Kalp krizi veya ameliyat sonrası cinsel yaşam

Konusu 'Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 2 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  2 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Seks ve cinsellik insan olmanın ve yaşamanın nimetlerinden biri şüphesiz. Hayatımızı mutlu ve yaşanılır kılan güzelliklerden biri. Elbette cinsel aktivite her zaman cinsel birleşme demek değil. Sadece partnerinizi yanınızda istiyor olabilir ya da ona dokunmak ve sarılmak istiyor olabilirsiniz.

  Seks sırasında kalp damar sisteminde bir çok normal fiziksel değişim meydana gelir:

  Tahrik oldukça nefes alma hızınız, kalp atış hızınız ve kan basıncınız hafifçe artar ve cildiniz kızarmaya başlar,

  Heyecanlandıkça cinsel gerilim artar ve kalp atış hızınız ve kan basıncınız daha da yükselir,

  Orgazm sırasında bastırılmış gerilimi serbest bırakırsınız. Kalp atış hızınız ile dakikada 90-145 arasında ortalama 115 olur. Kan basıncı 30-50 milimetre cıva (mmHg) civarında yükselir. Orgazmdan sonra kalp atış ve nefes alış hızınızla kan basıncınız normal seviyelerine döner.

  Seks sırasında tüm bu tepkiler normaldir; hatta bunları fark etmeyebilirsiniz bile. Kalp krizi veya kalp ameliyatı geçirmiş insanlar da diğerleri gibi tepki verirler.

  Kalp Krizi ve Kalp Ameliyatlarından Sonra Cinsel Yaşam

  Kalp krizi veya kalp ameliyatlarından sonra;

  Kendinizi daha fazla dinleyebilirsiniz. Kalp atışınız, nefes alışınız ya da kas geriliminizin daha fazla farkında olabilirsiniz. Bu normaldir, endişelenmeyin.

  Eşinize veya sevdiğinize, orgazmı amaçlamadan dokunabilir, okşayabilir ve sarılabilirsiniz. Bu aktiviteler için fazla enerji harcamanıza gerek yoktur ve hastaneden çıktıktan kısa bir süre sonra bunlara başlayabilirsiniz.

  Cinsel birleşme diğer cinsel aktivitelere göre biraz daha fazla enerji gerektirir; bu nedenle doktorunuz sizden kendinizi daha güçlü hissedene kadar beklemenizi isteyebilir.

  Bir çok insan kalp krizinden ortalama 4 hafta sonra seks yaşantısını sürdürmeye başlayabilir.

  Kalp ameliyatlarından sonra ise bu süre 2-3 haftadır.

  Bu sürelerden sonra yavaş yavaş eski seks yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Bir çok insan eski sıklığında seks yapar; fakat bir kısmı daha az aktif olur. Bunun sebebi endişe, depresyon ya da isteksizlik olabilir. Bu durumda tıbbi tedavi veya danışmanın yardımı dokunabilir.

  Kendinize daha fazla güven duydukça, eşinizle kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.Eğer seks için hazır olduğunuzdan emin değilseniz doktorunuz size fiziksel kapasitenizi kontrol etmeniz için bir egzersiz testi yaptırabilir ve bununla doktorunuz, kalp atış hızınıza ve kan basıncınıza göre hazır olup olmadığınıza karar verebilir.

  cinnahkalpmerkezi.com