kar taneleri neden farklı

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Elif tarafından 23 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

23 Ağustos 2006
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.138
    Ödül Puanları:
    438
    Kar kristalleri birbirlerine çok benzerler ama onları bir atomik mikroskop altında incelerseniz tıpkısının aynısını bulamazsınız. Bunun nedeni aynı anda su ve buz yüzeylerinden olan buharlaşma ve yoğuşmadır.
    Buharlaşma ile kar kristalinin yüzeyinden havaya binlerce su molekülü kaçıyor; yoğuşma ile ise kar kristalinin üzerine havadan binlerce su molekülü gelip yapışıyor. Bu nedenle, üzerindeki binlerce su molekülünün aynı yerde ve aynı özellikte olduğu ikinci bir kar kristalini bulmak mümkün değildir.

2. 23 Ağustos 2006
  3. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Ben kar altında yürümeyi özledimmm. :eyes:

4. 3 Ekim 2006
  5. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Sen ne büyüksün yüce Rabbim.

6. 6 Ekim 2006
  7. bamtelli

bamtelli Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Annem, kartanelerini yeryüzüne meleklerin attığını ve o meleğe bir daha kar atmak için sıra gelmediğinden bahsetmişti. Ne kadar doğrudur bilinmez .. anlatıdan dolayı mevsimin ilk kar’ı yağdığında üzerlerine basmamak için itina gösteririm ,gösteriridim..şu zamanda bu hissiyatı gerçekleştirmek biraz zor tabii.. -“patron kar yağdı”-ee,ee-“ ben kartanelerine basamadığımdan gelmiyorum”..sonuç malum..elif ve gul guzeli bilgilendirme için teşklr.

8. 6 Ekim 2006
  9. roxett

roxett Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    108
    keşke diyebilesek ne güzel olurdu :smilewinkgrin: karda dışarda olmayı sevmiyorum nedense belki de yolda kaldığımdandır kar yağınca bir kez:rolleyes2:

10. 6 Ekim 2006
  11. mucizem

mucizem Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    bende çok sewiyorum karı.karda yürümeyi..ama çok da korkarım.başımdan kötü bi olay geçmişti.dışarda kalmıştım tıpiye yakalandık ablamla.donmaktan kıl payı kurtulduk ben zaten hiç bişiyi hissetmemeye başlamıştım ama dayandık kurtulduk.bu olay bana "her görünen güzelliğin bi çirkin yüzü vardır"ı anlattı..........

12. 14 Kasım 2006
  13. benbeyaz

benbeyaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Okulda fen derslerinde de kaç defa incelenmiştir kar taneleri.Evet herbiri farklı şekilde kar tanelerinin.Ve yağarken hiç biri birbiriyle çarpışmaz ne gariptir ki.Bu da yaratıcımızın ne denli büyük olduğunu bir kez daha gösteriyor bizlere.Etrafa bakmamız yetiyor bunu anlamak için.Ne büyüksün Allah'ım sen.