Kan Kanseri hakknda bilgi ve tecrbesi olanlar...

Konusu 'Onkoloji - Kanser ve Türevleri' forumundadır ve arhes tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  29 Eylül 2009
  Konu Sahibi : arhes
 1. arhes

  arhes Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2009
  Mesajlar:
  34
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  mrb arkadaşlar.erkek arkadasm dktora gtti ve kan kanserinden şüphelendilerr.yarın ünv. hast. gidicek.muhtemelen biyops vericklerms.bunun sonucu ne kadar surede çıkıyor.inş temiz çıkar.korkuyorum.oyle bi teşhis konulursa sonrakı sureç ne bilgnz varsa anlatrmısınız.normal hayatna devam edemeyecekmı?hemen hastaneyemı yatırılıyor hastalar.ve kemoterapiler ne kadar süreli oluyor.hasta çalışma hayatnı bırakıyormu?
   
 2. 29 Eylül 2009
  Konu Sahibi : arhes
 3. Elis

  Elis Guest

  Kan Kanseri Nedir
  Kan Kanseri (Lösemi): Lökositlerin sayısında bilinmeyen nedenlerle oluşan Anormal artış, kan kanseri genel adı altında toplanan hastalıklara yol açar. Bu hastalıklar, hastanın yıllarca yaşamını sürdürebildiği, süregen lenfosit kökenli kan kanserinden, birkaç Ay içinde ölümle sonuçlanan yıkıcı ivegen lösemiye kadar uzanır.

  kan tahlilleri (kan sayımı, sedimantasyon, kan oluşun tetleri); kemik iliği biyopsisi yorgunluk; solgunluk; lenf bezleri, karaciğer ve dalak büyümesi; sindirim sistemiyle ilgili bozukluklar; iştahsızlık ve zayıflama; kanamalar akut olgularda aralıklı ya da bacaklı çok yüksek ateş; kronik olgularda inatçı ve düzensiz hafif ateş

  Tanı:
  Lenfoblastlara benzeyen olgunlaşmamış beyaz kan hücrelerinin sayısındaki artışla birlikte ilerleyen , kötü huylu bir hastalıktır.

  ALL çocukluk dönemi lösemilerinin % 80'inden sorumludur. 3-7 yaşları arasında sıktır. Erişkinlerde de görülebilir ve tüm erişkin lösemilerinin % 20'sini oluşturur.

  Akut lösemilerde kötü huylu hücrelerde olgunlaşma ve farklılaşma fonksiyonu kaybolmuştur. Bu hücreler hızla çoğalıp normal hücrelerin yerini alırlar. Habis hücreler normal kemik iliği elemanlarının yerini aldıkça kemik iliği yetmezliği gelişir. Normal kan hücrelerinin sayısında azalma olduğu için kişide kanama ve enfeksiyon şikayetleri başlar.

  Çoğu vakada görünür bir sebep yoktur. Bununla birlikte radyasyon, benzen gibi bazı toksinler ve bazı Kemoterapi ajanları lösemi oluşumuna katkıda bulunur. Kromozomlardaki anormallikler akut lösemi gelişiminde rol oynayabilir. Risk faktörleri içinde Down Sendromu, lösemili kardeş, radyasyona maruz kalma, kimyasal Maddeler ve ilaçlar sayılabilir.

  Hastalık 100.000 kişinin 6’sında görülmektedir

  Korunma
  Çoğu vakanın sebebi bilinmediği için korunma yöntemleri de bilinmemektedir.Toksinlere, radyasyona, kimyasal maddelere maruz kalınmaması riski azaltabilir

  Kan Kanseri Belirtileri
  Uzun süreli veya çok miktarda kanama olması, çürüklerin kolayca oluşması, burun kanaması, dişeti kanaması, adet kanamasında düzensizlikler, deri içine kanamalar, deri döküntüsü veya peteşi ( kanamaya bağlı küçük kırmızı noktalar ), ekimoz ( çürükler ) gibi deri lezyonları, enfeksiyon, yorgunluk, sternum (göğüs kemiği) hassasiyeti, solukluk, kemik ağrıları veya hassasiyeti, eklem ağrıları ( kalça, diz, Ayak bileği, ayak, omuz, dirsek, el bileği, elin küçük eklemlerinde ağrı ), lenfadenopati (lenf bezlerinin büyümesi ), açıklanamayan kilo kaybı, dişetlerinin şişmesi, ateş, egzersizle kötüleşen solunum güçlüğü, çarpıntı.

  Tanı/Teşhis
  Fizik muayenede, büyümüş karaciğer-dalak, ekimoz ve kanama bulguları saptanır. Beyaz kan hücrelerinin sayısında anormallikler, tam kan sayımı-anemi ( kırmızı kan hücrelerinin azalması ) ve trombosit sayısında azalma saptanır. Kemik iliği aspirasyonu - kemik iliğindeki hücre sayısında ve lenfoblastlardaki artışı gösterir. T lenfosit sayımı, hücre yüzey antijeni çalışmaları.

  Kan Kanserinde Erken Teşhis
  Kan hastalıklarının teşhisi için çok değişik testlere baş vurmak gerekebilmektedir: Kan hücrelerinin ve hemoglobin miktarının ölçülmesi (tam kan sayımı), hemoglobin alt tiplerinin elektroforez ile analizi, kanın mikroskop altında incelenmesi (periferik yayma), kemik iliğinin incelenmesi (kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi), kan yapımı için gerekli olan demir, vitamin B12 ve folik Asit düzeylerinin incelenmesi, kan pıhtılaşmasının tetkik edilmesi, kan hücrelerinin işlevleri ve yaşam süreleri ile ilişkili testler, bağışıklık sistemi hücrelerinin ürettikleri Proteinlerin tetkik edilmesi, kan hücrelerinin ya da onları üreten kemik iliği hücrelerinin kromozomlarının ve diğer yapı taşlarının tahlil edilmesi ve radyolojik incelemeler Hematoloji’de en sık ihtiyaç duyulan testlerdir.
  umarim arkadasinin hicbiseyi yoktur,saglikli sonuclar cikar,,,:Saruboceq:
   
 4. 30 Eylül 2009
  Konu Sahibi : arhes
 5. arhes

  arhes Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2009
  Mesajlar:
  34
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  saolun inş.peki bir sorum ddaha olucak.kan kanseri teşhisini devlet hastanesnde dktorlar koyabilirmi...belirtilere ve tam kan sayımı tahlıl sonucuna bakarak...bugun yine bi bahane bulup gıtmedi:KK43:bn kahroluyorum artık dayanamıyorum..kesn teşhis koydular bna soylemıyor.tedavisi yok diyo..bn dayanamıyorum boyle yapmasına zorlada goturemem ya.ama cok uzgunum..nolur bi yol gosterinmirmirmirmir
   
 6. 1 Ekim 2009
  Konu Sahibi : arhes
 7. Elis

  Elis Guest  bilemiyorum ki canim,umarim bilgili bi arkadas cikar da aydinlatir seni,,,,,,,,,,
   
 8. 1 Mart 2011
  Konu Sahibi : arhes
 9. veela

  veela Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2011
  Mesajlar:
  21
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  31
  ilik almadan kesin tani konulucagini sanmiyorum,turune gore normal hayatina devam edebilir ornegin ALL ler bir sure hastanede yatip yogun tedavi aliyor bir sure sonra disardan sadece belli gunlerde gidip tedavilerini olup cikiyorlar,ALL lerin tedavisi daha dusuk dozlarda daha uzun sureli oluyor ve bildigim kadariyla daha tehlikesiz.Lenf siskinlikleriyle konulan tanilarda genellikle ALL oluyor.

  Akut Myeloid Lösemi (AML) : Myeloblast adı verilen ve normal kan hücrelerine (kırmızı kan hücrelerine, trombositlere) dönüşmesi gereken anemi (kansızlık - kırmızı kan hücresi üretiminde azalma) ve sık enfeksiyona yakalanma (beyaz kan hücresi üretiminde azalma) durumu ortaya çıkabilir. Ergenlik çağında ve 20 li yaşlarda saptanan lösemilerin %50 sini, yetişkinlerdeki lösemilerin de %20sini AML oluşturur.

  benim atlattigim turu buydu yuksek dozda ve yogun tedavi uygulaniyor,tabi kendi icinde 1den 7 ye kadar asamalari falan var ben 5. asamadaydim,asamasina gore de tabiki tedavi protokolu degisiyor, AMLyse en azindan 1 1,5 sene kadar normal hayatina kesinlikle devam edemez,kemoterapi suresince minimum insanla ayni ortamda bulunmasi gerekir, zaten topluma karisabilecek bir durumda da olmaz cunku mikroplara acik olur vucudu bagisiklik sisteminden oturu.ALL ye kiyasla daha kisa surer tedavisi ama daha siddetli ve yogun tedavi alir. Yan etkileri de normal olarak daha agir olur.

  Doktorlarin prefirik yaymayla bile kesin tani koyucaklarini dusunmuyorum,kesin tani icin ilik alinir ve incelenir.Korkulucak bir sey yok evet skntili bir donem ama Allahin izniyle her gecenin ardindan mutlaka sabah dogar ...