Kansere Alternatif Çareler...

Konusu 'Onkoloji - Kanser ve Türevleri' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 25 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  25 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Alternatif tedavi yöntemleri, geleneksel tedavi yöntemleri ile birleştiğinde de tamamlayıcı tıp adını alıyor. Geleneksel kanser tedavi yöntemleriyle doğru bir şekilde birleştirildiğinde, bazı tamamlayıcı terapiler, hayat kalitemizi ve iyiliğimize katkıda bulunabilirken, kanser tedavisi sırasında veya sonrasında kullanıldığında zararlı etkileri de olabilir.
  MD Anderson Bütünleyici Tıp Programı Direktörü Lorenzo Cohen, bütünleyici ve tamamlayıcı tıbba yönelik sıkça sorulan sorulara cevap verdi:
  - Tamamlayıcı tedavi yöntemleri bir kanser hastasına nasıl yardımcı olabilir?
  Tamamlayıcı tedaviler, kanser semptomlarının kontrolüne yardımcı olur; hayat kalitesini arttırır, tıbbi uygulamaların yararlı etkinliğini arttırır.
  - Tamamlayıcı tedavi yöntemlerinin örnekleri nelerdir?
  Bütünleyici tedavi yöntemlerini yönlendiren genel prensip vücut, zihin ve sosyal yapıdan oluşan insanı bir bütün olarak ele almaktır. tamamlayıcı tıbbın bir parçası olan bütünleyici yöntemler aşağıdaki gibi gruplandırılabilir:
  • Meditasyon, müzik, sanat, diğer dışavurumcu sanatlar, destek grupları, yoga, tai chi, qigong, harekete dayalı diğer terapi yöntemleri ve davranışsal teknikler gibi zihin-vücut yaklaşımları
  • Reiki ve sağlık dokunuşu gibi enerjiye dayalı terapiler
  • Masaj ve refleksoloji gibi vücudu manipüle eden yaklaşımlar
  • Geleneksel Çin tıbbı, homeopati, ayurveda gibi tüm tıbbi sistemler
  • Beslenme, bitkiler, hayvanlar, mineraller, özel beslenme ve diğer ürünler gibi biyolojik bazlı yaklaşımlar[​IMG]
  - Tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden hastalar neler beklemeli ve beklememelidir?
  Hastaların kanser tedavisinde tamamlayıcı veya bütünleyici tedavi yaklaşımlarını kullanmalarının birçok sebebi vardır. En önemli beklentilerden bir tanesi tedavilerine daha kapsamlı bir yaklaşım kazandırmaktır. Pek çok zaman, hastalar tedavi yöntemlerinin sadece kanser odaklı olduğunu, oysa kanserin aslında insanı bir bütün olarak etkilediğini ve tedavilerinin bu açıyı dikkate almadığından dolayı duydukları rahatsızlığı ifade ederler. Tamamlayıcı tedavi yöntemleri işte tam bu noktada tedavinin sınırlarını genişleterek insanı bir bütün olarak hedef alır. Hastalar, çoğu zaman, kanserin yan etkilerinden korunmak için tamamlayıcı ve bütünleyici tedavi yöntemlerine yönelirler. Bu tedavi yöntemleri bazen çok etkili olabildiği gibi, bazen de çok fazla yardımcı olamazlar. Hastalar, bu yüzden, her tedavinin artısını ve eksisini iyice tartmalı ve daha sonra kendileri için işe yarayıp yaramadığına karar vermelidirler. Hastalar tamamlayıcı ve bütünleyici tedavi yöntemlerinden mucize veya tamamen bir iyileşme beklememelidirler. Bu kişiyi yanlış umutlara kapılmasına yol açabilir ve çoğu zaman kendisine zarar verecek tedavi yöntemlerini kullanmasına yol açabilir.
  - Tamamlayıcı tedavi yönleri için uyarılar ve dikkatli olmamız gereken noktalar var mıdır?
  Evet! Vardır. Bazı tamamlayıcı maddeler, terapiler ve müdahaleler kanser hastaları için yararlı olabilir; bazı durumlarda ise zararlı etkileri de olabilir. Bir kanser hastası bu tip tamamlayıcı terapi yöntemlerini kullanmadan önce mutlaka onkolojistine danışmalıdır.
  - Bir hasta tamamlayıcı tıp uygulayıcısına hangi soruları sormalıdır?
  Herhangi bir tedavi için, hastaların doktorlarına şu soruları sormasını tavsiye ediyoruz:
  Bu tedavi:
  • Benim bağışıklık sistemimi ve diğer biyolojik sistemlerimi destekleyebilir mi?
  • Kansere karşı mücadele edebilir mi?
  • Geleneksel tedavi yöntemlerinin daha etkili sonuç vermesini sağlayabilir mi?
  • Tedavi yan etkilerini ve hastalığın semptomlarını azaltabilir mi?
  • Kendisi yan etkilere neden olur mu?
  • Bu konuda yetkinliğiniz ve eğitiminiz nedir?
  • Bu tedaviye benim gibi diğer hastalarda yararı görüldüğü için mi inanıyorsunuz?
  • Eğer durum böyleyse, bu hastalarınızla konuşabilir miyim?
  • Bu konuda referans gösterebileceğiniz başkaları tarafından yazılmış yayınlar var mıdır?
  • Bu tedavi nedir?
  • Tedavinin işe yarayıp yaramadığını nasıl anlayabilirim?
  • Bu tedavi yöntemlerinin yan etkileri var mıdır?
  • Bu konuyla ilgili aile hekimimle/ onkolojistimle konuşmak ister misiniz?
  - M.D. Anderson’ın tamamlayıcı tedavi yöntemlerine bakış açısı nasıldır?
  M.D. Anderson bu tip uygulamalarda var olan bulguları iki başlıkta inceler: 1. Güvenlik ve 2. Etkinlik. İdeal durumda, hem güvenlik hem de etkinliği ve yararı açısından tedavinin önerildiği durumlar vardır. Fakat birçok durumda tamamlayıcı tedavi yöntemlerinin güvenirliği ve yararı belirsiz durumdadır. Mevcut bilgiler ışığında potensiyel riskleri ve yararları göz önünde bulundurarak belli bir tedavi yöntemini kullanıp kullanmama kararını vermek çok hassas bir dengeye dayalıdır. Burada önemli olan bu kararın verilme aşamasında aile hekiminiz veya tıbbi onkolojistinizle beraber hareket etmektir