Kalıtsal metabolik hastalıklara diyet formülü

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve mondschein2 tarafından 11 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 1. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Kalıtsal metabolik hastalıklara diyet formülü

  Kalıtsal Metabolik Hastalıklar dünyada ve ülkemizde giderek önem kazanıyor. Akraba evliliğinin çok sık olduğu ülkemizde Kalıtsal Metabolik hastalıkların görülme sıklığı dünya ortalamalarının oldukça üzerinde.
  Günümüzde gelişen teknoloji yardımı ile Kalıtsal Metabolik Hastalıkların diyet tedavisinde oldukça önemli gelişmeler oldu. Kalıtal Metabolik hastalık grubu içinde daha sık rastladığımız (Fenilketonüri)PUK lu hastaların diyet tedavilerinde Phenylalanine içermeyen özel formulalar kullanılıyor.

  Bu gruptaki hastaya yaş ve kilosuna uygun protein ve Phenylalanine gereksinimleri hesaplanarak diyet planlaması yapılır. Uygun yaştaki hastalarda özel Formula yanında doğal besin kaynakları(nişaşta, şeker, sebze,meyve, meyve suyu, zeytinyağı) katkısı ile diyetler zenginleştirilir. Bu tür hastaların her türlü besin gereksinimi, ayrı ayrı bireye uygun olarak hesaplanır.

  Bu hastalar diyet tedavisinde kullanılan özel diyet ürünlerinde tad ve koku yönünden problemler yaşıyor Bu nedenle düzenlenen özel diyetin kolay uygulanabilir, tad ve koku açıcından yenilebilir hale getirilmesi önemlidir.

  Burada diyet tedavisinin amacı; öncelikle hastanın büyüme ve gelişimini sağlamak, klinik durumunu düzeltmek, gerekli enerji karbonhidrat protein yağ vitamin ve diğer besin elemanlarını yeterli ve dengeli şekilde karşılamaktır.

  Oldukça karmaşık, sabır gerektiren, ömür boyu sürecek olan Kalıtsal Metabolizma hasta izleminin, gerekli medikal ve diyet tedavilerinin bu konuda uzmanlaşmış pediatrist, diyet uzmanı, laboratuar elemanı ve hemşire ile birlikte yürütülmesi gerekir.

  Ekip çalışması yanında hastaların diyet tedavisinde gerekli olan diyetetik ürünlerin ( Formula, un, ekmek bisküvi makarna, çeşitli içecekler) sosyal güvence altına alınması da son derece önem taşıyor.

  Yurt dışından çok sayıda diyet ürünleri uzun yıllardan beri hastaların hizmetindedir. Üniversite ve sivil kuruluşlar işbirliği ile Kalıtsal Metabolik hastalarımızın daha iyi beslenmesi, diyet seçeneklerinin arttırılması, yeni ürünlerin kullanıma sunulması isteğimizdir.
  alinti
  Yazan: Dr. Diyetisyen Süheyla ALTAY