Karaciğer büyümesi nedir ve tedavisi

Konusu 'Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 12 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  12 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Karaciğer normalde kaburgaların altını pek geçmez. Kaburgalar altında hissedilkadinlarkulubu.commesi, karaciğer büyüklüğü yani hepatokadinlarkulubu.commegali belirtisi olarak önem kazanır. Kakadinlarkulubu.comraciğeri büyüten hastalıklar arasında konjestif kalp hastalıkları, (sağ kalp yetmezkadinlarkulubu.comliği), infeksiyonlar (Viral hepatit, bruselloz, Kötaazar, Weil hastalığı, tüberküloz, frenkadinlarkulubu.comgi) ve infiltratif hastalıklar (sirozlar, schistcsomiasis v.b.), kistik hastalıklar (kist hidatik) ve tümörol hastalıklar (karaciğer kanseri ve metastazik kanserler) sayılkadinlarkulubu.commaktadır.
  Karaciğer hastalıklarının genel belirtilerinkadinlarkulubu.comden birisi de sarılık (ikter) dediğimiz dukadinlarkulubu.comrumdur. Deride veya ilk defa göz aklarınkadinlarkulubu.comda bir sarılık belirdiğinde hemen doktora başvurmalı ve karaciğer fonksiyon testlekadinlarkulubu.comriyle kan ve idrar muayeneleri yaptırılmakadinlarkulubu.comlıdır.