Kaplicalar & Sifali Sularimizi Tanitalim

Konusu 'Tatil Öneri ve Paylaşım Alanı' forumundadır ve EU1 tarafından 22 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  22 Eylül 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  a.s. Arkadaslar guzelim TURKIYE mizde hemen hemen her bolgede her derde deva sifali sularimiz bulunmakta gelin burada kaplicalarimizi ve iceriklerini tanitalim kim bilir gun gelir bize de lazim olur......................:nazar:

  Arkadaslar Kayserili oldugum icin oncelikle Kayseri de bulunan kadin hastaliklarina astim bronsite ve cesitli hastaliklara iyi geldigi soylenen Kayserinin girisinde bulunan fizikturk kaplicasi ndan ben bu sene faydalandim ve birazda olsa yararini gordum.Gelin sizlerde burada yorelerinizdeki sifali sulari tanitin, bakarsiniz yolumuz oralara dusmus.Hadi arkadaslar yazilarinizi bekliyoruz........a.s.

  Arkadaslar neredesiniz?Sizin oralarda tanitilacak kaplicalariniz yokmu nerelerdesiniz?

  Slm arkadaslar Bayraminiz kutlu olsun.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 25 Kasım 2008
 2. 1 Ekim 2008
  Konu Sahibi : EU1
 3. sedefcik

  sedefcik Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  114
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bursa Kaplıcaları ve Hamamları  Bursa, Roma döneminden beri şifalı sularında sağlık arayan insanların ilgisini çekmiştir. Roma imparatorları Trajanus (98 - 117) ve Hadrianus (117 - 138) dönemlerinde Bursa'da çeşitli yapıların yapıldığı ve Justinianus (527-565) zamanında Çekirge'de hamamlar yapıldığı bilinmektedir. Bizans döneminde hamam ve şifa kaynağı ılıcaların yapımına devam edilmiştir.
  Bursa'nın kaplıca suları şehrin batısındaki Bademli Bahçe ve Çekirge yörelerinden çıkmaktadır. Her iki bölgeden çıkan suların kimyasal analizleri farklı sonuçlar verir. Osmanlı döneminde Bizans devrinden kalan hamamların tamiri yapılmış ve yeni kaplıcalar inşa edilmiştir. Bu kaplıcaların en tanınmışları Kükürtlü, Eski Kaplıca, Yeni Kaplıca ve Koca Mustafa Paşa Kaplıcalarıdır.

  Yeni Kaplıca

  Çelik Palas'ın önünden sağa dönen yol bu kaplıcanın yanından geçmektedir. Kaplıca Kanuni Sultan Süleyman'ın veziri Rüstem Paşa tarafından 1552 yılında yaptırılmıştır. Bina emini Kerim Bey'dir. Yapı malzemesi Demirtaş Hamamından satın alınmıştır.

  Soğuk kısmı geniş ve iki büyük kubbe ile örtülüdür. Buradan tek kubbe ile örtülü ılıklık kısmına geçilir sıcaklık kısmı ortasındaki büyük havuz ile görülmeye değer . Bu havuzda yüzmek mümkündür. Kaynak su aslan ağızından ufak bir havuza ordan da büyük havuza akmaktadır. Sıcaklığa girişte sağlı sollu ufak kubbelerle örtülü odalardan sağdakine halk arasında "Eşek Terleten" denilmektedir. Buradaki havuza bırakılan bir yumurta hemen pişmektedir. Kaplıcanın duvarlarında ve yerlerdeki mozaikler ile çiniler devrin en güzel örnekleridir.


  Yeni Kaplıca genel görünüm Yeni Kaplıca iç mekanı


  Kükürtlü Kaplıcaları

  Çekirge yolu üzerinde Kükürtlü Bahçesi'nin arkasında kalmaktadır. Kaplıcanın erkekler kısmını I.Murad Hüdavendigâr, kadınlar kısmını II.Bayezıd yaptırmıştır. İlk yapılan bölümlerden birinde çapraz, diğerinde düz tonozla örtülü iki eyvan vardır. Ufak bir halveti ve helası mevcuttur. II. Bayezıd'in yaptırdığı kısım daha büyük boyutlardadır. Üstü kiremitlerle örtülüdür. Bu kısmın duvarları ve kubbe kasnağı kesme taşla yapılmıştır. Uludağ Üniversitesi birimlerine geçen kaplıca aslına uygun şekilde geniş çaplı onarıma tabi tutulmuştur.

  Eski Kaplıca

  Çekirge meydanında, cadde seviyesinden aşağıda Kervansaray'ın bünyesinde Bursa'nın en büyük ve en eski kaplıcasıdır.

  Yerinde Bizanslılara ait bir hamam kalıntısının bulunmasından dolayı Eski Kaplıca ismi verilmiştir.

  Kaplıca I.Sultan Murad tarafından çift hamam olarak yapılmıştır. 1511, tarihinde de II.Bayezıd soğukluğu ilave ettirmiştir.

  Soğukluk kısmı iki kubbe ile örtülüdür. Ortadakinde ufak bir havuz vardır. Bunun iki yanına yarım kubbeler kullanılmıştır.

  llıklık kısmında sekiz sütun üzerine bindirilmiş yuvarlak kemerler kubbeyi taşımaktadır. Merkezinde ufak şadırvanı, sağında ufak bir odası mevcuttur.

  Sıcaklık kısmında mermer aslan ağızından boşalan sıcak su ufak havuza ordan da yedi metre çapındaki havuza akmaktadır. Aslan ağızının bağlandığı yerde, 1675 yılına ait kitabeli bir ayna taşı vardır.

  Havuzun etrafında yer alan sekiz sütun ve başlıkları Bizans devrine aittir. Hamamın yapımını hızlandırmak için başka yerden getirilip burada kullanılmıştır.

  Çatı ilk yapıldığında kurşunla kaplı iken 1612 yılında kurşunlar sökülerek kiremitle kaplanmıştır.

  Oylat Kaplıcaları

  İnegöl'ün 27 kilometre güneyinde Uludağ eteklerindeki Oylat çam ağaçları arasında şifa kaynağı bir kaplıca ve mesire yeridir. Günübirlik olarak da büyük ilgi çeken bir tabiat köşesidir. Oylat Kaplıcaları özellikle Ağrılı sinir hastalıkları için bir şifa kaynağıdır. Kaplıca civarında Otel ve Motel gibi konaklama tesisleri bulunmaktadır.