Kalp-damar sağlığı ve kanserden korunmak için E vitamini

Konusu 'Vitaminler' forumundadır ve XSXimal tarafından 30 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  30 Eylül 2007
  Konu Sahibi : XSXimal
 1. XSXimal

  XSXimal Üzeni yolla... Salla... Üye

  Katılım:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Kalp-damar sağlığı ve kanserden korunmak için E vitamini
  İnsanda karaciğerin yanı sıra yağlı dokularda, böbrekte, kalpte, kaslarda ve böbrek üstü bezi kabuğunda depolanır. A vitamini, doymamış yağ asitleri ve C vitamini gibi maddelerin oksidasyonunu önleyerek antioksidan özellik gösterir. Isıya ve pişirmeye karşı dayanıklıdır.

  Yararları
  En iyi antioksidandır. Serbest radikallerin oluşmasını engelleyerek kanser gibi dejeneratif hastalıkların oluşmasını engeller. Hücre zarı ve taşıyıcı moleküllerin lipid kısmını stabilize ederek hücreyi serbest radikaller, ağır metaller, zehirli bileşikler, ilaç ve radyasyonun zararlı etkilerinden korur. Bağışıklık sisteminin aktivitesi için gereklidir. Timus bezini ve alyuvarları korur. Virütik hastalıklara karşı bağışıklık sistemini geliştirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Retina gelişimi için gereklidir. Serbest radikallerin katarakt yapıcı etkilerini önler.
  Yaşlanmaya karşı koruyucudur.Serbest radikallerin dokular, deri ve kan damarlarında oluşturduğu dejenaratif etkiyi önler.Yaşlanmayla ortaya çıkan hafıza kayıplarını da önleyici etkisi vardır.

  Hangi besinlerde bulunur?
  Başta tahılllar olmak üzere yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur. Bitkisel yağlar ve buğday tanesi en iyi kaynağıdır.
  Ayçekirdeği, 1/4 fincan, 26,8 mg
  Badem, 1/4 fincan, 12,7 mg
  Buğday, 1/4 fincan, 12,8 mg
  Çiçek yağı, 1 servis kaşığı, 7,9 mg
  Yer fıstığı, 1/4 fincan, 4,9 mg
  Mısırözü yağı, 1 sevis kaşığı, 4,8 mg
  Soya yağı, 1 sevis kaşığı, 3,5 mg
  Balık yağı, 1 sevis kaşığı, 3 mg
  Istakoz, 6 gr, 2,3 mg
  Salmon filet, 6 gr, 0,6 mg
  Günlük ihtiyacınız nedir?
  0-12 ay: 3-4 mg
  1-7 yaş: 6-7 mg
  11-18 yaş: 8 mg
  18 yaş üstü:10 mg
  Hamileler: 2 mg
  Emzirenler: 3 mg

  Eksikliği nelere yol açar? E vitamini eksikliği ender görülür. Kansızlığa neden olabilir. E vitamini eksikliğinde kalp hastalıkları ve kanser riski artar. Çocuklarda hemolitik anemi ve göz bozuklukları, yetişkinlerde dengesiz yürüme, konsantrasyon bozukluğu, düşük tiroid hormonu seviyesi, sinir harabiyeti, uyuşukluk, anemi, bağışıklık sisteminde zayıflama görülebilir.

  Çocuklardaki eksikliği Metabolik hızın çok arttığı okul ve ergenlik çağında zararlı maddeleri temizleyici etkisi vardır. Eksikliğinde hemolitik anemi, ödemler (vücutta sıvı toplanmasına bağlı şişlikler) görülebilir.