Kan Grubu Uyuşmazlığı (Alıntı yazı)

Konusu 'İnfertilite / Kısırlık' forumundadır ve MeleklerKorusun tarafından 27 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  27 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 1. MeleklerKorusun

  MeleklerKorusun Yorgun Savaşçı Pro Üye

  Katılım:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  3.058
  Beğenildi:
  73
  Ödül Puanları:
  153


  Kan grubu uyuşmazlığı: ( Rh veya ABO uyuşmazlığı)

  Rh negatif (-) bir kadının bebeği Rh pozitifse (+) gebelik esnasında bebeğe ait eritrositlerin plasentayı aşarak anne kanında bağışıklık cevabına yol açması ile oluşur. Bu bağışıklık cevabı ancak Rh pozitif bir bebeğin doğumundan veya yapılan düşükten sonra ortaya çıkar. Bağışıklık cevabının şiddeti bundan sonra yapılacak her doğumla birlikte giderek artar.

  ABO uyuşmazlığında ise hemen her zaman anenin kan grubu O, bebeğin kan grubu ise A veya B dir. ( Anti A duyarlılığı daha sık, Anti B duyarlılığı daha ağır seyirlidir.)

  Kan grubu uyuşmazlığında annenin kanında oluşan antikorlar bebeğin kanını yabancı madde olarak algılar ve eritrositlerini parçalar. Eritrositlerin parçalanması ile bol miktarda bilirubin oluşur ve bu da sarılığa sebep olur. Sarılık fizyolojik sarılıktan farklı olarak ilk 24 saatte başlar. Çok ağır tablolara sebep olabilir. Ancak ilk yapılan doğum veya düşükten sonraki 72 saat içinde RhoGam enjeksiyonunun yapılması daha sonra doğurulacak bebeklerin yaşamını tehlikeye atacak antikorların oluşmasını engelleyebilmektedir.
   
 2. 29 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 3. Kalimero

  Kalimero Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  59
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba,
  Ben kulübe yeni kayıt oldum ve gördüm ki, özellikle evli bayanlar için son derece aydınlatıcı konulara değiniyorsunuz. Bunun için öncelikle hepinize teşekkür ederim.
  Kan uyuşmazlığı konusunda size danışmak istediğim bir şeyler var. Ben 1 senelik evliyim ve artık yavaş yavaş bebiş yapmayı düşünüyoruz kısmetse. Benim kan grubum A RH - . Eşimin kan grubu ise 0 RH +. Evlilik testleri yapılırken kan uyuşmazlığı olduğu ortaya çıktı. Esas konu ise, bana bunu söyleyen doktor beni çok korkuttu. hayati riskim olduğunu, hamile kaldığım anda bana müdahale edilmesi gerektiğini aksi takdirde benim ve bebeğin hayatının riske gireceğini söyledi. Fakat sonrasında da bir başka doktordan öğrendiğim kadarı ile, hamile kaldığım anda doktor kontrolünde olmalıyım ve bebeğin kan gurubuna göre bana iğne yapılması gerekiyormuş.
  Kafam o kadar karıştı ki. Bu konuda bana yardımcı olursanız ve beni aydınlatırsanız çok memnun kalırım.

  Şimdiden teşekkürler,
  Selamlar,