Kalp krizini tetikleyen hatalar

Konusu 'Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve suri tarafından 24 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  24 Ocak 2010
  Konu Sahibi : suri
 1. suri

  suri peri Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2007
  Mesajlar:
  397
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Eğer koroner arter hastasıysanız veya hipertansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliğiniz varsa, kalp krizi geçirme riskiniz sağlıklı kişilerden daha yüksektir.
  [​IMG]


  Bunu çoğumuz biliyor ama ne yazık ki kalp krizinin tetiğini (bilerek ya da bilmeyerek) genellikle kendimiz tetikliyoruz. Krize davetiyeyi fiziksel ya da duygusal yüklemelerle biz çıkarıyoruz. Bu açıdan bakıldığında kolesterol artışı, şeker yüksekliği, kan yağları dengesizliği, kilo fazlalığı gibi problemlerin, sigara ve aşırı alkol kullanımı gibi hataların hazırlayıcı faktörler olduğu (yani tabancayı dolu hale getirdiği), bilerek veya bilmeyerek yaptığımız hatalarla tetiği bizim çektiğimiz söylenebilir.

  Anlatmak istediğimiz şey şu: Kalp damar hastalıklarının oluşumundan değilse bile bu hastalıkların en önemli ve ağır sonucu olan kalp krizinin tetiklenmesinde fiziksel ve ruhsal yüklenmelerin önemli bir payı olduğu aklınızda olsun. Yemenin, içmenin, çalışmanın, kızmanın, öfkelenmenin, sıcağın, soğuğun, yani her şeyin aşırısı özellikle problemli kalpleri vurabiliyor. Kısacası her konuda olduğu gibi kalp krizinden korunmada da “ifrat-tefrit” ilişkisine dikkat etmenizi tavsiye ederim. ışte o hataların en önemlileri...
  Ağır sporlar zararlı olabilir
  AŞIRI EGZERSıZ
  Kalp krizini tetikleyen aşırı yüklenmeleri bedensel ve ruhsal olarak ikiye ayırabiliriz. Fiziksel (bedensel) yüklenmelerin ilk sırasına da aşırı egzersiz çabaları, yoğun çalışma ortamı, dikkate alınmayan aşırı yorgunluk hallerini yerleştirebiliriz.
  Bu bazen sıradan bir yürüyüş esnasında bile olabilse de çoğu zaman aşka gelip birden bire ağır spor yapmalar, örneğin halı sahada futbol oynamaya, basket potasında gençlerle yarışmaya kalkmak gibi hatalardan kaynaklanıyor.
  Aşırı yüklenmenin derecesi, kişiye, yaşa, önceki sağlık hikâyesine, çevresel koşullara göre değişiyor. Bazen soğuk bir havada egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak bile krizi tetikleyiveriyor.
  Öfke kontrolü çok önemli
  KONTROLSÜZ ÖFKE
  Olayın duygusal boyutu içinde ağır depresyonlar, öfke ataklarının da bulunduğu aklınızda olsun. Kontrolsüz öfke tıpkı “kontrolsüz güç” gibi kalbi de, beyni de vurabiliyor. Özellikle riskli kişilerde öfke ataklarının sadece kalp krizi değil, felç ihtimalini de artırdığı kanıtlanmış. Ani üzüntüleri de bu listeye koymak şart.
  Birçok araştırma, birden bire ortaya çıkan ani üzüntülerin özellikle kandaki adrenalin seviyelerini artırarak kalp krizine yol açabileceğini ortaya koymuştur. Sevilen bir kişinin, hayvanın, objenin kaybı, iş hayatındaki pozisyon kayıpları, ekonomik ve mali kayıplar ya da diğer sebeplere bağlı ani hüzünlerin ilk faturası kalp krizi olabiliyor.
  Kaçamak seks krize davetiye çıkarıyor
  CıNSEL ıLıŞKı
  Sık rastlanan bir yüklenme tipi de kaçamak seksüel ilişkilerdir. Düzenli tek eşli seksüel ilişkilerden ziyade kaçamakların, gizli seksüel ilişkilerin tehlikeli olduğu biliniyor. Aşırı alkol, cinsel gücü artırıcı ya da sertleştirici ilaçların fazlaca kullanımı seksüel ilişkiye bağlı kalp krizini daha da artırıyor.

  Kalp krizini davet eden başka yüklenmeler de var. Özellikle aşırı yemek yemek önemli bir faktör. Hele bir de dikkat edilmez, alkolle birlikte yüklenilirse ağır yemeklerden birkaç saat sonra göğüs ağrısı, terleme, bulantı, halsizlik gibi belirtilerle kalp krizi kapınızı çalabiliyor. Bu yanlışlara aşırı ve uzun süreli uykusuzlukları, çok yoğun gerginlik, endişe, telaş hallerini de eklemek lazım.
  Sauna, hamam keyfine dikkat!
  SAUNA-HAMAM
  Gözden kaçan önemli bir nokta da yüklenmelerin genellikle dışarıdan gelmesi. Hatta bazen kendimize iyilik yapacağız derken zarar görülmesi durumu.

  Buhar banyosunda ya da saunada gereğinden uzun kalan, hamam keyfini fazlaca uzatan ya da sabahtan akşama güneşlenmeye çalışan kişilerde de aşırı ısı nedeniyle kalp krizi tetiklenebiliyor. Hele bir de tansiyonu, şekeri ayarsız biriyseniz, kalp hastası olduğunuzun farkında değilseniz bu risk iyice artıyor.

  Alıntı / Prof. Dr. Osman Müftüoğlu