Kalp ağrısı başkadır

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve TATOSH tarafından 28 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  28 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : TATOSH
 1. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  Kalbiniz kırıldı ve onu nasıl onaracağınızı bilemiyorsunuz! İşte sizlere, pek çok fiziksel belirti veren kalp ağrısını 'şıp' diye kesecek tedavi yöntemleri.

  Sizin de adını tam olarak koyamadığınız, tarif etmek için "Kalbim ağrıyor" dediğiniz anlar oldu mu? Bu ağrı bazen o kadar şiddetli olur ki, buna 'kırık kalp sendromu' denir. Kalbiniz ne için kırılmış olursa olsun iste size onu onarma yöntemleri:

  UYKUSUZ GECELER
  * Sorunun nedeni: Stresin ilk sonucu, vücudunuzda aşırı yükselen adrenalindir. Yüksek adrenalin beyninizin devamlı çalışmasına neden olup, geceleri bir türlü uyuyamamanıza yol açar.

  * Nasıl baş edilir: Uyku ilaçlarına veya alkole sarılmak çözüm değil. Onların yerine, yatağa girmeden önce ılık bir süt için. Kendinizi rahatlatacak güzel görüntüleri gözünüzde canlandırın. Derin nefes alıp, rahatlamaya çalışın. Kendinize "Uyumak zorunda değilim, böyle de dinlenebilirim" deyin. Kısa bir süre sonra uykunun sıcak kollarına teslim olacaksınız.

  GÖĞÜSTE AĞRI HİSSİ
  * Sorunun nedeni: Sevgilinizin aramaması durumunda korteksin (beynin ön kısmı) verdiği tepki, fiziksel ağrıya verdiği tepkiyle aynıdır.

  * Nasıl baş edilir: Duygusal olarak incitildiyseniz, bunu fiziksel ağrı olarak algılayabilirsiniz (göğüs kafesindeki kaslar gerilip ağrıya neden olur). Yapmanız gereken şey, stresten uzak durmaktır. Sebep sevgilinizse, onun telefon numarasını silin, e-posta adresini de bilgisayarınızdan yok edin. Eklemlerinizde ve kaslarınızda hissettiğiniz ağrıyı hafifletmek için magnezyum alabilirsiniz.

  YEMEK YİYEMEMEK
  * Sorunun nedeni: Depresyondayken, iştahı ayarlayan serotonin hormonu normal seviyesinin altına inip, kendinizi aç hissetmemenize yol açar.

  * Nasıl baş edilir: "Karbonhidratlar serotonin seviyesini yükseltir ve genel olarak sakinleştirir" diyor "The Body Clock Diet" (Vücut Saati Diyeti) adlı kitabın yazarı Lyndel Costain. Yine de fazla kalorisi olmayan kahvaltılık gevrek, kuru meyve gibi atıştırmalıkları tercih etmenizde yarar var.

  YERİNDE DURMAMAK
  * Sorunun nedeni: Hoşlandığınız biriyle birlikte olduğunuzda 'phenylethylamin' denilen kimyasal salgılanır. Bu kimyasalın azalması aşırı hareketlilik, yerinde duramama gibi durumları meydana getirir.

  * Nasıl baş edilir: Fiziksel egzersizler sırasında endorfin hormonu salgılanır. Bu hormonun etkisiyle, mutluluk kokteyli 'phenylethylamin' üretilir. Her sabah 15 dakika koşarsanız, hem enerjinizi iyi yönde harcamış olursunuz, hem de günü rahat geçirirsiniz.