Kara kutunun yapilisi

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve EU1 tarafından 24 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  24 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Uçak kazalarında uçak paramparça olsa da, denizin dibine gitse de hemen kokpit denilen pilot kabinindeki son konuşmaları kaydeden karakutular aranır. Çoğunlukla korkunç kaza enkazı arasından sağlam olarak bulunan bu kutular sayesinde kazanın nedenlerine ulaşılır. Karakutu bu kadar sağlam malzemeden yapılıyorsa neden uçağın tümünde aynı malzeme kullanılmıyor?

  Uçakların rahatça havada kalabilmeleri, uzun mesafelere az yakıtla ulaşabilmeleri, mümkün olduğunca hafif malzemeden yapılmış olmalarına bağlıdır. Bu malzemeler çoğunlukla alüminyum ve plastiktir.

  Kokpitteki sesleri ve uçuş bilgilerini kaydeden her iki kutu da paslanmaz çelikten yapılır. En ve boyları yaklaşık 25'er santimetre, derinlikleri 12-13 santimetredir. Kutuların et kalınlıkları ise 6-7 milimetre kadardır. Kutular ayrıca ısıya ve yangına karşı tedbir olmak üzere plastikle çevrili sıvı köpük ile de donatılmışlardır.

  Kutular o kadar sağlamdırlar ki, denize düşmüş bir uçağın kutuları 7 sene sonra çıkarılabilmiş ama buna rağmen kayıtlar sağlıklı olarak dinlenebilmiştir. Başlangıçta kutular kanatların birleşme noktasına yakın bir yere konuluyorlardı. Bu bölge uçağın en ağır kısmı olduğundan düşüş anında bu ağır parçalar kutuların üzerlerine düşerek zarar verebiliyorlardı. Sonraları kutular uçağın kuyruk kısmına konulmaya başlanıldı. Tabii bu, uçağın kuyruk kısmındaki koltuklar insanlar için daha emniyetlidir anlamına gelmez, ancak bu yer karakutuların uçağın enkazından en uzağa düşmesini sağlamaktadır.

  Uçak kazalarının nedenleri değişiktir. Havada bir şekilde infilak ederek düşen uçaklarda yolcuların kurtulma olasılığı yoktur. Bu nedenle de uçağın yapıldığı malzeme bu açıdan önemli değildir. Uçak yere bir bütün halinde çarpsa da düşen bir asansörde olduğu gibi yolcular çarpmanın şiddetinden hayatlarını kaybederler.

  Uçağın içine sıvı köpük doldurmak elektronik aletleri koruyabilir ama insanların sadece ölüm nedenlerini değiştirir. Uçağın malzemesini karakutu malzemesinden yapmak, parçalanma ve yangından zarar görme tehlikelerini önler ama ne yazık ki bu malzemeden yapılmış bir uçak da uçamaz.

  Karakutuların renkleri kara değil turuncudur. Bu rengin tercih edilmesinin sebebi enkaz arasından daha rahat fark edilmeleri içindir.
   
 2. 24 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. snmglr

  snmglr Anne Üye

  Katılım:
  14 Kasım 2006
  Mesajlar:
  361
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  :1shok::1shok::1shok:

  Çok enterasan ben o kara kutunun adı üstünde kapkara bişey olduğunu düşünmüştüm ama demekki turuncuymuş,e ozaman niye kara kutu demişlerki.
   
 4. 25 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. esma79

  esma79 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2007
  Mesajlar:
  29
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Hem enteresan hemde ürkütücü birşey.Karakutu denmesinin sebebi uçağın akıbetinin kara olması herhalde.Sonuçta uçak kazaları büyük kayıplarla sonlanıyor.Geriye kalansa sadece karakutu.Bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.Bu kadar detaylı olarak okumamıştım.
   
 6. 28 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 7. gemxixnxix

  gemxixnxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Ekim 2007
  Mesajlar:
  565
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ucak dusup parcalanabılıo ama kara kutuya bırsey olmuo karakutunun malzemesınden yapılsa ucaklarda mantıklı deılmı
   
 8. 28 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 9. lithium

  lithium Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  194
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  yazıda sorunun cevabını bulman lazımdı aslındafisfisfis kara kutu paslanmaz celikden yapılıyor ve çok agırdır.uçaklar platin ve aliminyum gibi hafif malzemelerden yapılır. öncelikle agır ucak havalanamaz . havalandı uçtu diyelim çok fazla yakıt harcar. otomobillerde de bu böyledir. ne kadar hafif araç o kadar az yakıtyerimseniben
   
 10. 28 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 11. GULCXIXCEK

  GULCXIXCEK Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2007
  Mesajlar:
  663
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  tşkler bılmıyordum aydınlatdın bızı merak de edıyordum herkes boyle bılıglendırıcı seyler yazsa .....