Kanun Namına-Komiser Nevzat (Atv)

Konusu 'Diziler - Yeni Sezon' forumundadır ve Emez tarafından 31 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  31 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Emez
 1. Emez

  Emez Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.286
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Kazanan Adalet Olacak

  Ahmet Ümit'in Kavim romanının kahramanı Komiser Nevzat yeniden dizi karakteri oluyor. Günün her saatinde, herhangi bir kanalda sürekli yayında gördüğümüz dizilerin çokluğundan yola çıkarak, 7'sinden 70'ine her insan için ayrı senaryoların yazılıp çekildiğine inandığım dizilere bir yenisi daha ekleniyor.

  Bu kadar geniş kitleye hitap eden televizyonun faydalarından(l) yararlanıp, insanları daha da fazla televizyona çekecek politikalar üreterek çok sayıda dizi yapılması anlaşılır bir şey. Ancak bu politikalarla anlaşamayacağımız nokta dizilerin niteliği.

  Daha önce Şeytan Ayrıntıda Gizlidir ve Karanlıkta Koşanlar dizilerine de ilham vermiş olan başkahraman Komiser Nevzat'ın bu kez yer alacağı dizi yine polisiye temalı. Ancak yukarıda bahsettiğim üzere, bu polisiye dizi, aynı kulvarda yer aldığı diğer dizilerden daha farklı, dolayısıyla onlardan önde koşacağa benziyor.  ŞİMDİLİK İÇİMİZE SU SERPTİ

  Önceki gün, adının Komiser Nevzat / Kanun Namına olmasına karar verilen dizinin basın toplantısında, dizinin yönetmeni Veli Çelik, oyunculardan, içinde Altan Erkekli, Şebnem Köstem gibi birçok tiyatrocunun da bulunduğu bir kadronun yanında Komiser Nevzat'ın yaratıcısı Ahmet Ümit de vardı.

  Çalışma bittikten sonra Ahmet Ümit ile dizinin bürüneceği kimlik üzerine benim de kaygılarımı giderecek bir sohbet ettik. Televizyonun büyüme yolunda ivme kazandığı bu dönemde polisiye diziler hemen her sezonda karşımıza çıkıyor. Bu polisiyelik, kimi zaman mafyavariliğe, kimi zaman da FBI ajanlarının başarılı ve güçlü imajını aratmayan Türk polisi görünümüne bürünüyor. Bu dizinin, izlemesek de sadece adlarını duymaya bile ziyadesiyle tok olduğumuz bu tarz dizileri bize tekrar hatırlatmaması konusunda içime su serpen etken, oyuncular ve Ahmet Ümit oldu.  ÜMİT'E GÖRE DİZİ ÇOK KÜLTÜRLÜ

  Dizinin adının yalnızca Kanun Namına olmamasına özellikle dikkat edildiğini söylüyor Ahmet Ümit. Çünkü bu ad, doğrudan silahı, polisi ve çatışmayı anımsatacak. Ancak Ahmet Ümit'in ulaşmak istediği nokta ise çok farklı. Sorgusuz en başarılı 'şahıs' olduğu ve üzerinde karakterlerin kendilerini kanıtladıkları silahın bu denli yüceltilmesine karşı çıkan Ümit'in izleyiciye vermek istediği, silahın bir 'şahıs' olmadığı. Bu nedenle dizinin isminin Komiser Nevzat olmasına karar verilmiş. Çünkü Komiser Nevzat, birçok meslektaşına nazaran aykırı, dürüst, mesleğinin kötü yanlarının da farkında olan ve yalnız, aslında belki de bir 'tutunamayan'. Dolayısıyla dizinin vermek istediği de edalı, işveli bir dizi spotundan çok sade bir insanı konu almak ama alt başlıkta da Kanun Namına'yı kullanmak.

  Ayrıca Ahmet Ümit'e göre dizinin çok kültürlü bir yapıya sahip olması çok önemli. Komiser Nevzat'ın sevgilisi Evgenia, dizideki değiştirilmiş ismiyle de Despina, Rum kökenli bir kadın. İnsan sevgisiyle donanmış Komiser Nevzat'ın başkahraman olacağı dizinin nasıl olacağını merakla bekliyoruz.

  Komiser Nevzat'ı Altan Erkekli'nin hayranlık uyandıran oyunculuğundan izleyeceğimiz dizi, polisiye ağırlıklı olsun olmasın, ağzı açık televizyon izleyen binlerce insanın şaşkınlık ve özentiyle dolu bakışlarını ve beyinlerini şişiren tonlarca boş program arasından dilerim sivrilerek çıkar ve Ahmet Ümit'in de söylediği gibi şiddetin değil, adaletin kazandığı bir dizi olur.


  Alıntıdır
   
 2. 6 Eylül 2007
  Konu Sahibi : Emez
 3. Emez

  Emez Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.286
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  1. BÖLÜM ÖZETİ

  SİLAHLA YAŞAYAN SİLAHLA ÖLÜR!

  Çevreci bir vakfın önünde patlama olur. Olayda bir güvenlik görevlisi yaşamını yitirir. Olaya müdahale eden Başkomiser Nevzat, rastlantı sonucu orada bulunan Ali Komiser ve Zeynep Komiser’le karşılaşır. Üçünün de çalışma tarzı birbirinden oldukça farklıdır. Ancak emniyet teşkilatı kendi alanlarında birer uzman olan bu üçlünün, Başkomser Nevzat'ın sorumluluğunda bir ekibe dönüştürülmesine karar verir. İlk olayları da çevreci vakfın bombalanmasıdır. Buldukları kanıtlar ve ipuçları onları Kudret İnşaat adındaki büyük bir şirkete yönlendirir. Çünkü bu şirketin başında eski bir kabadayı olan Kudret vardır. Ancak hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Gördükleri şey buzdağının küçücük bir parçasıdır. Altta çok daha büyük bir suç örgütü yatmaktadır...
  Böylece ekibimiz büyük bir gizemin ilk parçasını çözmeye koyulur. Olayları çözerken duygularıyla hareket eden, dik başlı Ali ile gerçekçi Zeynep çatışmaya başlar. Onları uzlaştırmak Başkomser Nevzat'a düşecektir. Ancak Ali ile Zeynep'in çatışmasının arkasında farklı çalışma anlayışı değil, birbirlerinden hoşlanmaları yatmaktadır. Başkomser Nevzat'ın bu gerçeği kavraması biraz zaman alacaktır.

  Yıllar önce karısı ve kızını kaybeden Nevzat ise yalnızlığını Despina ile paylaşmaktadır. Ancak ölen ailesini bir türlü unutamayan Nevzat, Despina ile olan ilişkisine gereken önemi veremez; bu durum Nevzat'ı gerçekten seven Despina'yı derinden üzmektedir.


  06/09/07 Perşembe Saat 22.00

  alıntıdır
   
 4. 11 Eylül 2007
  Konu Sahibi : Emez
 5. Emez

  Emez Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.286
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Başkomser Nevzat ve yardımcıları Zeynep ve Ali, inşaatın çatısında vurulan Cemil'in katilinin peşine düşerler. Amansız bir takip başlar. Bütün gözler Kudret İnşaat’a çevrilmiştir ki, Zeynep Komiser'in bulduğu deliller kahramanlarımızın hedefini değiştirir. Artık hedef, bir keskin nişancıdır...

  Öte yandan Kudret İnşaat'ın üzerinde toplanan kuşku, ortaklar Kudret ve Nusret'in arasında gerilime neden olur. Tüm bu kaçma kovalamaca içinde Komiser Ali, esrarengiz telefonlar almaya başlar. Telefondaki bebek ağlaması seslerine Komiser Ali hiçbir anlam veremez. Delillerin ışığında, bir zanlıdan ötekine kovalamaca sürerken Nevzat'ın mahallesi karışır. Yeşil İstanbul Vakfı ile Kudret İnşaat arasındaki toplantı kavgaya neden olur. Saatçi Nihat'ın çabaları bu kavgayı bitirmez. Başkomser Nevzat, kız kardeşi Kerime ve güzel meyhanecimiz Despina arasındaki sular bir türlü durulmamaktadır. Komiser Zeynep'in evindeki trajikomik olaylar zinciri devam ederken Zeynep atılacağı tehlikelerin henüz farkında değildir.


  13/09/2007 Perşembe Saat 20.00

  alıntıdır
   
 6. 26 Eylül 2007
  Konu Sahibi : Emez
 7. Emez

  Emez Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.286
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106

  Nevzat ve Ali otel koridorlarında çaresiz beklerken, Komiser Zeynep, Goran’a yakınlaşarak delilleri dışarı çıkarmayı başarır. Zeynep’in Goran’a gösterdiği yakınlık Komiser Ali’nin içindeki kıskançlık ateşini körükler. Ancak Goran’ı yakalamak için daha fazla delile ihtiyacı vardır. Ali’nin bütün karşı çıkmalarına rağmen Komiser Zeynep kendini tekrar tehlikeye atacaktır. Ancak bu kez Goran’ın ona bir sürprizi vardır...
  Nevzat’la Despina arasına yine kara kedi girer. Ancak Nevzat’ın mahallesindeki bir düğün aralarındaki buzları eritir. Komiser Ali’ye gelen esrarengiz telefonların ardı arkası kesilmemektedir. Telefondaki esrarengiz kişi Ali’ye eski bir ev fotoğrafı gönderir. Acaba bu telefonlar Ali’yi bir ipucuna mı, yoksa bir tuzağa mı sürüklemektedir? Zeynep’le Ali birbirlerine yakınlaşmaya başlar. Zeynep herkesten sakladığı büyük sırrını Ali’ye anlatır. Bütün bunlar olurken kahramanlarımızın etrafını kuşatan entrika çemberi gitgide daralmaktadır.


  27/09/2007 Perşembe Saat :22.30

  alıntıdır
   
 8. 3 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Emez
 9. Emez

  Emez Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.286
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Goran olayını kapatan komser Nevzat ve ekibinin şüpheleri Nusret üzerinde yoğunlaşmaya başlamıştır. Bu arada Despina ile Nevzat arasındaki aşk giderek büyürken, kimliği belirsiz bir adam Ali’yi arayarak onu annesine doğru yönlendirmektedir. Despina’nın mafya tarafından sıkıştırıldığından haberi olmayan Nevzat, ablası Kerime ile Despina yüzünden tartışır. Kerime evi terk eder. Annesinin izini süren Ali ise Kudret’in babası olduğunu ve annesinin de hayatta olabileği ihtimalini öğrenmiştir. Ancak Kudret ile yüzleşen Ali’yi bir sürpriz daha beklemektedir, Kudret Ali’nin oğlu olmadığını, Feride’nin kendisini aldattığını söylemektedir. Bu sırada Nusret’in sahte bir kimlik taşıdığı ortaya çıkarılmıştır. Nusret kıstırılır, çıkan çatışmada Nusret vurularak ölür. Düğüm çözülmese de sona yaklaşılmıştır. Ali’nin yaşadığı travma, babasından ve abisinden yana zorda olan Zeynep’le ortak bir payda bulmalarına sebep olur, biraz daha yakınlaşırlar. Kudret gibi bir adamın oğlu olmak Ali’ye ağır gelmektedir. Bu yüzden istifa kararı alır. O gece Despina Nevzat’a kahve içmeye gider. Ama evde ikisinin de hayatlarını değiştirecek büyük bir sürpriz beklemektedir onları.

  04 Ekim 2007 Perşembe Saat :22.30

  alıntıdır