Kaplumbağalar Bir zamanlar Kabuksuz-muş

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve nevbahar tarafından 30 Aralık 2008 başlatılmıştır.

30 Aralık 2008
    Konu Sahibi : nevbahar
  1. nevbahar

nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    148
    Nature dergisinde yarın yayımlanacak araştırmanın sonuçları, söz konusu dönemdeki kaplumbağaların kabukları ve vücut gelişimleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Çin'in güneybatısında, bugüne kadar bulunan en ilkel tür olarakdeğerlendirilen ve "Odontochelys semistestacea" adı verilen bu türe ait fosiller, bu hayvanların önceleri sırtlarında kabuk yerine kaburga kemiği bulunduğunu, buna karşılık vücutlarının karın tarafında, günümüz kaplumbağalarınınkine benzer plastronların olduğunu gösterdi.

Kanada Doğa Müzesi paleontologlarından Profesör Xiao-chun Wu, fosillerin incelenmesinin kaplumbağaların kabuklarının kaburga kemiği ve omurilikten gelişerek oluştuğu tezini doğruladığını söyledi.

Çin, Kanada ve ABD'den araştırmacılardan oluşan ekibin başındaki Xiao-chun Wu, bu oluşum sürecinin günümüzdeki genç kaplumbağaların geçirdiği süreçle aynı olduğunu belirtti.

Üç yetişkin kaplumbağaya ait fosil, 2007'de Guizhou eyaletinde, iyi korunmuş halde bulunmuştu. Fosiller, günümüz kaplumbağalarında görülmeyen, dişler ve tamamlanmamış kabuk gibi özellikler taşıyordu. Bu fosiller sayesinde araştırmacılar, bu tür kaplumbağaların karada değil, suda yaşayan hayvanlar olduğunu ve plastronun yüzdüğü zaman hayvanı başka hayvanlardan koruduğunu da gösterdi.

Odontochelys'in keşfinden önce, bilinen en yaşlı kaplumbağa fosili Almanya'da bulunan 210 milyon yıllık "Proganochelys" idi ve kabuğu tamamen oluşmuştu.

2. 30 Aralık 2008
  3. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    ne kadar şaşırtıcı bi haber bu nevim..
    bir çok insan benim gibi bilmiyordur eminim bunu..

:Şeniz:

4. 30 Aralık 2008
  5. yasmer

yasmer Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    51
    Ödül Puanları:
    108
    şaşırdım kaplumbağaların hep kabukları olduğunu düşünürdüm hayret

6. 4 Ocak 2009
  7. irna

irna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    bayağa uzun bir sürec.kaburgadan kabuğa geçiş ..
    şimdi ise yumurtalarından, kabuklu cıkıyorlar.
    bende duymamıştım öncesindende hep kabuklu oluyorlar sanırdım.teşekkürler nevbahar.

8. 5 Ocak 2009
  9. epaq

epaq Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    çok garip ya.hiç kabuksuz kaplumbağa düşünemedim şimdi.teşekkürler gece gece şaşırdıma.s

10. 10 Haziran 2009
  11. seyma88

seyma88 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Teşekkürer Nev!!! Hiç ihtimal vermezdim kabuksuz kaplumbağa da olur diye ama meğer olmuş bile.Sağol...

12. 14 Haziran 2009
  13. _laylaylom_

_laylaylom_ Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    148
    güzel bi bilgi sağol...bende çoğu insan gibi ilk defa duydum...şimdi gözümde kabuksuz hallerini canlandırıyorumda kurbağa gibimiydiler acaba..CADIARZU