezgin kültürünün yaygınlaşmasını amaçlayan iletişimci Özlem Yücel, gençlere yönelik seyahat bursu başlattı.


  “Gezmek pahalı ve zor bir iştir önyargısını kırmak, bahaneleri ortadan kaldırmak istiyorum” diyen Yücel, bir gence interrail bileti satın alacak, bir aylık cep harçlığını karşılayacak. Bunun karşılığında, gezi boyunca izlenimlerini düzenli olarak internet blogunda yazmasını isteyecek. Adayların 18-26 yaş arasında, öğrenci ve yazma yeteneğine sahip olması gerekiyor.

  ÖZGÜVEN AŞILAYACAK

  Yücel, Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset bilimi öğrenimi gördüğü yıllarda interrail ile Avrupa turuna çıkan bir gezgin. 32 yaşında profesyonel yaşamına ara verip Amerika turuna çıktı. Altı ayda Amerika kıtasını kuzeyden güneye geçti. Şili’de yazarımız Saffet Emre Tonguç’la karşılaşan Yücel’in macerası üç yıl önce Hürriyet Seyahat’te de yer almıştı.

  Tek başına Amerika turuna çıkmak için gereken cesareti ancak 32 yaşında bulabildiğini söyleyen Özlem Yücel “Yolculuğum sırasında, tek başına seyahate çıkan 17 yaşındaki Avrupalı gençlerle karşılaştım. Bu bir özgüven sorunu. Dünyayı merak eden gezgin adaylarına özgüven sağlamamız, gezginliğin çok zor olduğu yolundaki önyargıları ortadan kaldırmamız gerekiyor” diyor.

  Dünya turundan sonra İstanbul’a dönen ve sağlık iletişimi alanında uzmanlaşan bir reklam şirketi kuran Yücel, gezilerini sürdürüyor. İstanbul’daki evini dünyanın dört bir yanından gelen gezginlere açıyor. Gezi günlüklerini internette düzenli olarak yayımladığı blog “Özlem Pansiyon” adını buradan alıyor.

  BURS VERENLER ARTIYOR

  Yücel, gezginlerin artmasının toplumsal, bireysel açıdan kazanım getireceğini, ayrıca Türkiye hakkında dünyadaki algıları değiştireceğini savunuyor. “Bu amaçla blogumda başlattığım burs kampanyasına beklemediğim kadar olumlu tepki aldım. Gençler twitter ile duyurunun hızlı yayılmasını sağladı. Burs vermeyi, seçilecek gezgine malzeme yardımı yapmayı teklif edenler bile oldu. Eğer destek devam ederse, burs sayısını artırmayı düşünüyorum” diyor.

  Burs almak isteyen gezginlerin, interrail gezisine neden çıkmak istediklerini anlatan bir yazıyı, seyahatbursu@gmail.com adresine göndermeleri gerekiyor. 5 Ocak 2010’da kadar bu adrese gönderilen başvuru metinlerinden seçilen dört aday, Özlem Yücel’in kişisel blogunda yayımlanacak. Blogun okurlarınca yapılacak oylama sonucunda bursu kazanan belirlenecek. Avrupa ülkelerinde haziran-eylül arasında bir ay geçerli interrail bileti kazanacak genç gezgine, ayrıca cep harçlığı verilecek. [​IMG]