Kalıcı zayıflama için kendinize dönün

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve ZzZzeynep tarafından 1 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  1 Şubat 2010
  Konu Sahibi : ZzZzeynep
 1. ZzZzeynep

  ZzZzeynep .. Üye

  Katılım:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  345
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  86
  Kalıcı zayıflama için kendinize dönün

  'Her türlü çabanıza rağmen kilo veremiyor musunuz? Yaptığınız rejimler, zayıflama hapları, doktorlar, aç kalmak, kilo vermenize yardımcı olmuyorsa kalıcı çözüm için kendinize dönün.' Dünya size 'kendinizi olduğunuz gibi sevin' diyor ama sizi ince görmeyi tercih ediyor. Magazin sayfalarında, reklamlarda gördüğünüz incecik vucutlara bakıp, sadece kalçalarınızın genişliği ile yargılandığınızı düşünüyorsunuz. Sonuçta sadece vücudunuzdan nefret etmiyorsunuz, vücudunuzu beğenmediğiniz için kendinizden de nefret ediyorsunuz. Sağlıklı bir kiloya sahip olanlar bile mükemmelden bir gram uzak olmaya katlanamıyorlar. Vücudunuzu (ve hayatınızı) mükemmel yapacak sihirli bir hapın olmadığını artık hepimiz biliyoruz. Ancak milyar dolarlık diyet endüstrisinin verdiği boş sözlere de karşı koyamıyoruz.. Herkes kilo verebilir.... Geçici olarak! Sorun; hemen herkesin (yüzde 80) verdikleri kiloyu çok kısa zamanda geri alması. Peki tekrar almamayı başaranların yoyo diyeti uygulayanlardan farkı nedir? Yaşınız ve kilonuz ne olursa olsun, düşüncenizi, hislerinizi, görüntünüzü ve yaşam şeklinizi değiştirmek hiç de zor degil.


  Yeme alışkanlıklarınızı fark edin!

  Rejimdeki bütün amacınız iki beden küçük pantolonun içine girebilmekse baştan kendinize koyduğunuz bu baskı ile muhtemelen aldığınız sonuç kalıcı olmayacaktır. Uyguladığınız diyeti bıraktığınız gibi tekrar kilo almaya başlarsınız. Her ne sebeple kilo vermek istiyorsanız esaslı bir iç disiplinle konuya eğilmelisiniz. Bu da yemekle ilişkinizin her yönüyle farkında olmanızı gerektirir. Mesela yaşantınız boyunca yediğiniz yemeğin, sağlığınızdaki etkisinin önemini henüz fark etmediyseniz, duyarlı bir şekilde ne yediğinize ve vücudunuzun bundan nasıl etkilendiğine ilgi göstermeye başlamalısınız. Zayıflama programları, diyetler, haplarla ve kendilerini aç bırakan rejimlerle kilo veren çok kişi bir süre sonra belki de fazlasıyla aynı kiloları geri alıyorlar. ınce görünmek takıntısından kurtulup, yemeğe karşı daha sağlıklı bir yaklasım içine girmek çözüm..


  Neden yiyoruz?

  Çoğu insan yemeği içlerindeki 'açlığı' bastırmak için yer. Yemek bir çesit rahatlamaktır, güven kaynağıdır. Uzun vadeli kilo verebilmek için bilinçsizce bir diyetten diğer diyete atlamak yerine, önce sizi yemeğe iten şeyin ne olduğunu bulun. Günün belirli bir zamanı mı, geçmişten kaynaklanan duygusal yüklerinizi bastırmak için mi yoksa sıkıntıdan mı yiyorsunuz? Çoğu insan hayatlarındaki stresi azaltmak için yer. Endişeliyken yeriz, yanlızken yeriz, sıkılınca yeriz... Yani vücudumuzun ihtiyacı olan besin değerini düşündüğümüz için değil, otomatik olarak kendimizi daha iyi hissetmek ve zaman doldurmak için yiyoruz. Uyguladığınız yoyo diyetleri ile verdiğiniz birkaç kilodan motive olsanız bile, bir süre sonra birçok insan bu hevesi kaybediyor. Belki de enerjinizi yanlış yerlere yönlendirdiğinizi fark etmeniz gerekiyor. Sağlıklı ve dengeli yaşamak yerine kilomuz ve dış görüntümüzle gereğinden fazla meşgul oluyoruz.


  Yeme alışkanlığını nasıl durdurabiliriz?

  Belki de en uygun şekilde yaklaşım, ne yediğinizi ve yediğinizin sizi nasıl etkilediğini çok yakından izlemeye başlamanız. Yemeği yedikten bir iki saat sonra nasıl hissediyorsunuz? Enerjiniz ne oranda? Yediğiniz size enerji mi verdi, yoksa uyuşukluk mu? Mideniz nasıl hissediyor? Yediğiniz yemek için şimdi (karnınız şiştikten sonra) ne düşünüyorsunuz? Bu tip yaklaşım bir süre sonra bazı yiyecekleri istediğiniz veya sevdiğiniz için değil, alışkanlıktan yediğinizi keşfetmenize yardımcı olacak. Mesela haftanın her günü et ve hamur işleri yiyorsanız, bunu haftada bir veya ikiye indirmek büyük bir gelişmedir. Aceleci yaşam tarzımız da genelde yemeğimizi aynı hızla yemememize sebep olur. Acele ile yediğiniz yemeği tatmadan, zevk almadan atıştırıyorsunuz ve daha iki saat geçmeden tekrar acıkıyorsunuz. Kendinizi kaybederek yediğiniz bir anı fark etmeniz, yemeğinizi daha sakin ve farkında yemeniz için bir fırsat olur. Bu şekilde mecburiyet zihniyetinden çıkıp, kendiliğinizden daha az yemeye başlayabilirsiniz. Sağlığınızı düzeltmek veya sadece ince görünmek için bile diyetinizi değiştirme kararı verdiyseniz, bu kararı uygularken nasıl bir girişim yapacağınız konusunda akıllı olmanız gerekir. Yediklerine dikkat edip, egzersiz yapan insanlar, genelde istedikleri için değil, bu şekilde hareket etmenin bir sonucu olduğunu bildikleri için kendilerini başarı için programlarlar. Yiyecekler ve besin değerleri hakkında güvenilir bilgiye sahip olmanız ve yemek yeme konusunda farkındalılığınızı geliştirmeniz gerekir ki yemek konusunda akıllı seçimler yapabilesiniz.


  Motivasyonu nasıl sürdürebiliriz?

  Alışkanlıklarımızı değiştirmek çoğumuz için çok zor, yemek alışkanlığı da buna dahil. Psikologlara göre aşağıdaki faktörler motivasyonunuzu sürdürmenizi ve kilo vermenizi kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir.

  Yemeye başlamadan önce bu yiyeceği vücudunuzun isteyip, istemediğini kendinize sorun. Vücudunuzun ne zaman 'yeter' dediğini fark edebiliyor musunuz? Fark etmekle yemeği kesebiliyor musunuz, yoksa düşüncenizin dürtüsüne kendinizi kaptırıp, yemeğe devam mı ediyorsunuz?

  Vücut imajınız çok önemli. Kendinizi beğenmediğiniz zaman öz kavramınızı güçsüzleştirirsiniz. Vücudunuzu kabul edip, sevmeniz; kendinize güveninizi arttırıp, kilo verebileceğiniz konusunda sağlığınızı daha iyi kontrol etmenizi sağlar.

  Çok yediğiniz zamanları ve yerleri belirleyin. Yeme dürtüsünün geldiği yüksek riskli zamanları tanımlayın ve bu dönemlerde yemeğin olduğu yerlerden uzak durarak başka şeyler yapın. Dürtü kısa sürede geçecektir.

  (Sabah Gazetesi)
   
 2. 3 Şubat 2010
  Konu Sahibi : ZzZzeynep
 3. WildRosee

  WildRosee Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2009
  Mesajlar:
  598
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  teşekkürler paylaşım için.
   
 4. 5 Şubat 2010
  Konu Sahibi : ZzZzeynep
 5. hatice_irfan

  hatice_irfan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2010
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  slm ben yeni üyeyim nasılnız bende zayıflamak istiyorum
   
 6. 6 Şubat 2010
  Konu Sahibi : ZzZzeynep
 7. harikuladeyim

  harikuladeyim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ocak 2010
  Mesajlar:
  254
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evet neden yediğimizin farkına varmamız gerekiyor
   
 8. 6 Şubat 2010
  Konu Sahibi : ZzZzeynep
 9. harikuladeyim

  harikuladeyim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ocak 2010
  Mesajlar:
  254
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  selam canım diyet yöntemlerimize girip diyetlerden bir diyet beğen canım.artı kaç kilosun.
   
 10. 13 Nisan 2010
  Konu Sahibi : ZzZzeynep
 11. peacock

  peacock tavuskuşu Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  639
  Beğenildi:
  382
  Ödül Puanları:
  148
  Bir arkadaşım bedenimizin değil ruhumuzun acıktığını söylemişti.Bu benim için geçerli.Ne zaman mutsuz,kaygılı, depresif olsam çok daha fazla yiyorum;hatta tokluk hissini unutuyorum diyebilirim:)Yeme alışkanlıklarımızın psikolojik durumumuzla alakalı olduğuna ben de inanıyorum.Ben açlık hissimi, bastırmak için genelde müzik dinliyorum, televizyon seyrediyorum, moda haberlerini takip ediyorum(oradaki bütün bayanlar çok ince) veya resim ,takı yapmak gibi elişleriyle uğraşıyorum.Bunları yapamayacak duurmda olduğumda ise zayıf ve kilolu hallerimi gözümün önüne getirip hangisi tercih ettiğimi soruyorum kendime.
   
 12. 27 Nisan 2010
  Konu Sahibi : ZzZzeynep
 13. komanchi

  komanchi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2010
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  tesekkurler